Studia w Szczecinie

Studia w Szczecinie

studia w szczecinie

Studia w Szczecinie

W północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego przy granicy polsko-niemieckiej leży Szczecin – miasto akademickie, ośrodek kulturalny i gospodarczy całego regionu, stolica dawnego Pomorza Zachodniego. Szczecin może poszczycić się bogatą i bohaterską historią, już w źródłach z czasów antycznych pojawiają się wzmianki o osadzie Susudata, leżącej dokładnie w tym samym miejscu, co prezentowane dziś miasto. Z osady kultury łużyckiej, przemienił się Szczecin w miasto hanzeatyckie, by następnie stać się stolicą Księstwa Szczecińskiego i umożliwić podpisanie aktu pokoju po I wojnie północnej. Po potopie szwedzkim Szczecin został przejęty przez Niemców, co spowodowało, że miasto stało się miejscem walki wojsk niemieckich z rosyjskimi. Dopiero po II wojnie światowej Szczecin, dzięki walecznej Armii Krajowej został z powrotem wcielony w teren państwa polskiego. Walecznego charakteru miasta nawet komuniści nie mogli stłumić – to w Szczecinie doszło do strajków i demonstracji robotniczych, to tu właśnie miały miejsce porozumienia sierpniowe i to do Szczecina w 1987 roku przybył papież Jan Paweł II dodając otuchy i siły walczącym Polakom. Dzięki tej krótkiej lekcji historii możecie dostrzec charakter miasta, temperament, uwarunkowania, które to przekładają się na współczesny obraz miasta akademickiego, w którym i Wy możecie podjąć studia.

Szczecin to pływający ogród - miasto wypełnione zielenią i wodą w jego śródmieściu. Występują tu duże skupiska zieleni w postaci miejskich lasów, parków, zieleńców, skwerów i zieleni ulicznej, jak i wiele akwenów wodnych. Przez miasto przepływają: rzeka Odra, jej ramię boczne Regalica wpadająca do jeziora Dąbie, łącząca obie rzeki Parnica oraz wiele mniejszych kanałów, które są częścią Międzyodrza. Szczecin to miasto o znaczącym w skali kraju potencjale demograficznym, gospodarczym i przestrzennym. Dlatego też o Szczecinie możemy powiedzieć, że jest centrum edukacyjnym o charakterze ponadlokalnym – to centrum akademickie całego regionu. Nie dość, że pod względem położenia i przyrody jest miastem nader przyjaznym, to jeszcze pod względem gospodarczym niczego Szczecinowi nie brakuje, nawet i funkcji bycia ośrodkiem gospodarki morskiej, znajduje się tu bowiem ważny port morski obsługujący armatorów z całego świata. Na Waszym miejscu poważnie bym rozważyła możliwość rozpoczęcia studiów w Szczecinie! Sprawdźcie, jaką ofertę przygotowano dla Was w tym jakże pływającym, zielonym mieście!

studia szczecin - uczelnieStudia w Szczecinie - uczelnie

Pięć uczelni publicznych oraz kilkanaście prywatnych postanowiło zadbać o potencjał gospodarczy miasta, kształcąc licznych absolwentów, którzy są potęgą rozwojową tutejszej przedsiębiorczości. Może ów możliwość dołączenia do grona przyszłych potentatów gospodarczych zachęci Was do podjęcia studiów w morskim kierunku? Akademia Morska w Szczecinie zaprasza na wydziały Mechaniczny, Nawigacyjny i Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu. Uwaga: to elitarna uczelnia, w której obowiązuje specjalny strój mundurowy. Również Uniwersytet Szczeciński nie zapomina o tradycjach morskich, które podtrzymują studia oceanograficzne. Pomorski Uniwersytet Medyczny kształci kadrę lekarską, niezwykle potrzebną w dzisiejszym świecie. A Akademia Sztuki pozwoli Wam rozwinąć twórczy potencjał, który wykorzystywać będziecie mogli i na lądzie, i na wodzie, łącząc wszelakie materie!

 

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - uczelnie


Studia Szczecin - kierunki studiówStudia w Szczecinie - kierunki studiów

No cóż, w kwestii kierunków studiów w Szczecinie i podjęcia decyzji, w którą podążyć stronę, nie będzie łatwo… Różnorodność oraz idąca z nią w parze atrakcyjność mogą niejednemu niezdecydowanemu utrudnić zadanie. Kartografia, nawigacja czy geodezja, idąc w kierunku gospodarki morskiej, realizowane są na Akademii Morskiej. Uniwersytet Medyczny oferuje oczywiście studia lekarskie, położnictwo czy ratownictwo medyczne, tu szczęścia będziecie szukać, o ile widok krwi nie zwala Was z nóg, a chęć pomagania w Waszej krwi płynie i pulsuje. A jeśli od krwi takiej chcecie być daleko to może skierujecie swą uwagę na duszę, umysł i komunikację? Uniwersytet Szczeciński rokrocznie przeżywa oblężenie, czy też potop studencki na kierunkach psychologii, kognitywistyki komunikacji i prawa. A gdybyście jednak skierowali się w lewo to możecie nauczyć się w Szczecinie jak zbudować jacht czy zaprojektować systemy energetyki morskiej i wiatrowej. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym poznacie tajniki nanotechnologii, jak i gospodarki przestrzennej. To zaledwie kropla w morzu ofert kierunków studiów w Szczecinie, sprawdźcie, co jeszcze mogłoby Was zainteresować, przygotowaliśmy dla Was zestawienie!

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - kierunki studiów


studia Szczecin - gdzie mieszkaćStudia w Szczecinie - gdzie mieszkać na studiach

Oczywiście do dyspozycji studentów są szczecińskie domy studenckie, w których koszt wynajęcia pokoju to kwestia 300 do 500 zł. Dla odważnych, którzy nie boją się stuprocentowej samodzielności i kochają swoje Ja i samotność, polecamy wyszukiwanie mieszkań prywatnych do wynajęcia. Przy okazji przestrzegamy przed nadmierną ufnością i nie uiszczaniem żadnych opłat przed podpisaniem umowy i sprawdzeniem kluczy! Z samodzielnym wynajęciem mieszkania wiąże się kilka problemów – niepewność, czy aby właściciel nie zechce w którymś momencie sprzedać mieszkania, czy nie podniesie opłaty za wynajem etc., jednak z wszystkim można sobie spokojnie poradzić, o ile nie zakłóci się wewnętrznej ostrożności. Ofert jest sporo i ich ceny nie są aż tak przygniatające jak np. w Warszawie, czy we Wrocławiu.

 

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - gdzie mieszkać


studia Szczecin - komunikacja miejska

Studia w Szczecinie - komunikacja miejska

Kursuje tu 12 linii tramwajowych oraz 76 autobusowych (w tym 7 pospiesznych i 16 nocnych). Sieć tramwajowa to podstawowy środek transportu publicznego w centrum miasta. Promieniście rozchodzące się z centrum linie tramwajowe zapewniają duże zdolności przewozowej z prawej do lewej (i na odwrót) części miasta. W mieście działa morskie przejście graniczne Szczecin, więc gdybyście mieli ochotę wyskoczyć na ciastko do Niemiec, to nie będziecie mieli z tym najmniejszych problemów. Obecny układ ścieżek rowerowych obejmuje fragmenty miasta, w tym ok. 27 km w dzielnicy Zachód i ok. 9 km w Śródmieściu. Brak jest praktycznie ścieżek rowerowych na Prawobrzeżu oraz części Północ. Jest to układ, jak dotąd, dość chaotyczny, nietworzący spójnego systemu tras rowerowych. Dlatego też rower miejski Bike-S obejmuje tylko centrum miasta.

 

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - komunikacja miejska


studia w Szczecinie - czas wolnyStudia w Szczecinie - czas wolny po studiach

W Szczecinie działa 8 teatrów, w tym Teatr Letni w amfiteatrze Parku Kasprowicza. Zachęcamy więc szczególnie wszystkich teatrofilów do przeprowadzki do Szczecina! Rokrocznie podczas lata przybywają tu artyści uliczni, by prezentować swoje często niekonwencjonalne projekty. Co roku odbywają się w Szczecinie Dni Morza, podczas których możecie spotkać niejednego celebrytę. W kwietniu odbywa się Rajd Magnolii, najbardziej prestiżowa impreza motoryzacyjna w woj. zachodniopomorskim, będąca III rundą Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów. Dopełnieniem teatrów aktorskich, dramatycznych czy komediowych jest Filharmonia Szczecińska oraz Opera na Zamku. Dla kinomanów również znajdzie się miejsce w jednym z sześciu kin. W Szczecinie pod względem oferty kulturalnej nie można się nudzić!

 

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - czas wolny


studia w Szczecinie - sportStudia w Szczecinie - sport

Ciekawostką sportową, do której odwiedzenia nie trzeba będzie namawiać zapalonych sportowców, jest tor kolarski im. Zbysława Zająca, najstarszy ze szczecińskich obiektów sportowych, zlokalizowany w dzielnicy Zachód, tor pamięta jeszcze czasy sprzed II wojny światowej. Oczywiście nie samym zabytkowym torem Szczecin może się pochwalić. Znajdują się tu dwa bardzo duże obiekty sportowe – Stadion Miejski im. Floriana Krygiera oraz Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka. Działają tu znane zespoły sportowe takie jak Pogoń Szczecin oraz męski zespół siatkówki Morze Bałtyk Szczecin. Wielosekcyjny zespół, nastawiony na szkolenie młodzieży to Arkonia Szczecin. Ciekawą propozycją dla poszukujących przygód sportowych może być oferta Aeroklubu Szczecińskiego, który prowadzi szkolenia samolotowe, szybowcowe, spadochronowe, paralotniowe oraz okazjonalnie kursy mikrolotowe. Możecie tu ćwiczyć karatę, jogę, futsal, czy też pływać. Wystarczy nieco się zorientować w przestrzeni, by odnaleźć najbardziej odpowiadającą Wam formę rekreacji sportowej.

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - sport


Studia w Szczecinie - praktyki studenckieStudia w Szczecinie - praktyki studenckie

Przy wszystkich uczelniach działają biura karier zawodowych, zbierające oferty praktyk i staży dla studentów. Przez wzgląd na bardzo dobrą sytuację gospodarczą oraz wypracowane przez władze uczelni, urzędników oraz przedsiębiorców strategie współpracy, nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem odpowiednich praktyk zawodowych. Czasem nawet i możliwe jest znalezienie płatnego stażu! Szukajcie, a znajdziecie.

 

 

 

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - praktyki studenckie


studia w Szczecinie - praca po studiach

Studia w Szczecinie - praca po studiach

Dzięki szeroko zakrojonej współpracy z państwami ościennymi, Szczecin pod względem ekonomicznym funkcjonuje bardzo dobrze i rozwija się dość prężnie. To miasto otwarte na nowe pomysły i wspierające młodych przedsiębiorców, więc jeśli tylko macie choćby zarys własnego pomysłu na biznes to warto w Szczecinie poszukać pomocy, dzięki której może uda Wam się wykrzesać z ów zalążka niezłą działalność gospodarczą. Aby wspomóc proces poszukiwania pracy przez absolwentów rokrocznie organizowane są eventy związane z rynkiem pracy (np. Targi Pracy), na które warto się wybrać, by porozmawiać z przedsiębiorcami i zdobyć trochę więcej informacji. Polecamy mieć oczy i uszy szeroko otwarte, a Wasza sytuacja z pewnością nie wpisze się w stereotypowy obraz polskiego absolwenta!

 

Czytaj więcej: Studia w Szczecinie - praca po studiach

 

 

Olga Hucko

 

 

 

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W SZCZECINIE SĄ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum

Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum

Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum

Kierunki studiów: 6

Studia podyplomowe: 43

Kierunki
analiza procesów biznesowych w projektach it
android i ios nowoczesne aplikacje mobilne
bazy danych, metody i narzędzia w praktyce

POKAŻ WIĘCEJ

Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie

Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie

Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie

Kierunki studiów: 13

Studia podyplomowe: 69

Kierunki
administracja - prawo, zarządzanie i organizacja
akademia trenera biznesu
analityk biznesowy

POKAŻ WIĘCEJ

Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie

Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie

Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie

Kierunki studiów: 8

Studia podyplomowe: 49

Kierunki
aranżacja wnętrz
asystent rodziny
bezpieczeństwo i higiena pracy - edukacja i zarządzanie

POKAŻ WIĘCEJ

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI W SZCZECINIE

SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Z
Ż
Rozwiń

KIERUNKI W SZCZECINIE

archeologia
filozofia
grafika
historia
malarstwo
nawigacja
socjologia
teologia
wokalistyka
wzornictwo
Rozwiń

W SZCZECINIE - PODYPLOMOWE

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Z
Ż
Rozwiń

Komentarze (0)