UAM. Prosty język w instytucjach publicznych - nowy kierunek studiów podyplomowych.

UAM. Prosty język w instytucjach publicznych - nowy kierunek studiów podyplomowych.

Studia Poznań - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

31.08.2022

UAM. Prosty język w instytucjach publicznych - nowy kierunek studiów podyplomowych.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchamia nowe kierunki studiów podyplomowych. Jednym z nich jest Prosty język w instytucjach publicznych, skierowany do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich.

Studia podyplomowe to propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć i umieć więcej. To propozycja dla tych, którzy pragną poszerzyć horyzonty i podnieść kwalifikacje. To wreszcie propozycja dla tych, którzy chcą dostosować się do wymagań i potrzeb współczesnego rynku.

Podyplomówka prowadzona w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza to bogata oferta realizowana przez 15 wydziałów. W szerokim gronie propozycji kształcenia odnaleźć można kierunki z wielu obszarów, między innymi: Chemię produktów kosmetycznych, Przetwarzanie danych- big data, Prawo w biznesie, Fizykę dla nauczycieli, czy Kształcenie tłumaczy specjalistycznych. W tym roku, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej uruchamia nowy kierunek, którym powinny zainteresować się osoby związane ze sferą komunikowania publicznego.

 

Prosty język w instytucjach publicznych

Prosty język w instytucjach publicznych to nowa propozycja w ofercie studiów podyplomowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To kierunek skierowany przede wszystkim do osób pracujących bądź planujących podjęcie pracy w różnego rodzaju instytucjach z obszaru komunikowania społecznego. Skąd pomysł na taki kierunek? Pisma i dokumenty urzędowe często napisane są niezrozumiałym językiem, co tworzy niepotrzebne bariery, a nawet budzi nieprzychylność petentów do instytucji. Założeniem studiów ma być nauka tworzenia i redagowania tekstów w taki sposób, aby były nie tylko poprawne, ale również proste i czytelne dla ich odbiorców.

Kierunek posiadać będzie praktyczny charakter. Spośród 180 godzin zajęć tylko 6 stanowić będą wykłady, natomiast pozostałe godziny przeznaczone będą na ćwiczenia i warsztaty, prowadzone przez pracowników naukowych Instytutu Filologii Polskiej. Podczas zajęć słuchacze pracować będą na bazie pism urzędowych, pochodzących z wielu instytucji; między innymi: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Najwyższej Izby Kontroli, czy wybranych urzędów marszałkowskich. Do ich dyspozycji będzie także Baza Tekstów Urzędowych, którą opracowano we współpracy z Urzędem Miejskim w Poznaniu oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo- Sieciowym.

Studia podyplomowe na kierunku Prosty język w instytucjach publicznych realizowane będą w formie niestacjonarnej, a naukę zaplanowano na dwa semestry. Rekrutacja potrwa do 30 września.

Więcej szczegółowych informacji na temat kierunku oraz zasad rekrutacji odnaleźć można na stronie internetowej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM: wfpik.amu.edu.pl

Komentarze (0)