Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie stopnia - Bydgoszcz

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie stopnia - Bydgoszcz

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie stopnia - Bydgoszcz

Studia jednolite w Bydgoszczy

kierunek lekarski

Odkryj kierunek lekarski w Bydgoszczy i sprawdź, gdzie możesz studiować 

12.04.2024

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie Bydgoszcz 2024 | woj. kujawsko-pomorskie

Kierunek lekarski w Bydgoszczy to 6-letnie studia jednolite magisterskie. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim mają charakter dyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z genetyką, chorobami wewnętrznymi. czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.

Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.

 

Uczelnie

W Bydgoszczy kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

 

Jakie są wymagania na jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim w Bydgoszczy

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia
  • chemia
  • fizyka
  • fizyka i astronomia
  • matematyka

Kandydaci na kierunki studiów w Bydgoszczy takie jak kierunek lekarski muszą sprostać wysokim wymaganiom kwalifikacyjnym. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym musisz zdawać dwa przedmioty rozszerzone. Możesz wybierać między biologią a matematyką oraz chemią a fizyką, fizyką i astronomią bądź matematyką. Kandydaci muszą wykonać także odpowiednie badania lekarskie. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Leczenie człowieka jest wielowymiarowe, podobnie jak jego dolegliwości. Nie zawsze dotyczą one jedynie ciała, ale sięgają również duszy. Kierunek lekarski w Bydgoszczy kształci najlepszych specjalistów, którzy poświęcają się pracy naukowo-badawczej, opracowują nowoczesne leki i innowacyjne metody leczenia, ale również w praktyczny sposób służą wiedzą i umiejętnościami i dążą do uratowania życia i zdrowia swoich pacjentów.

Studia medyczne są przeznaczone dla osób, których życiową misją staje się niesienie pomocy innym ludziom. Kierunek lekarski to także wiele możliwości i pewność zatrudnienia. Od kandydatów oczekuje się poczucia odpowiedzialności i zorganizowania. Ważne są także umiejętności manualne i komunikatywność, ale również odporność na stres i zdolność do racjonalnego działania w sytuacjach kryzysowych. Wybierz studia medyczne i zadbaj o pewną przyszłość.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Bydgoszczy oferują unikatowy program kształcenia, który przygotowuje młodych medyków do pełnienia misji mającej na celu ratowanie życia i zdrowia. Plan zajęć ustalany jest przez najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów, a składa się z innowacyjnych bloków tematycznych, obejmujących między innymi choroby cywilizacyjne, zagrożenia środowiska czy ciężę i poród. Studenci uczęszczają na takie przedmioty jak na przykład:

  • diabetologia,
  • wybrane choroby psychiczne i uzależnienia jako choroby cywilizacyjne,
  • profilaktyka zakażeń,
  • higiena i epidemiologia,
  • diagnostyka prenatalna,
  • bioetyka ciąży w aspekcie wielowyznaniowym,
  • ekologia w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Zajęcia prowadzone są w profesjonalnie wyposażonych uczelnianych pracowniach oraz w szpitalach i klinikach. Po każdym roku kształcenia studenci muszą odbyć obowiązkowe praktyki zawodowe.

 

Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Bydgoszczy

Kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Bydgoszczy

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy trwają 6 lat (studia jednolite).

Studia medyczne w Bydgoszczy w ramach kierunku lekarskiego są jednymi z najdłuższych. Kształcenie w tym zakresie trwa sześć lat, czyli dwanaście semestrów. Po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich absolwenci przystępują do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i szczycą się tytułem lekarza magistra. Następnie mają możliwość rozpoczęcia dalszej edukacji w ramach specjalizacji, chociażby chirurgii czy kardiologii.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Tylko nieliczni absolwenci kierunku lekarskiego nie decydują się na pracę w zawodzie. Z reguły na każdego, kto ukończył studia medyczne, czeka wiele możliwości pracy. Miejsce zatrudnienia wielokrotnie uzależnione jest od realizowanej specjalności lekarskiej. Absolwenci pracują przede wszystkim w:

  • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
  • przychodniach,
  • szpitalach,
  • klinikach prywatnych i publicznych,
  • administracji państwowej i samorządowej.

Absolwenci decydują się na kontynuowanie kształcenia w ramach różnorodnych specjalności, takich jak, chociażby chirurgia, pediatria, kardiologia. Zajmują się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.

 

 

Komentarze (0)