Filologia szwedzka - Poznań

Filologia szwedzka - Poznań

Filologia szwedzka - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

filologia szwedzka

Odkryj filologię szwedzką w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Filologia szwedzka - studia Poznań

Kierunek przeznaczony dla osób przyswajających języki obce, posiadających zainteresowania humanistyczne. Jeśli pragniesz pogłębić swoją wiedzę o Skandynawii, chcesz pogłębić swoją wiedzę w zakresie literatury skandynawskiej oraz historii samej Szwecji jak i pozostałych krajów skandynawskich.

Podobnie jak w przypadku pozostałych egzotycznych filologii, pierwszy rok nauki będziesz rozpoczynać naukę szwedzkiego. Intensywna nauka pozwoli Ci ukończyć pierwsze dwa semestry z umiejętnościami na poziomie A2/B1 według skali europejskiej.

 

Czego się nauczysz na studiach

Wiodąca filologia uzupełnieniowa jest o zajęcia z dodatkowego bloku językowego, UAM proponuje rozszerzenie o zajęcia do wyboru, z języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. W kolejnych latach rozpoczniesz dodatkowo naukę podstaw języka norweskiego oraz staroislandzkiego.

Kończąc studia będziesz potrafił posługiwać się językiem szwedzkim na poziomie zbliżonym do rodzimej znajomości języka na poziomie C1, poznasz kulturę i literaturę szwedzką od podszewki, zdobędziesz podstawowe umiejętności potrzebne do pracy w środowisku szwedzkojęzycznym

 

Dla kogo te studia

Czy warto studiować filologię szwedzką? Studia filologiczne skierowane są do osób, które poza chęcią posiadania zdolności językowych, są faktycznie zainteresowane danym regionem, jego tradycjami i życiem w danym kraju. Wiele przedmiotów ma charakter kulturoznawczy, kształtuje konkretne wyobrażenia o danym państwie i przybliża specyfikę życia w nim.

Od zawsze marzyłeś o podjęciu zawodu związanego z pracą filologa? Jesteś humanistą stojącym w opozycji do licznych krzywdzących opinii, głoszących, że „po tym nie ma pracy”? Jesteś szczególnie zainteresowany obszarem kulturowym Skandynawii, a w szczególności Szwecji? Jeśli tak, to studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu zostały stworzone dla ludzi takich jak ty!

 

Jaka praca po studiach

Po ukończeniu tego kierunku będziesz mógł szukać pracy w firmach nawiązujących kontakty z rynkiem skandynawskim, biurach tłumaczeń, szkołach językowych, wydawnictwach. Drzwi stoją przed tobą otworem również w turystyce – z roku na rok coraz więcej Europejczyków zamiast Chorwacji czy Grecji decyduje się spędzać urlop w kraju wikingów i pięknego rękodzieła.

Będziesz posiadał niezbędne kwalifikacje konieczne do pracy w charakterze organizatora wycieczek, jako specjalista ds. życia w Skandynawii będziesz przygotowany do wypowiadania się w charakterze eksperta medialnego czy politycznego w kwestii tego obszaru.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK FILOLOGIA SZWEDZKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia szwedzka w Poznaniu

Filologiczne studia w Poznaniu należą do najbardziej prestiżowych pośród wszystkich uczelni w całej Polsce. W związku z tym procedury rekrutacyjne, którym należy sprostać, aby zasilić szeregi studentów, mogą okazać się dosyć wymagające.

Przedmiotami wiodącymi dla Filologii szwedzkiej w Poznaniu będą język polski oraz język obcy nowożytny. Statystyki pokazują, że wyłącznie zdanie tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym znacznie zwiększa szansę na dostanie się na ten kierunek studiów.

Warto pamiętać, że procedury rekrutacyjne nie są stałe i z pewnością będą ulegać zmianom na przestrzeni czasu. Dlatego tak ważne jest bieżące śledzenie strony internetowej wybranej uczelni lub udanie się do dziekanatu tuż przed rekrutacją w celu zasięgnięcia potrzebnych informacji.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

Zastanawiasz się, czego mógłbyś  się spodziewać po nauce na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu? Ten akapit powinien rozwiać twoje wątpliwości. Nauka na Filologii szwedzkiej będzie podzielona na swego rodzaju bloki, zawierające przedmioty podstawowe oraz specjalistyczne.

Każdy ze studentów od początku swojej przygody ze studiami na tym kierunku zacznie przyswajać wiedzę lingwistyczną w zakresie szwedzkiego w sposób kompleksowy. Nauczysz się poprawnego, gramatycznego budowania zdań, wymowy oraz podstaw translatoryki.

Blok pedagogiczny wprowadzi cię w świat pracy z dziećmi i pozwoli zrozumieć rządzące nimi prawa. Poznasz podstawy psychologii rozwoju dziecięcego, dzięki czemu lepiej poznasz potrzeby rozwojowe młodych ludzi.

Translatoryka zapewni ci gruntowne przygotowanie do wykonywania wszelkiego rodzaju tłumaczeń zarówno specjalistycznych, jak i użytkowych. Jeśli będziesz chciał poświęcić trochę czasu po ukończeniu studiów na zdobywanie dalszych kompetencji, zrobisz kurs specjalistyczny, uprawniający do wykonywania tłumaczeń przysięgłych.

Poza nauką z zakresu wiedzy o języku, zgłębisz sporą dozę wiedzy o kulturze obszaru krajów skandynawskich ze szczególnym uwzględnieniem Szwecji. Ponadto będziesz miał okazję wdrożyć się w literaturę tego kraju, co uczyni cię świadomym pracownikiem współczesnego rynku pracy.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA SZWEDZKA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

FILOLOGIA SZWEDZKA POZNAŃ STUDIA ZAOCZNE

 

filologia szwedzka studia Poznań

 

Ile trwają studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

Czas trwania poszczególnych kierunków studiów w opisywanym mieście ustalany jest przez uczelnie w Poznaniu oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego. Filologię szwedzką można podjąć w ramach studiów pierwszego oraz drugiego stopnia.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze studiami lub nie ukończyłeś ich pierwszego etapu, naukę rozpoczniesz właśnie od niego. Studia licencjackie na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu będą trwały trzy lata i kończyły się wraz z nadaniem absolwentom uprawnień do wykonywania zawodu.

Studia drugiego stopnia na tym kierunku będą trwały półtora roku, a po ich ukończeniu będziesz mógł pochwalić się tytułem magistra oraz bardziej rozległą wiedzą i umiejętnościami.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia szwedzka w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu rządzą się własnymi prawami jeśli chodzi o siatkę nauczania oraz obowiązujące procedury rekrutacyjne. Podobnie jest z kierunkiem Filologia szwedzka. W związku z tym, że jest to dosyć niszowy kierunek, a zainteresowanie przyszłych studentów krajami skandynawskimi rośnie, staje się on coraz bardziej popularny.

Kandydaci na studia pierwszego stopnia powinni przyłożyć się do nauki języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym, aby uzyskany na egzaminie maturalnym wynik był jak najbardziej zadowalający. Aspirujący do rozpoczęcia studiów drugiego stopnia wezmą udział w konkursie dyplomów ukończenia poprzedniego etapu edukacji, dlatego warto zadbać o wysokie noty otrzymane w trakcie studiów.

Filologię szwedzką można podjąć w ramach studiów dziennych, co jest najczęściej wybieraną opcją wśród studentów, oraz zaocznych, które gwarantują możliwość pogodzenia codziennych obowiązków zawodowych ze zdobywaniem edukacji podczas weekendowych zjazdów.

Pierwszym etapem rekrutacji, niezależnie od wybranego stopnia i trybu studiów, będzie elektroniczna rejestracja kandydatów, podczas której każdy z przyszłych studentów stanie przed koniecznością wypełnienia formularza o wyniki otrzymane na egzaminie maturalnym lub dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia.

Warto pamiętać, aby posługiwać się rzeczywistymi danymi – prawda zostanie bardzo szybko zweryfikowana zgodnie z zasadą mówiącą o krótkich nogach kłamstwa. Następnym i ostatnim już etapem, wieńczącym całą procedurę rekrutacyjną, jest kompletowanie potrzebnych dokumentów oraz dostarczanie ich na biurko komisji rekrutacyjnej, w której skład wchodzą władze wybranej uczelni.

Będziesz potrzebował świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopią tych dokumentów, fotografii o wymiarach 35X45mm oraz rzetelnie wypełnionego formularza, dostępnego do pobrania na stronach internetowych instytutów.

zasady rekrutacji na studia

 

filologia szwedzka studia Poznań

 

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

Zastanawiasz się, jakie zatrudnienie będzie na ciebie czekać po ukończeniu studiów na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu? Studia filologiczne są najczęstszą ścieżką edukacyjną, na którą wkraczają humaniści. Nie bez przyczyny – praca po takich kierunkach gwarantuje możliwość rozwoju osobistego oraz godnego życia dzięki zarobkom.

Studia w Poznaniu na kierunku Filologia szwedzka oferują możliwość wyboru kilku specjalności, które będą miały znaczący wpływ zarówno na szczegółową wiedzę, jaką zdobędziesz podczas nauki oraz na możliwości zawodowe tuż po jej ukończeniu.

Specjalność pedagogiczna uruchomi w przyszłych absolwentach pokłady empatii i cierpliwości, która będzie niezbędna w perspektywie pracy z dziećmi oraz młodzieżą. Ponadto zostaniesz wprowadzony w podstawy psychologii wieku dziecięcego, dzięki czemu bez problemu odpowiesz na pytanie, dlaczego najmłodsi są w stanie skupić uwagę jedynie przez kilka minut oraz w jaki sposób prowadzić zajęcia, aby były one jak najbardziej efektywne.

Dla miłośników wykorzystania praktycznej wiedzy tłumaczeniowej, idealna będzie specjalności związana z translatoryką, która da możliwość podjęcia pracy w międzynarodowych biurach tłumaczeniowych, specjalizujących się w wykonywaniu przekładów w obrębie języka szwedzkiego. Z otwartymi ramionami przyjmą cię także wydawnictwa prasowe i książkowe, których działalność opiera się na nieustannym kontakcie z językami skandynawskimi, a w szczególności szwedzkim.

Po wykonaniu specjalności dla tłumaczów przysięgłych, możliwości zawodowe poszerzą się o możliwość znalezienia stanowiska w sądownictwie i kancelariach prawnych. Jeśli cenisz sobie kontakt z klientami, a praca w międzynarodowych korporacjach pod presją czasu byłaby dla ciebie wymarzona, z powodzeniem zatrudnisz się jako specjalista od kontaktu z kontrahentami z krajów skandynawskich, posługujących się biegle językiem szwedzkim.

Jak samo widzisz, możliwości zawodowe, oferowane przez studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu, będą bardzo obiecujące i gwarantujące pewną uniwersalność w kwestii ostatecznego wyboru. Z pewnością każdy z absolwentów znajdzie coś dla siebie.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

Coraz poważniej myślisz o podjęciu studiów na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu, ale nie jesteś do końca pewien, czy dobra renoma tych studiów nie jest tylko rozpowszechnioną przez władze poznańskich uczelni plotką? Być może opinia jednego ze studentów rozwieje twoje wątpliwości.

 

Małgorzata, studentka trzeciego roku Filologii szwedzkiej w Poznaniu, mówi:

„Studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu były moim największym marzeniem odkąd tylko pamiętam. Kiedy nadszedł czas nauki do kluczowych dla tego kierunku przedmiotów maturalnych, robiłam wszystko, aby przyswoić jak największą ilość wiedzy. Kiedy już dostałam się na Filologię szwedzką, to był najlepszy dzień w moim życiu. Każdemu polecam takie doświadczenia.”

KIERUNKI FILOLOGICZNE W POZNANIU

Rozwiń

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)