studia katowice

Studia Katowice

W połowie XIX wieku doprowadzono do Katowic linię kolejową, co zmieniło charakter miasta z rolniczo-kuźniczego na przemysłowy. Rozbudowywano huty i kopalnie, budowano dworce kolejowe. W czasie I i II wojny światowej Katowice ostały się praktycznie w pierwotnym kształcie, nieliczne zniszczenia były nieporównywalne ze zniszczeniami innych miast. Dlatego też po 1945 roku Katowice stanowiły jeden z ważniejszych ośrodków miejskich na mapie Polski. W czasie wysiedleń biskupów śląskich wzrosła ranga miasta jako ośrodka naukowego i kulturalnego, a miasto stało się także centrum uniwersyteckim. Powstały wielkie osiedla mieszkaniowe i kilka reprezentacyjnych budowli: pomnik Powstańców Śląskich i hala Spodek. Zbudowano także Superjednostkę, pawilony handlowe i Biuro Wystaw Artystycznych, Pałac Ślubów, hotele Silesia i Katowice oraz gmach dworca kolejowego.

Katowice zachowały swój przemysłowo-handlowo-naukowy charakter. Aglomeracja Katowicka stanowi jeden z większych ośrodków akademickich w Polsce, kształci się tu prawie 200 tysięcy studentów! Dzięki dobremu położeniu miasta pośród licznych skrzyżowań tras europejskich, jak i krajowych, międzynarodowemu lotnisku Pyrzowice, odgrywającemu podobną rolę jak warszawskie lotnisko Chopina, miasto wciąż rozwija się, dzięki sektorowi usługowemu. Za pewne wiecie jak rysuje się sytuacja przemysłu węglowego…

Funkcjonalizm, modernizm, eklektyzm i praktycyzm to cechy Katowic, które dostrzeżecie po samym planie miasta i fasadach budynków. W wywodzącym się z przełomu XIX i XX wieku charakterystycznym układzie urbanistycznym miasta nie doszukacie się renesansowych, barokowych czy klasycystycznych perełek budowlanych. Katowice zostały stworzone przez scalenie wsi i osiedli robotniczych. Niejednorodny obraz miasta jest wynikiem genezy i odrębności administracyjnej osad, a ta współczesna niejednorodność tworzy specyficzny klimat, który albo pokochacie, albo wręcz odwrotnie. Katowicki spodek może Was jednak przekonać do wybrania się na studia do tego jakże innego miasta w Polsce! Katowice to ważny ośrodek kulturalno-artystyczny, przyciągający rzeszę międzynarodowej publiczności w swe skromne, post-przemysłowe progi. Handel, przemysł i sektor usługowy tutaj kwitnie, więc drodzy maturzyści, naprawdę warto zastanowić się nad wybraniem jednej z tak pełnej listy uczelni katowickich i podjąć wyzwanie. Może ta inność, niejednorodność, praktyczność miasta Was do siebie przekona?


studia katowice uczelnieStudia w Katowicach - uczelnie

Jeśli wybierzesz opcję studiowania w Katowicach, to staniesz przed trudnym wyborem uczelni – jest ich tu ponad 20! Największą placówką jest oczywiście Uniwersytet Śląski, na którym od 1968 roku kształceni są studenci kierunków humanistycznych, jak i ścisłych. Wydziały Uniwersytetu są rozlokowane w całej aglomeracji, więc uważnie sprawdzajcie, gdzie tak właściwie wybieracie się na studia. Politechnika Śląska to druga tak duża uczelnia, która oferuje ponad 200 różnych specjalności do wyboru. Uniwersytet Ekonomiczny jest jedną z 5 publicznych uczelni w Polsce, która kierunkowo edukuje młodych adeptów z zakresu sztuki ekonomii, a to bardzo przydatna sztuka w aglomeracji katowickiej. Oprócz sztuki medycznej, możecie również wybrać drogę ku sztuce muzycznej, czy plastycznej, tutejsze Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna, ubarwiają biznesowe życie miasta, dzięki wspieraniu rozwoju młodych artystów. Sprawdźcie, jakie oferty możecie rozważać, wybierając się na studia do Katowic.


Czytaj więcej: Studia w Katowicach - uczelnie


studia katowice kierunki studiów

Studia w Katowicach - kierunki studiów

Katowice to miasto filmowe, bowiem to tutaj znajduje się Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który kształci przyszłych filmowców – artystów, jak i praktyków przekazu telewizyjnego Stąd wywodzi się Marcin Koszałka, Marcin Wrona, tu wykłada Krzysztof Zanussi. Jeśli macie zacięcie filmowe i kadrujecie świat wzrokiem, to polecamy znany na całym świecie WRiT. Jeśli jednak bardziej niż kadry, obrazy, artyści, przyciągają Was liczby, a niekoniecznie lubicie obliczenia, to może wybierzecie się na kierunek: język biznesu? Polecamy również rozważenie kierunku logistyka, dzięki takiemu położeniu Katowic, na tak wielu szlakach handlowych, może warto zainwestować w wiedzę, którą z pewnością wykorzystacie po studiach? Przekonajcie się, który kierunek najbardziej do Was przemawia!


 

Czytaj więcej: Studaa w Katowicach - kierunki studiów


studia katowice gdzie mieszkać

Studia w Katowicach - gdzie mieszkać?

W ubiegłym roku pojawił się ranking najlepszych miast do życia i Katowice zajęły pierwsze miejsce. Warszawa, co prawda, wciąż króluje w wysokościach zarobków, jednak nie w jakości życia. Katowice docenione zostały za zachowanie najlepszego balansu między zaletami metropolitalności, a plusami mniejszego miasta. Dlatego przyszli studenci – jeśli jakość życia jest jednym z ważniejszych wyznaczników kierunku studiowania i miejsca edukacji, to wybierzcie jedno z osiedli robotniczych Katowic, znajdźcie mieszkanie (są one stosunkowo tanie) do wynajęcia, bądź wyszukajcie najlepszą lokalizację akademiku, w którym chcielibyście zamieszkać. Koszt wynajęcia pokoju w akademiku to zaledwie 300 zł. Rynek mieszkaniowy w aglomeracji cały czas jest niezapełniony, dlatego bez problemu traficie na odpowiedni dach nad głową.

Studia w Katowicach - komunikacja miejska

W Katowicach funkcjonują linie autobusowe i tramwajowe, dzięki którym dotrzesz w każde miejsce aglomeracji bez większych problemów. Tramwaje Śląskie mimo wszelkich problemów są modernizowane i ulepszane. Jak już wiecie, komunikacja w Katowicach odgrywa kluczową rolę. Ceny biletów nie są zawyżone, podobnie jak ceny taksówek czy parkingów. Oczywiście najtańszym środkiem komunikacyjnym jest rower, do którego używania zachęcają włodarze miasta. My również zachęcamy i polecamy zapoznać się z zasadami poruszania się po mieście pojazdami dwukołowymi.

Studia w Katowicach - sport

Słynne Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, prześladowane przez niemieckich funkcjonariuszy za „nieodpowiednie” stroje i zbyt częstą chęć przemieszczania się z miejsca na miejsce, stworzyło podwaliny pod aktywność fizyczną mieszkańców – wytyczyli ścieżki sportowe, którymi dziś podążają katowiczanie. Liczne kluby sportowe – futsalowe, hokejowe, szachowe, piłkarskie, jak i wielosekcyjne, funkcjonują w aglomeracji, zdobywając liczne medale na mistrzostwach. Warto więc przyjrzeć się działalności takich towarzystw, bo być może to i wy, studiując w Katowicach, dołożycie swoją cegiełkę do osławionego sportu śląskiego? Dla laików sportowych miasto przewidziało szereg atrakcji – możecie biegać, pływać, wspinać się, a nawet skakać ze spadochronem. Liczne firmy prywatne, jak i instytucji publiczne dbają o kondycję mieszkańców. Sprawdźcie, co i gdzie możecie znaleźć!

Katowice jako ośrodek kulturalny jest siedzibą licznych festiwali cykliczny Rawa Blues Festival, Odjazdy, Mayday Festiwal, Festiwal Nowa Muzyka, Śląski Festiwal Jazzowy, cykl: JaZZ i okolice, a także OFF Festival przyciągają tysiące osób spragnionych wrażeń kulturalnych. Katowice w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 startowały z hasłem Miasto Ogrodów, które miało nieco zmienić wizerunek aglomeracji z przemysłowego na nieco bardziej przyjaznym dla codzienności. Prawie 28% przestrzeni Katowic zajmują lasy i parki, które możecie spotkać za co trzecim zakrętem! Zalesione tereny wykorzystywane są w celu organizacji licznych eventów, na które, jako młodzi adepci, powinniście się wybierać! Nie tylko w Spodku tętni życie estradowe. Liczne teatry, opery, filharmonie, kina czy instytucje kultury przygotowują nowe propozycje i zachęcają do uczestnictwa przystępnymi cenami dla studentów. Dlatego nie dajcie się omamić nudzie, korzystajcie z katowickich możliwości!

Przez wzgląd na gospodarczą sytuację miasta z praktykami i stażami studenckimi nie będziecie mieli większych problemów, o ile wykażecie chęć i samodzielność w poszukiwaniu doświadczenia! Zadbajcie o swoje cv podczas studiów a nie pożałujecie wyboru Katowic jako miasta akademickiego. Dzięki licznym działaniom z zakresu animacji kultury, jakie są prowadzone na terenie miasta, nawet i kulturoznawcy znajdą możliwość wykorzystania swej wiedzy w praktyce. Musicie się jednak sami się zebrać w sobie i wyszukać miejsca, w którym chcielibyście się znaleźć. Z pewnością uczelnie Wam w tym pomogą i zadbają o Wasz rozwój.


 

Studia w Katowicach - praca po studiach

Katowice to ważny ośrodek handlowo-usługowy, szczególnie w zakresie: handlu hurtowego i detalicznego, pośrednictwa finansowego, obsługi nieruchomości i firm, nauki i edukacji, specjalistycznych usług medycznych oraz administracji publicznej i gospodarczej. Na obszarze miasta funkcjonuje kilka parków przemysłowych i technologicznych, które sprzyjają zakładaniu własnych działalności, bądź poszukiwaniom pracy w nowo powstałych firmach. Są to: Górnośląski Park Przemysłowy oraz Euro-Centrum Park Przemysłowy. Katowice mają najniższy wskaźnik bezrobocia z południowych miast Polski. Czyż to niedobrze rokuje dla przyszłych absolwentów?  


Czytaj więcej: Studia w Katowicach - praca po studiach

zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Kierunki studiów: 22

Studia podyplomowe: 86

Kierunki
acca po polsku - zarządzanie finansami i rachunkowość w środowisku międzynarodowym
administracja publiczna
akademia administratorów cisco

POKAŻ WIĘCEJ

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Kierunki studiów: 12

Studia podyplomowe: 43

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Kierunki studiów: 63

Studia podyplomowe: 33

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Kierunki studiów: 22

Studia podyplomowe: 46

Kierunki
academy of business management 3.0
administracja i finanse
akademia menedżera

POKAŻ WIĘCEJ

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Kierunki studiów: 18

Studia podyplomowe: 98

Kierunki
adaptacja i zarządzanie zmianą w procesach transformacji cyfrowej
administracja - prawo, zarządzanie i organizacja
agile – zwinne metodyki zarządzania projektami

POKAŻ WIĘCEJ

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
W
Z
Ź
Ż
Rozwiń

KIERUNKI W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

e-commerce
Rozwiń

W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

A