Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Studia w Poznaniu

wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Odkryj studia wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka studia Poznań - specjalność / ścieżka kształcenia

Chociaż w znacznej większości przypadków rozwój dziecka przebiega w sposób naturalny pod wpływem spontanicznych bodźców wewnętrznych i zewnętrznych, to niekiedy zdarza się, że zostaje on z jakichś powodów zaburzony. Wówczas z pomocą mogą przyjść specjaliści od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Jeśli i ty chciałbyś stać się jednym z nich, ta propozycja kształcenia może sprostać twoim oczekiwaniom.

Jako że edukacja będzie miała charakter dyscyplinarny, wybierając ją zdecydujesz się na sukcesywne poszerzanie wiedzy i umiejętności w obszarach psychologii, socjologii oraz pedagogiki. Nauczysz się skutecznej diagnostyki zaburzeń rozwojowych u dzieci, poznasz metody i techniki terapeutyczne, mające na celu polepszenie ich funkcjonowania poznawczego, a uprzednio zgłębisz podstawy psychologii rozwojowej, aby zrozumieć etapy rozwoju człowieka, począwszy od momentu narodzenia.

Absolwenci wczesnego wspomagania rozwoju dziecka znajdą zatrudnienie w placówkach oświatowych i wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, instytucjach niepublicznych, ośrodkach szkolno-wychowawczych, placówkach rehabilitacyjnych oraz doradczych.

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest specjalność / ścieżka kształcenia Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Program studiów i przedmioty

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to ścieżka kształcenia, która pozwala studentom pedagogiki zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: organizowania wczesnej i systematycznej pomocy dzieciom zagrożonym nieprawidłowym rozwojem lub dzieciom z niepełnosprawnością; prowadzenia ścisłej i skutecznej współpracy z rodzinami dzieci oraz instytucjami odpowiedzialnymi za wychowanie i edukację dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

W programie znajdują się przedmioty poświęcone np.: biologicznym, społecznym, etycznym, kulturowym i prawny aspektom prowadzenia działalności pedagogicznej w obszarze pracy z dziećmi; technikom komunikacyjnym i metodom terapii tradycyjnych i alternatywnych dla dzieci; narzędziom diagnozy i wspomagania rozwoju dzieci.

W programie studiów na wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka znajdują się takie przedmioty, jak np.:

  • Elementy patologii układu nerwowego
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w środowisku rodzinnym
  • Trening komunikacji interpersonalnej
  • Wczesna diagnoza i terapia logopedyczna
  • Metody terapii zabawą i sztuką
  • Diagnoza i wczesne wspomaganie rozwoju dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

 

Praca po studiach

Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: metod pracy z dziećmi zdrowymi, dziećmi zmagającymi się z wadami rozwojowymi lub z dziećmi z niepełnosprawnościami; prawnych, etycznych i społecznych aspektów pracy pedagoga; narzędzi i metod diagnozy rozwoju małego dziecka.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka przygotowuje absolwentów do pracy np. w zespołach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wczesnej interwencji na stanowisku opiekuna lub wychowawcy. Kompetencje osób, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, cenione są m.in. w: instytucjach wczesnego wspomagania, placówkach oświatowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych czy w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Ponadto absolwenci mogą rozpocząć własną działalność pedagogiczną w zakresie pracy z małymi dziećmi.

Absolwent wczesnego wspomagania rozwoju dziecka może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:

  • instytucje wczesnego wspomagania
  • ośrodki wczesnej interwencji
  • przedszkola, szkoły
  • specjalistyczne poradnie
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne
  • ośrodki szkolno-wychowawcze
  • instytucje niepubliczne
  • własna działalność gospodarcza

 

Na jakim kierunku

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku pedagogika.

 

Pedagogika studia w Poznaniu

Pedagogika to kierunek studiów, który ma charakter interdyscyplinarny – studenci pedagogiki zdobywają wiedzę w zakresie dziedzin takich, jak np.: psychologia, socjologia, antropologia, kulturoznawstwo, medioznawstwo, komunikacja społeczna, zarządzanie czy filozofia. Uczelnie w Poznaniu w ramach pedagogiki oferują liczne ścieżki kształcenia, które poświęcone są np. pracy z dziećmi i młodzieżą, profilaktyce społecznej, animacji kultury, edukacji, nowym mediom czy pracy z osobami z niepełnosprawnościami czy z osobami niedostosowanymi społecznie.

Absolwenci pedagogiki mogą podjąć pracę zarówno w publicznym, jak i prywatnym sektorze. Osoby, które ukończyły studia na tym kierunku, wyróżniają się kompetencjami cenionymi np. w szkołach, przedszkolach, świetlicach środowiskowych, instytucjach kulturalnych, przedsiębiorstwach, biurach doradczych, korporacjach czy w mediach. Pedagog jest również przygotowany do pełnienia usług np. opiekuńczych, wychowawczych lub dydaktycznych.

Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Poznaniu

 

Zobacz także:

rekrutacja na studia

rekrutacja na studia w Poznaniu

kierunki studiów w Poznaniu

Komentarze (0)