Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna studia Warszawa 2025 | woj. mazowieckie
Studia na kierunku Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawieto studiainżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra inżyniera. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).
Studia na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Studia w Warszawie 2025/2026 na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna możesz podjąć na1 uczelni publicznej: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Wydział Inżynierii Mechanicznej WAT).
Opis kierunku
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna to interdyscyplinarny kierunek dla studentów, którzy zdobycze nauk technicznych chcieliby wykorzystywać w rozwoju medycyny. Pierwsze semestry nauki pozwolą zdobyć rozbudowaną wiedzę z pogranicza matematyki, fizyki czy informatyki. Studenci uczyć się będą projektowania nowoczesnych protez, urządzeń rehabilitacyjnych, aparatury medycznej i implantów. Program kształcenia przewiduje realizację przedmiotów takich jak np. fizjologia człowieka, graficzne środowiska programowania systemów pomiarowych, biometria, technika mikrofalowa, wybrane zagadnienia rehabilitacji czy programowanie obiektowe.
Specjalności
Współczesne studia z biocybernetyki i inżynierii biomedycznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po zakończeniu kształcenia absolwenci mogą rozwijać się zawodowo między innymi w przemyśle medycznym czy biocybernetycznym na stanowiskach inżynierów oraz projektantów. W zależności od wybranej specjalizacji znajdują oni zatrudnienie np. w jednostkach wojskowych, firmach projektujących, wytwarzających i integrujących urządzenia i aparatury medyczne, czy w handlu w działach obrotu aparaturą medyczną. Osoby zainteresowane pracę naukową odnajdą się także w instytucjach badawczych czy ośrodkach badawczo-rozwojowych.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na studia na kierunek biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie?
Studia na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna przeznaczone są przede wszystkim dla najzdolniejszych absolwentów szkół średnich, którzy mają doskonale sprecyzowane cele naukowe. Na listach osób przyjętych znajdują się najlepsi maturzyści, którzy nie boją się intelektualnych wyzwań związanych z dziedzinami medycznymi i inżynieryjnymi.
Jeśli i ty chcesz rozpocząć przygodę z tym prestiżowym kierunkiem, to musisz na maturze zdawać przedmioty takie jak: biologia, chemia, fizyka czy nawet informatyka. Pamiętaj, by część z nich zdawać na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOCYBERNETYKA I INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA?
Dziś przyszło nam dziś w czasach, kiedy medycyna jest jedną z najprężniej rozwijających się nauk. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu lekarze nawet nie marzyli o tym, że współcześnie możliwe będzie wykonywanie operacji, transplantacji, czy zabiegów przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Możemy śmiało stwierdzić, że postęp medycyny ma miejsce nie tylko dzięki coraz wyższym specjalistom lekarzy. Kryją się za nim także działania inżynierów, którzy swoimi działaniami wspierają także kwestie związane z obronnością narodową.
Studia na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna tworzą innowacyjną propozycję kształcenia, dzięki której powstają najnowocześniejsze sprzęty rehabilitacyjne, protezy, czy materiały medyczne. Jeśli jesteś zatem fascynatem nauk biologicznych i jednocześnie wiesz, że masz duszę inżyniera, który w przyszłości chciałby zajmować się projektowaniem, konstruowaniem i programowaniem, to ten nowoczesny profil kształcenia czeka właśnie na ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia I stopnia (inżynierskie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
Studia na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Część kierunków studiów znajduje się w ofercie różnorodnych ośrodków akademickich, które działają na terenie danego miasta. Są jednak i takie kierunki studiów, które ze względu na swój unikalny charakter znajdują się w ofercie tylko wybranych uczelni. Tak dzieje się z biocybernetyką i inżynierią biomedyczną. Kształcenie na tym kierunku rozpoczniesz w Warszawie na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. To uczelnie z długą tradycją akademicką, które każdego roku kształcą najlepszych specjalistów z zakresu nauk wojskowych, jak i cywilnych.
W programie kształcenia tak interdyscyplinarnego kierunku jakim jest biocybernetyka i inżynieria biomedyczna nie ma miejsca na przypadkowe przedmioty. Studenci swoją przygodę zaczną od zgłębiania podstawowych zagadnień ścisłych i medycznych, dzięki którym będą mogli zapoznać się z dużo bardziej skomplikowanymi zagadnieniami. Jeśli wybierzesz ten profil kształcenia, czekają cię zajęcia poświęcone biologii, chemii, czy fizyce. Dzięki nim będziesz mógł rozwijać się w zakresie chociażby:
systemów zdalnej diagnostyki medycznej
programowania i projektowania aparatury medycznej
materiałów implantacyjnych
Uczelnie w Warszawie - kierunek biocybernetyka i inżynieria biomedyczna:
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ile trwają studia na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie?
Studia na kierunku Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie trwają 3,5 roku (studia I stopnia).
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
3,5 roku
inżynier
studia II stopnia
1,5 roku
magister inżynier
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOCYBERNETYKA I INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA?
Branża medyczna nieustannie potrzebuje specjalistów, którzy nie tylko zajmują się bezpośrednim leczeniem pacjentów oraz profilaktyką chorób. Dziś możemy zaobserwować duże zapotrzebowanie w przemyśle medycznym. Kierunki studiów takie jak biocybernetyka i inżynieria biomedyczna przygotują cię do pracy we wszelkiego rodzaju instytucjach badawczych, czy biurach projektowych. Podczas trwania kariery zawodowej zajmować się będziesz:
programowaniem
projektowaniem
konstruowaniem sprzętu medycznego
Twoja wiedza i umiejętności pozwolą ci na pracę w różnych sektorach przemysłu medycznego. Możesz pracować także jako specjalista do spraw sprzętu rehabilitacyjnego i zasilać skład jednostek służby zdrowia. W praktyce oznacza to, że czekają na ciebie szpitale, czy ośrodki specjalistycznej opieki zdrowotnej. Ukończenie tego profilu kształcenia pozwoli ci także pracę w jednostkach obrony terytorialnej, czy w jednostkach wojskowych.
Gdzie studiować na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Uczelnie na których można studiować kierunek biocybernetyka i inżynieria biomedyczna w Warszawie
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.