Psychologia - Katowice i Gliwice

Psychologia - Katowice i Gliwice

Psychologia - Katowice i Gliwice

Studia w Katowicach na kierunku

Psychologia

Odkryj kierunek Psychologia w Katowicach i Gliwicach i sprawdź gdzie możesz studiować 

Psychologia studia Katowice i Gliwice | woj. śląskie

Dla kogo ten kierunek?

Czasem nie rozumiemy tego, co czujemy zwłaszcza w momentach ekstremalnych, które w sposób druzgocący wpływają na naszą psychikę. Badania amerykańskich naukowców wykazują, że do 2020 roku co czwarta osoba będzie cierpiała na depresję. Pracy wtedy nie będzie brakować, ponieważ psychologia jest nauką, która bada mechanizmy rządzące naszą psychiką i zachowaniem. Pomaga też zrozumieć siebie, ale czasem można to zrobić jedynie podczas rozmowy z drugim człowiekiem, najlepiej specjalistą, który dostrzeże ten jeden szczegół zmieniający wszystko.

Jeśli zawsze chciałeś być detektywem, to zawód dla Ciebie. Musisz być wystarczająco uważny, by dostrzec to, co jest nie tak. Ale czasem sama wiedza nie wystarczy. Empatia i zdrowy rozsądek to podstawy, które sprawią, że porozumienie z drugim człowiekiem będzie jak wyplatanie pajęczej sieci. Jeśli Twoim celem jest pomaganie innym, ten kierunek jest dla Ciebie. Wszystko w końcu zaczyna się od głowy.

 

Program studiów i gdzie studiować

Uczelnie w Katowicach bardzo chętnie umieszczają na listach najciekawszych kierunków studia psychologiczne. Kierunek ten można znaleźć zarówno na Uniwersytecie Śląskim, jak i SWPS Uniwersytecie Humanistycznym czy w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego.

Programy kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich mogą się różnić, jednak przyszli studenci zetkną się zwłaszcza z szeregiem przedmiotów odwołujących się do psychologii m.in. zdrowia czy po prostu człowieka. Wielu z nich zapozna się także na przykład z logiką, statystyką czy filozofią. Studia w Katowicach mają na celu wykształcenie najlepszych specjalistów. Z tego powodu program jest urozmaicony, a kandydaci spotkają się nie tylko z przedmiotami typowo psychologicznymi, ale i humanistycznymi czy ścisłymi. Kierunek ten zapewnia także różne drogi kariery, które zapoczątkowane są przez przedmioty kierunkowe.

 

Praca po studiach

Psychologia jest fascynującą i obleganą dziedziną nauki. Przyszli absolwenci mogą liczyć na stabilne i rozwijające zatrudnienie zwłaszcza w czasach, które potrzebują psychologicznej pomocy. Kierunek psychologia w Katowicach sprawi, że Twoje umiejętności zostaną docenione zwłaszcza w urzędach pracy, biurach karier, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach leczenia uzależnień, więzieniach, szpitalach czy domach dziecka. Możesz także pracować w czasopismach psychologicznych czy współpracować z radiem czy telewizją w ramach programów o tematyce psychologicznej.

Uczelnie w Katowicach kształcą psychologów w różnych dziedzinach. W ramach ścieżek zawodowych do wyboru są m.in. psychologia sądowa, pracy i organizacji czy rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia.

 

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I GLIWICACH JEST KIERUNEK PSYCHOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Psychologia w Katowicach i Gliwicach? 

Studia psychologiczne nieustannie cieszą się renomą i wciąż wielu młodych ludzi pragnie rozwijać się w tym kierunku. Z tego powodu liczba miejsc jest ograniczona, a dostają się tylko najlepsi. By zwiększyć swoje szanse, warto rozważyć zdawanie na poziomie rozszerzonym przedmioty, które w sposób szczególny uwzględnia się w postępowaniach rekrutacyjnych: język polski, język obcy, matematyka oraz przedmiot do wyboru: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, WOS, język łaciński. Uczelnie zawsze biorą pod uwagę także osiągnięcia w olimpiadach w stopniu centralnym. Warto postarać się o miano laureata lub finalisty.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku psychologia w Katowicach?

Studia psychologiczne w Katowicach można odbyć zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie). Istnieje także możliwość studiów podyplomowych.

W ramach urozmaiconego programu kształcenia, studenci spotkają się z szeregiem bardzo ciekawych przedmiotów, jednak ich wykaz w zależności od uczelni może się nieco różnić. Wśród nich odnaleźć można na przykład:

 • filozofię i elementy logiki,
 • psychologię społeczną,
 • psychologię zaburzeń i promocję zdrowia psychicznego,
 • statystykę,
 • patologie społeczne,
 • biologiczne podstawy zachowania,
 • zarys neurobiologii,
 • komunikację interpersonalną,
 • osobowość,
 • procesy poznawcze.

Warto zaznaczyć, że zrealizowanie niektórych przedmiotów zależne jest od wyboru specjalności czy też ścieżki zawodowej. W zależności od uczelni ścieżki te różnią się nieco. Można wyróżnić specjalności:

 • psychologia zarządzania (GWSH),
 • psychologia kliniczna dorosłego człowieka (UŚ, GWSH, SWPS),
 • psychologia interwencyjna (GWSH),
 • psychologia pracy i organizacji (UŚ),
 • psychologia życia i jakości życia (UŚ),
 • psychologia sądowa (UŚ, SWPS),
 • psychologia rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia (UŚ),
 • psychologia w biznesie i organizacjach (SWPS).

Kierunki studiów w Katowicach takie jak psychologia mają na celu wykształcenie specjalistów, którzy w branży psychologicznej będą niezastąpioną pomocą w kryzysowych przypadkach nie tylko dla samego człowieka, ale i całych organizacji.

 

Program studiów

Niezastąpioną wiedzę i umiejętności studenci zdobywają nie tylko na wykładach, ale i ćwiczeniach, a całą teorię sprawdzają także w praktyce. Przyszły absolwent będzie miał wiedzę z zakresu psychologii ogólnej, społecznej, rozwoju człowieka czy psychopatologii. Studia te mają także możliwość przeprowadzenia własnych badań naukowych czy dokonania procesu diagnozy psychologicznej.

Abiturient będzie posiadał zdolności, dzięki którym z powodzeniem rozpozna indywidualne i społeczne zjawiska psychologiczne, a także będzie mógł nieść pomoc innym poprzez planowanie interwencji psychologicznej.

Dzięki przedmiotom uzupełniającym, takim jak na przykład neurobiologia czy filozofia, oraz fakultatywnym, jak na przykład psychologia sportu czy Internetu, absolwent otrzymuje wiedzę wszechstronną i potrafi odnieść się do wielu psychologicznych problemów w różnych dziedzinach życia. Jest to z pewnością dodatkowy atut, który sprawi, że pracodawca będzie zainteresowany Twoją sylwetką.

 

Ile trwają studia na kierunku psychologia w Katowicach?

Uczelnie w Katowicach oferują jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Dodatkową propozycją SWPS Uniwersytetu Humanistycznego jest także psychologia na pierwszym stopniu. W przypadku studiów jednolitych studenci dopiero po trzech latach wybierają ścieżkę kierunkową. Nim do tego dojdzie, odbywają niezbędne kształcenie ogólne, które pomaga im dokonać wyboru specjalności. Studia na pierwszym stopniu psychologii są o tyle wygodne, że student może następnie wybrać inny kierunek i dookreślić swoją wiedzę w innej dziedzinie, co pozwoli na stworzenie niepowtarzalnej ścieżki kariery.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek psychologia w Katowicach?

Psychologia to fascynująca dziedzina życia, która staje się coraz popularniejsza w dzisiejszych czasach. Nim zdecydujesz o tym, że i Ty chcesz obracać się w środowisku psychologicznym, odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy starasz się zrozumieć drugiego człowieka i pomóc mu w rozwiązywaniu jego problemów?
 • Czy fascynuje Cię ludzka psychika?
 • Czy przedmioty ścisłe, takie jak biologia czy chemia, nie sprawiają Ci problemu?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeśli wciąż jesteś zdecydowany, pamiętaj o jak najlepszym przygotowaniu. W procesie rekrutacyjnym pod uwagę bierze się różne przedmioty, ale oczywiście najlepszy wynika zapewnią Ci te zdane na poziomie rozszerzonym. Pod uwagę weź zwłaszcza:

 • język polski,
 • język obcy,
 • matematykę.
 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka i astronomia,
 • geografia,
 • wiedza o społeczeństwie.

Nawet jeśli kandydat zdawał dany przedmiot zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, w procesie rekrutacyjnym uwzględnia się wynik korzystniejszy dla kandydata.

Warto rozważyć także udział w olimpiadach i konkursach, które zapewniają dodatkowe punkty podczas naboru na studia. W przypadku kierunku psychologia można wziąć pod uwagę takie olimpiady jak na przykład:

 • Olimpiada Matematyczna,
 • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego,
 • Ogólnopolska Olimpiada Historyczna,
 • Olimpiada Biologiczna.

Rejestracja i składanie dokumentów odbywa się podobnie jak w innych uczelniach krajowych. Na początku musisz zarejestrować się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, gdzie uzupełnisz swoje dane osobowe i wyniki maturalne. Pamiętaj także o opłacie rekrutacyjnej. Po oficjalnej informacji o dostaniu się na wymarzony kierunek pamiętaj o terminowym złożeniu dokumentów takich, jak: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, dowód osobisty do wglądu.Jaka praca po kierunku psychologia w Katowicach?

 

Renomowany kierunek, jakim jest psychologia, od lat zapewnia swoim absolwentom pracę na wielu stanowiskach. Specjaliści znajdują zatrudnienie w różnych placówkach i instytucjach, a także w szpitalach, szkołach, przedszkolach, domach dziecka i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Co ważne studenci po kierunku, jakim jest psychologia, mogą ubiegać się o pracę także w więzieniach, zakładach poprawczych, zakładach karnych i aresztach śledczych. Nie każdy jednak ma predyspozycje do pracy w tak trudnym i stresującym środowisku. Praca psychologa jest bardzo trudna i wymaga wiele empatii. Warto też wyćwiczyć sobie umiejętność rozsądnej i obiektywnej oceny postępowania danego człowieka, by zapewnić mu lepszą pomoc, której on oczekuje. Inne propozycje zatrudnienia dla przyszłych absolwentów to na przykład:

 • poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
 • sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne i hospicja,
 • ośrodki leczenia uzależnień,
 • pracownie testów psychotechnicznych,
 • ośrodki szkolno-wychowawczych,
 • fundacje i stowarzyszenia,
 • agencje reklamowe i public relations,
 • ośrodki badawcze i naukowe.

Możliwości jest, jak widać, bardzo wiele. Przyszli abiturienci mogą znaleźć zatrudnienie także w wojsku czy klubach sportowych, będąc niezbędnym wsparciem dla żołnierzy, sportowców i trenerów. Wyniki kształcenia są zaplanowane bardzo szeroko, ponieważ studenci mogą spodziewać się ofert pracy w niemal każdej dziedzinie: zdrowia, bezpieczeństwa, w obszarze kształcenia lub sprawiedliwości, w firmach prowadzących badanie rynku czy sektorze marketingu, reklamy i działach PR, gdzie pracując w redakcjach i wydawnictwach, stanowią niezbędną pomoc merytoryczną do stworzenia poradników o zasięgu globalnym, które dotrą do każdego domu i być może ułatwią funkcjonowanie wielu ludziom.

 

 

Jakie opinie mają studia na kierunku psychologia w Katowicach?

Psychologia cieszy się dużym zainteresowaniem, a we współczesnym świecie może uchodzić za kierunek prestiżowy.

Małgorzata, studentka piątego roku, mówi:

Zajmuję się psychologią rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia i tej tematyce poświęcam moje badania w ramach pracy magisterskiej. Piszę też artykuły o tematyce psychologicznej. Wiedza, którą udało mi się zdobyć czy wypracować jest bezcenna. To był dobry wybór!

KIERUNKI PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE W KATOWICACH I GLIWICACH

 

 

Komentarze (0)