Filologia szwedzka - Poznań

Filologia szwedzka - Poznań

Filologia szwedzka - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

filologia szwedzka

Odkryj filologię szwedzką w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Filologia szwedzka - studia Poznań

Kierunek przeznaczony dla osób przyswajających języki obce, posiadających zainteresowania humanistyczne. Jeśli pragniesz pogłębić swoją wiedzę o Skandynawii, chcesz pogłębić swoją wiedzę w zakresie literatury skandynawskiej oraz historii samej Szwecji jak i pozostałych krajów skandynawskich.

Podobnie jak w przypadku pozostałych egzotycznych filologii, pierwszy rok nauki będziesz rozpoczynać naukę szwedzkiego. Intensywna nauka pozwoli Ci ukończyć pierwsze dwa semestry z umiejętnościami na poziomie A2/B1 według skali europejskiej.

 

Czego się nauczysz na studiach

Wiodąca filologia uzupełnieniowa jest o zajęcia z dodatkowego bloku językowego, UAM proponuje rozszerzenie o zajęcia do wyboru, z języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. W kolejnych latach rozpoczniesz dodatkowo naukę podstaw języka norweskiego oraz staroislandzkiego.

Kończąc studia będziesz potrafił posługiwać się językiem szwedzkim na poziomie zbliżonym do rodzimej znajomości języka na poziomie C1, poznasz kulturę i literaturę szwedzką od podszewki, zdobędziesz podstawowe umiejętności potrzebne do pracy w środowisku szwedzkojęzycznym

 

Dla kogo te studia

Czy warto studiować filologię szwedzką? Studia filologiczne skierowane są do osób, które poza chęcią posiadania zdolności językowych, są faktycznie zainteresowane danym regionem, jego tradycjami i życiem w danym kraju. Wiele przedmiotów ma charakter kulturoznawczy, kształtuje konkretne wyobrażenia o danym państwie i przybliża specyfikę życia w nim.

Od zawsze marzyłeś o podjęciu zawodu związanego z pracą filologa? Jesteś humanistą stojącym w opozycji do licznych krzywdzących opinii, głoszących, że „po tym nie ma pracy”? Jesteś szczególnie zainteresowany obszarem kulturowym Skandynawii, a w szczególności Szwecji? Jeśli tak, to studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu zostały stworzone dla ludzi takich jak ty!

 

Jaka praca po studiach

Po ukończeniu tego kierunku będziesz mógł szukać pracy w firmach nawiązujących kontakty z rynkiem skandynawskim, biurach tłumaczeń, szkołach językowych, wydawnictwach. Drzwi stoją przed tobą otworem również w turystyce – z roku na rok coraz więcej Europejczyków zamiast Chorwacji czy Grecji decyduje się spędzać urlop w kraju wikingów i pięknego rękodzieła.

Będziesz posiadał niezbędne kwalifikacje konieczne do pracy w charakterze organizatora wycieczek, jako specjalista ds. życia w Skandynawii będziesz przygotowany do wypowiadania się w charakterze eksperta medialnego czy politycznego w kwestii tego obszaru.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK FILOLOGIA SZWEDZKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia szwedzka w Poznaniu

     Filologiczne studia w Poznaniu są przez niektórych uznawane za najbardziej prestiżowe pośród wszystkich uczelni w całej Polsce. W związku z tym procedury rekrutacyjne, którym należy sprostać, aby zasilić szeregi studentów, mogą okazać się dosyć wymagające.

     Przedmiotami wiodącymi dla Filologii szwedzkiej w Poznaniu będą język polski oraz język obcy nowożytny. Statystyki pokazują, że wyłącznie zdanie tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym znacznie zwiększa szansę na dostanie się na ten kierunek studiów.

     Warto pamiętać, że procedury rekrutacyjne nie są stałe i z pewnością będą ulegać zmianom na przestrzeni czasu. Dlatego tak ważne jest bieżące śledzenie strony internetowej wybranej uczelni tuż przed rekrutacją w celu zasięgnięcia potrzebnych informacji.

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     Harmonogram rekrutacji +

     Filologia szwedzka coraz częściej znajduje się w kręgu zainteresowań przyszłych studentów, którzy chcieliby władać interesującym językiem. Takie możliwości dają uczelnie w Poznaniu. Pamiętaj jednak, że harmonogram rekrutacji na wybrane kierunki studiów indywidualnie ustalany jest poszczególne ośrodki akademickie. Informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych uczelni. Ważne jest to, byś odpowiednio wcześnie się z nim zapoznał i w przyszłości uniknął rozczarowań. W harmonogramie rekrutacji uwzględnione są terminy rejestracji na studia, zakończenie rekrutacji, czy czas składania podstawowych dokumentów.

     Na ogół przyszli studenci na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się już na przełomie kwietnia oraz września. Ważne jest jednak przede wszystkim to, ile punktów otrzymają podczas egzaminów maturalnych, one mają bowiem decydujące znaczenie podczas kwalifikacji. Kandydaci dowiedzą się, czy znaleźli się na listach osób przyjętych mniej więcej w połowie lipca. Wtedy są ogłaszane wyniki naboru na studia.

     Uczelnie w Poznaniu otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc w lipcu. Odbywają się one zarówno sierpniu, jak i we wrześniu. Jeżeli zatem nie dostałeś się na wymarzone studia w Poznaniu na kierunku filologia szwedzka w pierwszym terminie, to nic straconego, ponieważ czekać będą na ciebie dodatkowe terminy rekrutacji.

     Dokuemnty rekrutacyjne +

     Informacje na temat tego, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu w pierwszej kolejności, znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Wymogi te mogą się nieznacznie różnić w zależności od uczelni. Ich trzon jest jednak bardzo podobny i wśród dostarczanych przez ciebie dokumentów obligatoryjnie powinny się znaleźć:

     • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
     • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
     • aktualna fotografia;
     • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
     • różnego rodzaju podpisane umowy.

     Bardzo ważne jest, abyś dostarczane przez siebie dokumenty dostarczył terminowo. Stanowić to będzie potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem wybranego przez siebie kierunku. Jeżeli ten etap zostanie przez ciebie zaniedbany, najprawdopodobniej zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia.

     Opłaty rekrutacyjne +

     Odpowiednio wcześnie zapoznaj się również z informacjami o tym, jak wygląda kwestia opłat rekrutacyjnych na wybrane przez ciebie kierunki studiów. Uczelnie w Poznaniu ustalają je również indywidualnie, więc wytyczne znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Opłaty rekrutacyjne w zależności od kierunku wahają się od 85 do nawet 150 zł. Część uczelni proponuje także jedną opłatę za konkretną pulę kierunków. Opłatę rekrutacyjną możesz uiścić za pośrednictwem poczty polskiej lub przy pomocy przelewu oraz płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie przelewu dostarczyć także do dziekanatu uczelni.

     Przedmioty kwalifikacyjne +

     By dostać się na studia na kierunku filologia szwedzka w Poznaniu, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. To bardzo popularny kierunek kształcenia, więc bardzo często dzieje się tak, że liczba osób chętnych przewyższa liczbę otwartych miejsc. Do egzaminów maturalnych powinieneś doskonale przygotować się zatem z przedmiotów, wśród których obowiązkowo znajdą się na przykład rozszerzony język angielski, inny wybrany język nowożytny, czy rozszerzony język polski.

     Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

     Z przelicznikiem punktów kwalifikacyjnych również powinieneś zapoznać się odpowiednio wcześnie, by nic nie stanowiło dla ciebie zaskoczenia podczas procesu rekrutacji. Informacje na jego temat znajdziesz zawsze w zakładkach rekrutacyjnych na stronach internetowych ośrodków akademickich. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowane w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. W przeliczniku punktów kwalifikacyjnych uwzględniony jest także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

     Olimpiady oraz konkursy +

     Jeżeli marzysz o profesjonalnej nauce języka szwedzkiego, kochasz poznawać inne kręgi kulturowe i marzysz w przyszłości o karierze tłumacza, pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej lub konkursie tematycznym. Pamiętaj jedynie, że twoja wiedza i kompetencje lingwistyczne powinny znacznie wykraczać poza ramy szkoły średniej. W zmaganiach biorą bowiem jedynie najlepsi uczniowie. Stawka jest jednak bardzo duża – na finalistów oraz laureatów olimpiad stopnia centralnego czekają miejsca na listach osób przyjętych na studia. Znajdują się oni na nich poza kolejnością. Jeżeli marzysz zatem o studiach w Poznaniu na kierunku filologia szwedzka, rozważ wzięcie udziału w Olimpiadzie Języka Angielskiego. Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

     Jak wyglądają studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

     Zastanawiasz się, czego mógłbyś  się spodziewać po nauce na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu? Ten akapit powinien rozwiać twoje wątpliwości. Nauka na Filologii szwedzkiej będzie podzielona na swego rodzaju bloki, zawierające przedmioty podstawowe oraz specjalistyczne.

     Każdy ze studentów od początku swojej przygody ze studiami na tym kierunku zacznie przyswajać wiedzę lingwistyczną w zakresie szwedzkiego w sposób kompleksowy. Nauczysz się poprawnego, gramatycznego budowania zdań, wymowy oraz podstaw translatoryki.

     Blok pedagogiczny wprowadzi cię w świat pracy z dziećmi i pozwoli zrozumieć rządzące nimi prawa. Poznasz podstawy psychologii rozwoju dziecięcego, dzięki czemu lepiej poznasz potrzeby rozwojowe młodych ludzi.

     Translatoryka zapewni ci gruntowne przygotowanie do wykonywania wszelkiego rodzaju tłumaczeń zarówno specjalistycznych, jak i użytkowych. Jeśli będziesz chciał poświęcić trochę czasu po ukończeniu studiów na zdobywanie dalszych kompetencji, zrobisz kurs specjalistyczny, uprawniający do wykonywania tłumaczeń przysięgłych.

     Poza nauką z zakresu wiedzy o języku, zgłębisz sporą dozę wiedzy o kulturze obszaru krajów skandynawskich ze szczególnym uwzględnieniem Szwecji. Ponadto będziesz miał okazję wdrożyć się w literaturę tego kraju, co uczyni cię świadomym pracownikiem współczesnego rynku pracy.

      

     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     FILOLOGIA SZWEDZKA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

     FILOLOGIA SZWEDZKA POZNAŃ STUDIA ZAOCZNE

      

     filologia szwedzka studia Poznań

      

     Ile trwają studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

     Czas trwania poszczególnych kierunków studiów w opisywanym mieście jest czynnikiem, który warto zgłębić. Dlatego zanim aplikujesz na uczelnie w Poznaniu postaraj się zapoznać z regulaminem wybranego kierunku. Filologię szwedzką można podjąć w ramach studiów pierwszego stopnia.

     Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze studiami lub nie ukończyłeś ich pierwszego etapu, naukę rozpoczniesz właśnie od niego. Studia licencjackie na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu będą trwały trzy lata i kończyły się wraz z nadaniem absolwentom uprawnień do wykonywania zawodu.

      

     Sprawdź gdzie znajdziesz studia I stopnia na poszczególnych uczelniach:

     FILOLOGIA SZWEDZKA POZNAŃ STUDIA I STOPNIA

      

      

     Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia szwedzka w Poznaniu

     Kierunki studiów w Poznaniu rządzą się własnymi prawami jeśli chodzi o siatkę nauczania oraz obowiązujące procedury rekrutacyjne. Podobnie jest z kierunkiem Filologia szwedzka. W związku z tym, że jest to dosyć niszowy kierunek, a zainteresowanie przyszłych studentów krajami skandynawskimi rośnie, staje się on coraz bardziej popularny.

     Kandydaci na studia pierwszego stopnia powinni przyłożyć się do nauki języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym, aby uzyskany na egzaminie maturalnym wynik był jak najbardziej zadowalający.

     Pierwszym etapem rekrutacji, niezależnie od wybranego stopnia i trybu studiów, będzie elektroniczna rejestracja kandydatów, podczas której każdy z przyszłych studentów stanie przed koniecznością wypełnienia formularza o wyniki otrzymane na egzaminie maturalnym.

     Warto pamiętać, aby posługiwać się rzeczywistymi danymi – prawda zostanie bardzo szybko zweryfikowana zgodnie z zasadą mówiącą o krótkich nogach kłamstwa. Następnym i ostatnim już etapem, wieńczącym całą procedurę rekrutacyjną, jest kompletowanie potrzebnych dokumentów oraz dostarczanie ich w ustalonym wcześniej terminie.

     Będziesz potrzebował świadectwa maturalnego, dowodu osobistego, fotografii o wymiarach 35X45mm oraz rzetelnie wypełnionego formularza, dostępnego do pobrania na stronach internetowych uczelni.

     zasady rekrutacji na studia

      

     filologia szwedzka studia Poznań

      

     Jaka praca po studiach na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

     Zastanawiasz się, jakie zatrudnienie będzie na ciebie czekać po ukończeniu studiów na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu? Studia filologiczne są najczęstszą ścieżką edukacyjną, na którą wkraczają humaniści. Nie bez przyczyny – praca po takich kierunkach gwarantuje możliwość rozwoju osobistego oraz godnego życia dzięki zarobkom.

     Studia w Poznaniu na kierunku Filologia szwedzka oferują możliwość wyboru kilku specjalności, które będą miały znaczący wpływ zarówno na szczegółową wiedzę, jaką zdobędziesz podczas nauki oraz na możliwości zawodowe tuż po jej ukończeniu.

     Specjalność pedagogiczna uruchomi w przyszłych absolwentach pokłady empatii i cierpliwości, która będzie niezbędna w perspektywie pracy z dziećmi oraz młodzieżą. Ponadto zostaniesz wprowadzony w podstawy psychologii wieku dziecięcego, dzięki czemu bez problemu odpowiesz na pytanie, dlaczego najmłodsi są w stanie skupić uwagę jedynie przez kilka minut oraz w jaki sposób prowadzić zajęcia, aby były one jak najbardziej efektywne.

     Dla miłośników wykorzystania praktycznej wiedzy tłumaczeniowej, idealna będzie specjalności związana z translatoryką, która da możliwość podjęcia pracy w międzynarodowych biurach tłumaczeniowych, specjalizujących się w wykonywaniu przekładów w obrębie języka szwedzkiego. Z otwartymi ramionami przyjmą cię także wydawnictwa prasowe i książkowe, których działalność opiera się na nieustannym kontakcie z językami skandynawskimi, a w szczególności szwedzkim.

     Po wykonaniu specjalności dla tłumaczów przysięgłych, możliwości zawodowe poszerzą się o możliwość znalezienia stanowiska w sądownictwie i kancelariach prawnych. Jeśli cenisz sobie kontakt z klientami, a praca w międzynarodowych korporacjach pod presją czasu byłaby dla ciebie wymarzona, z powodzeniem zatrudnisz się jako specjalista od kontaktu z kontrahentami z krajów skandynawskich, posługujących się biegle językiem szwedzkim.

     Jak samo widzisz, możliwości zawodowe, oferowane przez studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu, będą bardzo obiecujące i gwarantujące pewną uniwersalność w kwestii ostatecznego wyboru. Z pewnością każdy z absolwentów znajdzie coś dla siebie.

      

     Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu

     Coraz poważniej myślisz o podjęciu studiów na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu, ale nie jesteś do końca pewien, czy dobra renoma tych studiów nie jest tylko rozpowszechnioną przez władze poznańskich uczelni plotką? Być może opinia jednego ze studentów rozwieje twoje wątpliwości.

      

     Małgorzata, studentka trzeciego roku Filologii szwedzkiej w Poznaniu, mówi:

     „Studia na kierunku Filologia szwedzka w Poznaniu były moim największym marzeniem odkąd tylko pamiętam. Kiedy nadszedł czas nauki do kluczowych dla tego kierunku przedmiotów maturalnych, robiłam wszystko, aby przyswoić jak największą ilość wiedzy. Kiedy już dostałam się na Filologię szwedzką, to był najlepszy dzień w moim życiu. Każdemu polecam takie doświadczenia.”

     KIERUNKI FILOLOGICZNE W POZNANIU

     Rozwiń

     POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK FILOLOGIA SZWEDZKA

     23 Uczelnie w Poznaniu

     Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

     Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu     #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

      

      

     Komentarze (0)