Wiodące branże w Gorzowie

Wiodące branże w Gorzowie

Wiodące branże w Gorzowie

Wiodące branże w Gorzowie

Gorzów – w skali kraju – nie jest wielkim miastem, z nieco ponad stu dwudziestoma tysiącami mieszkańców plasuje się w okolicy trzydziestej pozycji pod względem ludności w Polsce. Warto jednak pamiętać, że wraz z okolicznymi gminami i powiatami województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego tworzy dosyć potężną i prężnie działającą Aglomerację Gorzowską, a tą zamieszkuje już czterysta tysięcy mieszkańców. Jak to jednak wpływa na rozwój miasta i jego okolic, i które branże są najsilniejsze w regionie? Poniżej przyjrzymy się właśnie tym kwestiom.

Gorzów Wielkopolski to ważny ośrodek przemysłowy, w którym rozwinięte są przede wszystkim przemysł chemiczny, energetyczny, elektroniczny, lekki, maszynowy, farmaceutyczny, motoryzacyjny (w tym zakład produkcyjny wiązki instalacji elektrycznych dla samochodów grupy Volkswagen AG), metalowy i spożywczy. Produkowane są tu głownie wiązki elektryczne, plastikowe wykończenia do aut, leki dla zwierząt, monitory LCD i obwody drukowane.

 

Tradycje i nagrody

Miasto ma także wciąż żywe tradycje włókiennicze. Gorzów został także nagrodzony, jako Gmina Fair Play: Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Działa tu także podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i znajduje się siedziba Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, organizującej m. in. konkurs na Lubuskiego Lidera Biznesu. Na rozwój Gorzowa Wielkopolskiego i okolic wpływa także bliskość do granicy niemieckiej, dzięki czemu rozwijają się tutaj takie sektory usługowe jak transport, kosmetyka, handel i medycyna oraz branże przemysłowe, takie jak przetwórstwo drewna i materiałów budowlanych, przemysł chemiczny, metalowy i motoryzacyjny.

Warto również zwrócić uwagę na rozwój sektora prywatnego na terenie całego województwa. Z jednej strony rozdrobnienie nie wspomaga tworzenia potentatów na rynku i hamuje innowacyjność, z drugiej podwyższa konkurencyjność i jakość oraz, co najważniejsze, daje możliwość zatrudnienia w różnorodnych działach gospodarki. Najwięcej mikroprzedsiębiorstw na rynku zatrudnia do dziesięciu lub od dziesięciu do pięćdziesięciu pracowników. Wśród mikrofirm dominują te z branży handlu, napraw, obsługi nieruchomości i obsługi firm, transportu, magazynowania, łączności i budownictwa.

 

Największe firmy

Największymi firmami wśród przedsiębiorstw prywatnych są na terenie Gorzowa i okolic TPV Displays Polska Sp. z o.o. (produkcja telewizorów i płyt PCBA), Centrum Usług Wspólnych (obsługa globalna działów finansowych, dystrybucji, magazynowania i transportu), Bordnetze Polska Sp. z o.o. (produkcja wiązek instalacji elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego), Victory Precision Technology Polska (wyrób elementów z tworzyw sztucznych), FAURECIA Gorzów Sp. z o.o. (produkcja elementów wnętrz do samochodów), IMC Poland (produkcja konstrukcji stalowych dla przemysłu kolejowego i dźwigowego), BAMA POLSKA Sp. z o.o. (produkcja, składowanie, konfekcjonowanie, przepakowywanie dodatków, przyborów, akcesoriów i elementów obuwniczych, a także środków do pielęgnacji obuwia i tworzyw niezbędnych do ich produkcji), Zakłady Włókien Chemicznych STILON S.A. (produkcja wyrobów z poliamidów, włókien gładkich, teksturowanych, snutych i skręcanych do odzieży i przemysłu samochodowego).

Kolejnymi firmami są Vetoquinol (branża farmacji weterynaryjnej), Caelum Development (budowa i wynajem obiektów), Rhodia S.A., (produkcja specjalistycznych chemikaliów), HOLDING-ZREMB Gorzów S.A. (produkcja spawanych konstrukcji stalowych), Inter Sicherheits Service Sp. z o.o. (producent asortymentu zabezpieczeń), Zakład Mechaniczny MESTIL Sp. z o.o. (produkcja części do maszyn i urządzeń, elementów z tworzyw sztucznych, konstrukcji stalowych, wałów rozprężnych rozprężne dla przemysłu papierniczego i poligraficznego), Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe INTERBUD-WEST Sp. z o.o. (branża inżynieryjno-budowlana), Spółdzielnia Pracy Przemysłu Skórzanego ŚWIT (produkcja obuwia i nakryć głowy), Fabryka Maszyn do Drewna GOMAD, Yetico S.A. (produkcja płyt styropianowych), PUP GOTECH Sp. z o.o. (branża energetyki konwencjonalnej i nuklearnej), Fabryka Włókien Filtry Haft Sp. z o.o. (produkcja włóknin filtracyjnych, meblowych i odzieżowych), Lindo-Gobex Sp. z o.o. (produkcja katalizatorów spalin), IMPULS Sp. z o.o. (zabezpieczenie techniczne, monitoring, ochrona osób i mienia).


 

Komentarze (0)