Studia w Trójmieście

Studia w Trójmieście

Studia w Trójmieście

Studia Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

„Jestem z Gdańska – rozwijam się” oto nowa strategia promocyjna miasta Gdańsk, miasta studenckiego, które  postanowiło pokazać się światu jako miasto naukowe. Podobno w naturze współczesnych Gdańszczan leżą kompetencje odkrywców i światowej sławy naukowców. To tu Jan Heweliusz tworzył nowe mapy gwiazdozbiorów i komet, Daniel Gabriel Fahrenheit wynalazł termometr rtęciowy, a współcześni młodzi naukowcy opracowali zegar pulsuarowy (stosowany w leczeniu cukrzycy), „oko świadomości”, balony stratosferyczne czy nawet… odkryli ponownie jak wskrzesić prawdziwe gdańskie piwo. Gdynia natomiast płynie „na fali” podkreślając swoje więzi z morzem oraz korzyści wynikające z nadmorskiego charakteru miasta. To miasto zbudowane z marzenia – o morzu, o wolnym dostępie do świata, o dobrobycie – tak mówiła o Gdyni Franciszka Cegielska, Prezydent Miasta w latach 1990-1998.

Gdańsk, Gdynia i Sopot tworzą aglomerację studencką, proponując bardzo szeroką ofertę kształcenia. Więc jeśli tęsknoty ciągną Cię w każdej wolnej chwili na skrzące się od słońca plaże i jeśli nadmorski klimat, wiatr we włosach sprzyja Twej kondycji psychofizycznej to nie zastanawiaj się czy wybrać się na studia do Gdańska lub Gdyni, po prostu tu przyjedź! Choć w I semestrze studiów może nie uświadczycie prażącego słońca na plaży, to jednak nadmorski klimat i grillowane, pieczone, duszone świeże ryby morskie w restauracjach z pewnością przypomną Wam o pozytywach bliskości morza.

Gdańsk to ponad 1000-letnie miasto uchodzące za najbogatsze pod względem zabytków „Bałtyckiej Europy”. Ulica Długa pełni rolę rynku miejskiego, pieczę nad nią trzyma Neptun – król mórz, zaraz za fontanną dostrzec można Dwór Artusa, Złotą Kamienicę i Nowy Dom Ławy, z którego okienka wygląda codziennie o godzinie 13:03 Panienka. Gdynia to bardzo młode miasto portowe, powstała w 1926 roku! Odnajdziecie tu perełki architektury modernistycznej, liczne punkty widokowe oraz jedną z najdłuższych linii brzegowych w Europie. - 12,5 km. A na gdyńskiej Ławeczce Kaszubów, jak tylko poczujecie się samotni i zatęsknicie za domem, spotkacie dwójkę staruszków trzymających się za ręce, to idealne miejsce na chwilę wytchnienia i refleksji. Urok Gdańska i Gdyni z pewnością udzieli się Wam podczas studiów. Nastrój, atmosfera miejsca, w którym spędzicie co najmniej trzy lata, jest równie ważny jak możliwości zdobycia fachowej wiedzy i odpowiednich kompetencji do przyszłej pracy.

Gdańsk to silne, wyraziste miasto o ugruntowanej pozycji w Europie. To nasz symbol narodowy, symbol wolności, otwartości na nowe idee, odwagi i zaangażowania. To zobowiązuje. Gdynia powstała zaraz po odzyskaniu niepodległości po latach niewoli, jest dzieckiem fali radości. Gdynianie są dumni ze swojego miasta, chwalą się wygodą życia, ciekawą pracą i dużymi możliwościami rozwoju. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie miasto akademickie wybrać, sprawdź czy stać Cię na zamieszkanie w Gdyni, bądź w Gdańsku, co do atmosfery i położenia tych miast raczej nie będziesz mieć wątpliwości!

 


uczelnie gdańsk i gdyniaStudia w Gdańsku i Gdyni - Uczelnie

6 uczelni publicznych i 8 uczelni prywatnych czeka na spragnionych wiedzy studentów. Uniwersytet Gdański choć nie może się poszczycić wieloletnią tradycją, bo powstał zaledwie w 1970 roku, to już w 2013 roku zajął 6 miejsce w rankingu najlepszych uczelni. Zaś Politechnika Gdańska jako najstarsza politechnika w Polsce podkreśla rolę wyobraźni w kształceniu umysłów ścisłych i zdobywaniu wiedzy. Pomaga młodym adeptom trudnych nauk w pełnym wejściu w życie studenckie i umożliwia nadrobienie braków w edukacji prowadząc „Pogotowie Matematyczne” dla studentów I roku. Przychylne nastawienie, innowacyjne podejście do nauczania oraz wieloletnia tradycja to chyba połączenie idealne, czyż nie? Wszystkich zainteresowanych ciałem ludzkim i pomocą drugiemu człowiekowi może przyjąć Uniwersytet Medyczny, zajmujący bardzo wysoką pozycję w rankingu MniSzW. Dusze artystów, niepokornych twórców wykraczających poza schematy znajdą dla siebie miejsce w zabytkowych budynkach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a gdyby im muzyka w sercu grała to przyjmie ich Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki, ciesząca się bardzo dobrą sławą w środowisku muzycznym. W Gdyni na maturzystów czeka Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte i Akademia Morska – jedyne tak profilowane uczelnie w Polsce. Sprawdźcie, jakie jeszcze uczelnie publiczne i niepubliczne funkcjonują w Gdańsku i w Gdyni, może ich oferta bardziej Wam się spodoba?


Czytaj więcej: uczelnie w gdańsku


kierunki studiów gdańsk i gdyniaStudia w Gdańsku i Gdyni - Kierunki studiów

Chyba najbardziej intrygującymi kierunkami oferowanymi przez nadmorskie uczelnie są kierunki z wydziałów Nawigacji i Uzbrojenia okrętowego oraz Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich. Akademia Marynarki Wojennej jest uczelnią podległą Ministerstwu Obrony Narodowej, kształceni są tu przyszli oficerowie i dowódcy. Akademia prowadzi liczne badania naukowe, tworząc najnowsze technologie uzbrojenia morskiego, systemu wykrywania celów czy prac podwodnych. Ciekawą opcją dla zafascynowanych filmami szpiegowskimi może się okazać kierunek; systemy informacyjne w bezpieczeństwie czy też kryminologia, którą studiować możecie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Na Wydziale Biologii tegoż uniwersytetu możecie podjąć naukę w kierunku wdzięcznej przyrody – jej waloryzacji oraz ochrony. Oczywiście wszystkich podstawowych kierunków kształcenia takich jak kulturoznawstwo, filologie, dietetyki, socjologie, matematyki nie zabraknie w nadmorskich miastach akademickich. Warto zwrócić uwagę na możliwości kształcenia medycznego w Gdańsku oraz studia na kierunkach stricte sportowych na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego. Artyści mogą pójść w kierunku dyrygentury, instrumentalistyki, kompozycji, teorii muzyki, jazzu i muzyki estradowej i wielu innych, dostosowanych do potrzeb rozwojowych młodych twórców. Sprawdźcie dokładną listę kierunków, jaką dla Was przygotowaliśmy!


Czytaj więcej: kierunki studiów w Gdańsku i Gdyni


gdzie mieszkać na studiach w gdańsku i gdyniStudia w Gdańsku i Gdyni - Gdzie mieszkać podczas studiów?

Przez wzgląd na turystyczny charakter obu miast, raczej z wynajęciem mieszkania na czas studiów nie będziecie mieli problemów. Za pokój będziecie musieli zapłacić od 500 do 700 zł, za kawalerkę dwa razy tyle. W zależności od położenia mieszkania ceny są mniej lub bardziej przystępne. Najdroższą dzielnicą w Gdańsku jest Kamienna Góra i jej okolice. Jeśli studia kojarzą Ci się z akademikami i barwnym życiem imprezowym, to Uniwersytet Gdański otwiera dla Ciebie drzwi swych dziesięciu domów studenckich ulokowanych w samym Gdańsku lub w Sopocie. Politechnika ma ich aż dwanaście. Akademia Muzyczna dysponuje dwoma budynkami, a Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu – choć posiada tylko jeden akademik to urządziła się najlepiej, bo trasę od domu studenckiego na uczelnię pokonasz w kilka minut pieszo. Sprawdź, z jakimi kosztami utrzymania musisz liczyć się w Gdańsku i w Gdyni, możesz też sprawdzić dokładne adresy akademików i porównać odległości, by nie zamieszkać w miejscu niedogodnym dla studenckiego życia!


Czytaj więcej: Gdzie mieszkać podczas studiów w Gdańsku i Gdyni


studia w gdańsku komunikacjaStudia w Gdańsku i Gdyni - Komunikacja miejska

Gdańszczanie i Gdynanie mają szczęście komunikacyjne, gdyż o wszystkich awariach, opóźnieniach, przeszkodach komunikacyjnych mogą dowiedzieć się z Facebooka, który jest używany jako platforma porozumienia z pasażerami. Po miastach wchodzących w skład aglomeracji gdańskiej (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Wejherowo, Władysławowo) kursuje Szybka Kolej Miejska, dzięki której w mgnieniu oka dostaniecie się z Gdańska do Gdyni. Dzięki tej kolei możecie bez problemu studiować na dwóch uczelniach, czy dwóch kierunkach w różnych miastach! Rowerzyści to siła napędowa Gdańska i Gdyni – w miastach tych znajduje się bardzo dużo stojaków rowerowych, umożliwiających bezpieczne pozostawienie pojazdu pod szkołą, kinem, sklepem, urzędem. W 2015 roku gdańscy rowerzyści przejechali ponad 451 tysięcy kilometrów! Może i wy dołączycie do rekordzistów jak podejmiecie studia w Gdańsku lub w Gdyni?

 

Czytaj więcej: komunikacja miejska w Gdańsku i Gdyni


studia w gdańsku i gdyni sportStudia w Gdańsku i Gdyni - Sport w mieście

Sportowych atrakcji w Gdańsku i w Gdyni Wam nie zabraknie. Turnieje, warsztaty taneczne, sportowe odbywające się na plaży konkurują z atrakcjami sportowymi organizowanymi w parkach (w Gdańsku jest ich aż dwadzieścia). Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji stale informuje o nadchodzących wydarzeniach sportowych. Coraz więcej otwartych siłowni pojawia się na terenie miasta. Dla zainteresowanych wodnymi sportami takimi jak windsurfing i kitesurfing nadmorskie miasta mogą okazać się rajem! Nie lubisz uprawiać sportu, lubisz jedynie kibicować? Sprawdź, jakie imprezy sportowe odbywają się w Gdańsku!

 

 

 

Czytaj więcej: sport w mieście


studia w gdańsku i gdyni czas wolnyStudia w Gdańsku i Gdyni - Czas wolny po studiach

Gdańsk słynie z bardzo dobrych warunków do spełniania marzeń zakupoholiczek i zakupoholików. Nie bez przyczyny jedną z największych cyklicznych imprez jest Gdański Jarmark św. Dominika, który łączy plenerowe wydarzenia kulturalne z różnorodnym targowiskiem, na którym znaleźć można praktycznie wszystko. Oprócz zakupów i oczywiście – zwiedzania i poznawania historii wolności i solidarności, w Gdańsku mają miejsce imprezy kulturalne takie jak Festiwal Szekspirowski, Gdańskie Lato Muzyczne, Streetwaves. Liczne kluby, puby, teatry, opery, filharmonie czekają na spragnionych nie tylko wiedzy, ale i wrażeń studentów, którzy zasilą szeregi odbiorców kulturalnych wydarzeń gdańskich i gdyńskich.

 

 


Czytaj więcej: czas wolny po studiach w Gdańsku i Gdyni


studia gdańsk i gdynia praktyki studenckieStudia w Gdańsku i Gdyni - Praktyki studenckie

Gdańsk i Gdynia to miasta stawiające na rozwój gospodarki i innowacyjnych technologii, przyciągające przedsiębiorców swoją atrakcyjną lokalizacją i możliwością łatwego handlowania z państwami przybrzeżnymi. Dzięki rozwojowi gospodarczemu studentom łatwiej jest znaleźć praktyki zawodowe, dzięki którym w przyszłości będą mogli starać się o stałe zatrudnienie. Lokalizacja Gdańska i Gdyni ma iście turystyczny charakter, co wpływa na stałe zapotrzebowanie na pracowników/praktykantów w sektorze turystyki i animacji kultury.

 

 

 

 

 


studia gdańsk i gdynia pracaStudia w Gdańsku i Gdyni - Praca po studiach

Stopa bezrobocia w Gdańsku jest niska, zaledwie około 5,2% ludzi pozostaje bez pracy. Zgodnie z danymi Urzędu Miasta Gdańsk większość osób z wyższym wykształceniem nie ma problemu ze znalezieniem pracy, a więc studenci: Gdańsk mówi – warto studiować. Dzięki międzynarodowej współpracy miast nadmorskich, duże i bogate firmy chętnie inwestują na terenie miasta, tworząc tym samym nowe miejsca pracy. Stworzona w 2008 roku Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz późniejsza Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości wspiera młodych przedsiębiorców w realizacji ich własnych pomysłów na biznes. W trakcie studiów nie będziecie mieli problemów ze znalezieniem pracy dorywczej ze względu na turystyczny charakter miasta.

 


Czytaj więcej: praca po studiach w Gdańsku i Gdyni

Komentarze (0)