Kierunek lekarski - Kielce

Kierunek lekarski - Kielce

Kierunek Lekarski - studia Kielce | woj. świętokrzyskie

Gdyby udało się stworzyć ranking najbardziej wymagających, prestiżowych i budzących podziw kierunków studiów, medycyna z pewnością zajmowałaby zaszczytne miejsce na podium. Leczenie ludzi wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, nieprzespanymi nocami z natłoku obowiązków, czyli tak naprawdę – podporządkowaniu całego swojego życia wykonywanemu zawodowi. Studia medyczne są mimo wszystko bardzo chętnie wybierane przez absolwentów szkół średnich, którzy pragną związać zawodową przyszłość z niesieniem pomocy ludziom.

Kielce jako jedno z ostatnich polskich miast, wprowadziły medycynę do kanonu oferowanych kierunków. Jednak od tego czasu kandydatów nie brakowało. Wręcz przeciwnie – władze uczelni musiały zaostrzyć wymagania rekrutacyjne ze względu na chętnych przewyższających liczbę dostępnych na uczelni miejsc.

 

Czego się nauczysz na studiach

O renomie Kierunku Lekarskiego nie trzeba nikogo przekonywać, podobnie jest z ogromną ilością materiału do przyswojenia w trakcie trwania tych studiów – wie o tym każdy zainteresowany. Program studiów przewiduje uposażenie przyszłych absolwentów w szeroką wiedzę medyczną z każdej dziedziny tej obszernej nauki. Przygodę z medycyną rozpoczniesz najpewniej od krótkiego przypomnienia treści programowych z rozszerzonej biologii, chemii oraz fizyki, a następnie rozpoczniesz naukę przedmiotów ściśle związanych z przyszłym zawodem.

Poznasz ludzką anatomię i fizjologię, dowiesz się w jaki sposób stworzono najnowocześniejsze sprzęty ratujące i podtrzymujące ludzkie życie, będziesz miał okazję obserwować lekarzy na stanowisku ich pracy, co pozwoli ci lepiej zrozumieć specyfikę tego zawodu. W siatce przedmiotów obowiązkowych znajdziesz między innymi:

 • histologia, embriologia i cytofizjologia,
 • podstawowe procedury medyczne,
 • wolne rodniki i antyoksydanty w medycynie,
 • farmakologia,
 • psychoseksuologia w praktyce lekarskiej,
 • podstawy psychologii,
 • podstawowe czynności diagnostyczno-opiekuńcze.

 

Dla kogo te studia

Warto zdawać sobie sprawę, że samo rozpoczęcie Kierunku Lekarskiego wiąże się z koniecznością posiadania obszernej i doskonale ugruntowanej wiedzy z zakresu przedmiotów biologicznych i podstaw medycyny. Predyspozycje kandydata zostają wstępnie sprawdzone podczas rekrutacji, a zweryfikowane na pierwszym roku studiów.

Jeżeli nauka przedmiotów przyrodniczych przychodzi ci z łatwością, jesteś pewien, że na maturze osiągniesz zadowalające rezultaty, interesuje cię świat współczesnej medycyny i chciałbyś stać się jego częścią, a ponadto zdajesz sobie sprawę z obowiązków generowanych przez studia medyczne, to Kierunek Lekarski może okazać się najlepszym ze wszystkich istniejących wyborów.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na Kierunek Lekarski w Kielcach

Żeby dostać się na studia w Kielcach na Kierunek Lekarski, należy podejść do rozszerzonej matury z biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz języka obcego pamiętając, że jedynie wyniki bliskie 100% mają szansę na zakwalifikowanie danego kandydata na jedno z dostępnych miejsc. Dlatego naukę rozpocznij już dzisiaj i nie zapomnij śledzić na bieżąco aktualnych ustaleń zamieszczonych na stronie internetowej wybranej wcześniej uczelni – mogą się one bowiem zmieniać w zależności od kilku zasadniczych czynników, jak na przykład ustalenia Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.

Jak wyglądają studia na Kierunku Lekarskim w Kielcach

Choć może się to wydawać nieco zaskakujące, na ostateczny wygląd przebiegu twoich studiów ogromny wpływ będziesz miał ty sam. Jak to możliwe? Uczelnie w Kielcach umożliwiają podjęcie każdego kierunku, również medycyny, w dwojaki sposób – w ramach trybu stacjonarnego oraz zaocznego. Pomimo że ostateczny wybór nie będzie miał żadnego wpływu na to, jakie możliwości zawodowe staną przed tobą otworem, to kwestie organizacyjne zostaną przez niego całkowicie uregulowane.

Studia stacjonarne zostały stworzone z myślą o osobach ceniących sobie systematyczne przyswajanie danej porcji materiału, rozłożone na pięć dni roboczych każdego tygodnia. Zatem jeśli chcesz wybrać właśnie ten tryb, musisz przygotować się na codzienne uczęszczanie na zajęcia i wykłady oraz pamiętać, że zostanie ci niewiele czasu na życie prywatne, biorąc pod uwagę specyfikę Kierunku Lekarskiego.

Studia niestacjonarne są najczęściej wybierane przez studentów marzących o połączeniu kształcenia na uczelni wyższej ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego w trakcie pełnoetatowej pracy. Kształcenie zaoczne ma charakter coweekendowych zjazdów i wiąże się z koniecznością nadrabiania części materiału we własnym zakresie, co może okazać się nieco kłopotliwe. Ponadto, warto się przygotować na uiszczanie opłat za czesne.

 

Program studiów

Pomimo tego, że poszczególne uczelnie różnią się między sobą posiadanym programem nauczania, kształcenie na Kierunku Lekarskim wygląda podobnie, niezależnie od wybranego miejsca. Wykształcenie grona odpowiedzialnych i wykwalifikowanych fachowców, zdolnych do niesienia pomocy ludziom w podbramkowych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, jest niezwykle wymagającym zadaniem.

Dlatego jako przyszły student musisz być gotów na zetknięcie się z bardzo obszernym materiałem kierunkowym, dzięki któremu będziesz miał szansę na zostanie jednym z najlepszych lekarzy praktykujących sztukę medyczną na terenie kraju lub w dowolnym miejscu świata.

 

Ile trwają studia na Kierunku Lekarskim w Kielcach

Kierunki studiów w Kielcach, w zależności od ich specyfiki, charakteryzują się różnym czasem trwania. Najprostszy podział, jakiego można z powodzeniem dokonać, to na studia jednolite magisterskie i takie, które składają się z dwóch etapów kształcenia. Wyjątkowość Kierunku Lekarskiego objawia się także na tej płaszczyźnie – studia należą do tej pierwszej, zdecydowanie mniej licznej grupy i trwają znacznie dłużej niż wszystkie inne kierunki, bo aż sześć lat. Podczas aż dwunastu semestrów zdobywania nauki, każdy student będzie miał szansę na upewnienie się, że medycyna to coś, co pragnie praktykować w niedalekiej przyszłości.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na Kierunek Lekarski w Kielcach

Wybór Kierunku Lekarskiego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego tuż przed aplikacją, dobrze przemyśl swój wybór. W dokonaniu najlepszego być może pomogą ci poniższe pytania:

 • Uwielbiasz świat skomplikowanych medycznych zagwozdek?
 • Z uwagą śledziłeś przebieg każdej lekcji biologii i chemii?
 • Nie wyobrażasz sobie swojej przyszłości nigdzie indziej, jak tylko na jednym z Uniwersytetów Medycznych?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza, że jesteś na dobrej drodze do rozpoczęcia Kierunku Lekarskiego, a nawet ukończenia go z niezłymi wynikami. W takim razie upewnij się, że rozszerzona matura z przedmiotów przyrodniczych, matematyki i języka angielskiego nie będzie dla ciebie większym problemem, bo to właśnie ona zadecyduje o przyjęciu cię na studia.

Dodatkowych, niezwykle cennych punktów może dostarczyć ci jedna z przedmiotowych olimpiad o zasięgu ogólnopolskim lub wojewódzkim. Zdobycie tytułu finalisty lub laureata zapewni ci możliwość bezproblemowego rozpoczęcia dowolnie wybranego kierunku studiów, łącznie z medycyną. Pod uwagę warto wziąć:

 • Olimpiadę Biologiczną,
 • Olimpiadę Fizyczną,
 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Chemiczną.

Ponadto pamiętaj, że do rozpoczęcia studiów lekarskich może być wymagane zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu o możliwości rozpoczęcia kierunku, w którym kontakt z płynami ustrojowymi i chorymi pacjentami będzie na porządku dziennym.

 

Proces rekrutacji

Elektroniczna rejestracja kandydatów powinna być dobrze znana wszystkim absolwentom szkół średnich, gdyż z pewnością korzystali z niej w trakcie wybierania wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. Rejestracja na studia wygląda analogicznie – należy wypełnić znajdujący się na stronie internetowej wybranej uczelni formularz pamiętając, aby wprowadzane dane były zgodne z prawdą.

Kiedy po ogłoszeniu wyników pracy komisji rekrutacyjnej okaże się, że twoje nazwisko widnieje na jednej z list przyjętych razem z nazwiskami innych szczęśliwców, postaraj się o terminowe dostarczenie ksera matury, dowodu osobistego oraz zaświadczenia lekarskiego do dziekanatu. W przeciwnym wypadku zostaniesz skreślony z listy przyjętych i pozbawiony tym samym możliwości rozpoczęcia studiów w październiku.

 

Jaka praca po studiach na Kierunku Lekarskim w Kielcach

Studia na Kierunku Lekarskim uchodzą za niezwykle prestiżowe ze względu na kilka aspektów. Jednym z nich jest solidne wykształcenie polegające na zdobyciu dobrze ugruntowanych wiadomości z zakresu przedmiotów, które wśród wielu uchodzą za najtrudniejsze. Ponadto zdobycie tytułu absolwenta opisywanego kierunku generuje mnóstwo możliwości zawodowych, które wbrew pozorom nie ograniczają się jedynie do szpitali.

Oczywiście, szpitale są jednym z najbardziej oczywistych możliwości podjęcia pracy jako lekarz. W zależności od specjalizacji, którą wykonasz tuż po ukończeniu studiów, będziesz mógł rozpocząć pracę na różnych oddziałach szpitalnych zarówno w placówkach prywatnych jak i publicznych.

Lekarze marzący o stałym dopływie adrenaliny mogą rozważyć pracę w pogotowiu. Codzienne kursy karetkami z zawrotną prędkością przez zatłoczone miasto mogą być stałym elementem ich życia.

Ważnym stanowiskiem z punktu widzenia dalszego rozwoju medycyny i nauk pokrewnych jest to związane z pracą laboratoryjną. Jeśli od dawna marzyłeś o połączeniu profesji lekarza z codzienną pracą na stanowisku naukowym, powinieneś przemyśleć tę alternatywę.

Jeśli chciałbyś rozpocząć pracę na własny rachunek – ukończ Kierunek Lekarski i załóż działalność gospodarczą w postaci kliniki o dowolnej specyfice lub własnego gabinetu lekarskiego. Jeśli zdobędziesz odpowiednią renomę, z pewnością nie będziesz narzekał na brak klientów.

 

Jakie opinie mają studia na Kierunku Lekarskim w Kielcach

O studiowaniu Kierunku Lekarskiego marzy wiele osób. Wiele z nich również wielokrotnie podejmuje próby jak najlepszego zdania egzaminu maturalnego, aby mieć realne szanse na rozpoczęcie tych studiów. O renomie kierunku najlepiej świadczą opinie samych studentów, a oto jedna z nich.

Michał, student pierwszego roku Kierunku Lekarskiego w Kielcach, mówi:

„Od zawsze marzyłem, żeby studiować medycynę. Już jako dziecko przebierałem się za lekarza i diagnozowałem całą rodzinę. Najczęściej niewłaściwie. Teraz jednak moje umiejętności się poprawiają. Jest bardzo ciężko, a nauka zabiera mi mnóstwo czasu, jednak wiem, że wszelki trud się opłaci.”

Komentarze (1)

WZ odpowiedz

Anatomię w Kiecach na kierunku lekarskim wykłada prof., który ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się na uczelni macierzystej, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk weterynaryjnych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie na podstawie pracy pt. Cytoarchitektonika i ultrastruktura zwoju skrzydłowo-podniebiennego szczura w warunkach prawidłowych i eksperymentalnych.