Studia w Lublinie

Studia w Lublinie

Studia Lublin

Studia w Lublinie

Czy wiecie, że jest takie miasto w Polsce, które działa wbrew powszechnie przyjętym schematom i na przykład zostaje europejskim gospodarzem mistrzostw żonglerskich, wprowadza zakaz prowadzenia pokazów cyrkowych ze zwierzętami, a swoich mieszkańców zapytuje na jaki kolor powinni przemalować jeden z mostów? Jest i nazywa się Lublin. Miasto, z którego wywodzą się największej sławy polskie kabarety: Kabaret Ani Mru-Mru, Kabaret Mimika, Kabaret Smile oraz Kabaret PoMimochodem. To tu funkcjonuje Ministerstwo Głupich Kroków, kontynuujące tradycję Monty Python’a, od czasu do czasu grupa wchodzi do urzędu i uchwala nowe ustawy – w jaki sposób mają chodzić ludzie, jak mają siebie wzajemnie kontrolować, często maszerują przez centrum Lublina, punktując społeczne absurdy, „wariaty!” komentują mieszkańcy i idą dalej z uśmiechem na ustach. Jeśli poczułeś ten klimat Lubelszczyzny, to przyjrzyj się, co ten region może zaoferować przyszłemu absolwentowi z dyplomem magistra czy też inżyniera w ręku i podejmij decyzję, czy warto odbyć studia w Lublinie.

Lublin to największe miasto położone na wschód od Wisły, wznoszące się na skraju Wyżyny Lubelskiej. Trzeba mieć bardzo dobrą kondycję, by w Lublinie uprawiać jogging – nie zabraknie Wam tu górzystych terenów, z pewnością docenicie to zimą, wyciągając swoje stare sanki z piwnic - nie wstydźcie się przyszli studenci tych chwil „niedojrzałości” i wchodzenia w rolę dziecka! Przez całe miasto przepływa z południa na północny wschód Bystrzyca, znajdują się tu aż trzy lasy, jeden z nich nazywa się Stary Gaj, nazwa ta tak idealnie wpasowuje się w klimat Lublina. To miejsce przepełnione naturą, będąc w centrum można odnieść wrażenie, że ten cały cywilizacyjny zgiełk zostawiliśmy gdzieś z tyłu i tutaj z pewnością nie dotrze. Pomiędzy starymi kamieniczkami, wzdychającymi romanistycznymi, gotyckimi, barokowymi, klasycystycznymi, a nawet i modernistycznymi tęsknotami, tętni życie biznesowe, technologiczne, innowacyjne, które w naturalny sposób wplata się w przestrzeń Lublina i, co ważne, nie przytłacza, nie dusi swoich mieszkańców. W Lublinie można spokojnie żyć i prowadzić intensywne życie biznesowe.

To tu produkowano takie perełki motoryzacyjne jak Żuki, do dziś, pomimo wielu problemów finansowych i przeszkód technicznych, funkcjonuje przemysł motoryzacyjny. Za pewne znacie takie makarony jak Lubella – to również wymysł lubszczan, no i słodycze Solidarności! Piwosze mogą sami ocenić, czy biznes w lubelskim kwitnie, smakując piwa Perła, produkowanego w jednym z największych browarów w Polsce. Lublin aktywnie działa na rzecz rozwoju przemysłowego, handlowego, usługowego, stając się ważnym ośrodkiem na mapie biznesowej kraju. Przyjrzyjcie się, czy lubelskie uczelnie idą zgodnym krokiem z wytyczonym przez gospodarkę kierunkiem!

 


studia Lublin - uczelnieStudia w Lublinie - Uczelnie

W 1918 roku Lublin był małym, niepozornym miastem, które dzięki otworzeniu przez księdza Ignacego Radziszewskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ożywiło się przez napływ sporej liczby studentów i wybitnych naukowców. Ów Uniwersytet funkcjonuje do dziś i zaprasza młodych adeptów, zarażając tamtejszym ożywieniem intelektualnym. Po II wojnie światowej powstał również Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej, który stał się przeciwwagą dla pierwszego uniwersytetu i który wzmocnił pozycję intelektualną miasta. To z tego Uniwersytetu wyodrębniono Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Oprócz uniwersytetów prężnie działa tu Politechnika Lubelska. Liczne szkoły prywatne, których rozkwit nastąpił w latach 90-tych, zachęcają maturzystów do wybrania ich niebanalnej oferty. Sprawdźcie, co i gdzie tak właściwie można studiować w Lublinie!


Czytaj więcej: Studia w Lublinie - uczelnie


Studia Lublin - kierunki studiów

Studia w Lublinie - kierunki studiów

Chyba nikogo nie zdziwi, że kierunki medyczne, jakie oferują uczelnie w Lublinie, są najbardziej obleganymi kierunkami. I to nie tylko kierunek lekarski, ale również pielęgniarstwo, fizjoterapia, czy analityka medyczna. Niezwykle cennym i bardzo często wybieranym kierunkiem jest również bezpieczeństwo narodowe, może ze względu na położenie Lublina tak blisko wschodniej granicy? Studiując taki kierunek z pewnością odpowiecie na to pytanie. W Lublinie nie zabraknie Wam oferty podstawowych kierunków, jakie znajdziecie tak naprawdę wszędzie. To, co odróżnić może to miasto akademickie od innych to np. możliwość studiowania behawiorystyki zwierząt, hipologii i jeździectwa. Kierunki zoologiczne są rzadko spotykane na naszej akademickiej mapie. Może warto zwrócić na nie uwagę? Sprawdźcie.


 

Czytaj więcej: Studia w Lublinie - kierunki studiów


Studia Lublin - gdzie mieszkać

Studia w Lublinie - gdzie mieszkać

Studiując w Lublinie możesz wybrać jako swoją kwaterę jeden z akademików, których ceny są standardowe (od 260 zł wzwyż, w zależności od ilości osób w pokoju, jak i warunków). Możesz również wynająć mieszkanie – sprawdziliśmy ceny wynajmu w różnych dzielnicach i musimy przyznać, że różnice są znaczące, dlatego sprawdźcie i wy, gdzie najlepiej szukać mieszkań! Na facebooku dość prężnie funkcjonuje grupa #Mieszkania studenckie Lublin, w której pojawiają się ciekawe i dostosowane do potrzeb studentów oferty!


 

 

Czytaj więcej: Studia w Lublinie - gdzie mieszkać


Studia Lublin - komunikacja miejska

Studia w Lublinie - komunikacja miejska

Władze miasta stawiają na rozwój ekologicznej i oszczędnej trakcji trolejbusowej. Lublin jest jednym z 3 miast w Polsce (obok Gdyni i Tychów), w których jeżdżą trolejbusy – jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z takim środkiem komunikacji to polecamy! Oprócz proekologicznych trolejbusów kursują zwykłe i pospieszne autobusy, są też nocne, jak i sezonowe, włączane do ruchu w okresie wzmożonego ruchu turystycznego. Jednak, jak to zwykle bywa, najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest rower. Dzięki sporej ilości parkingów rowerowych, licznych stojaków, montowanych w najróżniejszych miejscach, rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie, zawsze znajdą odpowiednie miejsce do przypięcia roweru – wszelkie nowości i punkty rowerowe znajdziecie na portalu Lublin na rowerze. Lublińska ścieżka rowerowa ma 120 km i wymaga odpowiedniego przygotowania, bowiem tutejszych górskich wyżyn nie da się oszukać i prędzej czy później będziecie musieli pod jakąś górkę wjechać.

Czytaj więcej: Studia w Lublinie - komunikacja miejska


Studia Lublin - czas wolny

Studia w Lublinie - czas wolny po studiach

Oczywiście w Lublinie w czasie wolnym można pić lubelskie piwo, do czego zachęcamy i jednocześnie przypominamy o zasadzie umiarkowania w jedzeniu i w piciu! Studiując w Lublinie będziecie mieli szczególną okazję do zasmakowania świeżego piwa niepasteryzowanego o pięknie brzmiącej nazwie Perła, dostępnego tylko w tym regionie ze względu na krótką datę przydatności do spożycia. Dzięki tej wspaniałej tradycji piwnej możliwe było skrzyżowanie tak wielu wierzeń, stylów i kultur bez większych sporów. Tolerancja i rozumienie innych to wizytówka lubszczan, którą możecie dostrzec spacerując Szlakiem Wielokulturowym, który ukaże Wam w jak niebagatelny sposób najróżniejsze mniejszości narodowe i religijne kształtowały obraz współczesnego Lublina. Równie ciekawą wycieczką jest Szlak Jagielloński Unii Lubelskiej. Dzięki takim spacerom w czasie wolnym po studiach poznacie nie tylko miasto, ale historię myśli, idei, skarby i tajemnice, których jeszcze nie udało się rozwikłać. Lublin to miasto ogrodów, parków, lasów, wzgórz, miasto spacerów, których urokom ulegnie największy leniuch! Sprawdźcie, jakie atrakcje kulturalne, jakie festiwale, koncerty odbywają się w mieście!


Czytaj więcej: Studia w Lublinie - czas wolny


Studia Lublin - sport

Studia w Lublinie - sport

Urząd Miasta w Lublinie dofinansowuje zajęcia sportowe w ramach akcji „Aktywny student”, wystarczy zapisać się na zajęcia i rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Możecie tu trenować karate, tańce towarzyskie, gimnastykę, łyżwiarstwo czy kickboxing. Nie brakuje tu również prywatnych siłowni czy fitness klubów. Latem możecie wybrać się na narty wodne nad Zalew Zemborzycki, który stanowi centrum rozrywki letniej. W przyjaznej aurze możecie grać w siatkę, w piłkę nożną, a nawet popływać na bananie! Jak to idealnie pasuje do klimatu Monty Pythona! Lublin to miasto proekologiczne i aktywne!


 

 

Czytaj więcej: Studia w Lublinie - sport


Studia Lublin - praktyki studenckie

Studia w Lublinie - praktyki studenckie

Dzięki działalności akademickim biurom karier studenci łatwo pozyskują możliwości praktykowania i ćwiczenia swoich umiejętności pod okiem doświadczonych przedsiębiorców. Takich biur jest 9, także warto zapukać choćby do kilku z nich, by znaleźć miejsce dla siebie. Lublin to miasto prężnie działające i rozwijające się, dlatego też studenci tutejszych uczelni nie mają większych problemów z podjęciem stażu czy praktyki zawodowej. Trzeba tylko wziąć się w garść i zadbać o swoją przyszłość już w trakcie studiów!

 

 

 

Czytaj więcej: Studia w Lublinie - praktyki studenckie


Studia Lublin - praca po studiach

Studia w Lublinie - praca po studiach

Miasto wspiera odważnych studentów w otwieraniu własnej działalności gospodarczej, częste konferencje, bezpłatne szkolenia, pomoc prawna ma na celu wzmocnienie pozycji młodych przedsiębiorców i otoczenie ich należytą opieką. Liczne programy i projekty mające wspierać lokalną gospodarkę, takie jak Enterprise Europe Network czy Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej, ze względu na swój dynamiczny rozwój i współpracę z wieloma lokalnymi przedsiębiorcami, stanowią punkt początkowy kariery wielu młodych absolwentów. Warto przyjrzeć się takim inicjatywom. Ani absolwenci kierunków ścisłych, ani humanistycznych nie mają dużego problemu ze znalezieniem pracy w regionie Lublina, o ile mają pomysł na siebie i wiedzą, czego chcą od życia. Dlatego do pracy młodzieży – szukajcie nie tylko wiedzy, umiejętności i doświadczenia, ale również siebie, mając taki pełen zestaw wejdziecie w dorosłe życie z przytupem i z pewnością takie miasto jak Lublin Was przyjmie bez zmrużenia oka.

Czytaj więcej: Studia w Lublinie - praca po studiach

 

 

Olga Hucko

 

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W LUBLINIE SĄ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Kierunki studiów: 84

Studia podyplomowe: 75

Kierunki
administracja
administracja publiczna
administracja samorządowa w państwach unii europejskiej - studia w języku ukraińskim

POKAŻ WIĘCEJ

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI W LUBLINIE

SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Z
Rozwiń

KIERUNKI W LUBLINIE

Rozwiń

W LUBLINIE - PODYPLOMOWE

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Z
Ż
Rozwiń

Komentarze (0)