Próbna matura z matematyki. Nowa formuła „królowej nauk”

Próbna matura z matematyki. Nowa formuła „królowej nauk”

Próbna matura z matematyki. Nowa formuła „królowej nauk”

03.10.2022

Próbna matura z matematyki. Nowa formuła „królowej nauk”

W czwartek, 29 września, odbyła się próbna matura z matematyki. Z jakimi zadaniami mierzyli się uczniowie, którzy w maju przyszłego roku podejdą do oficjalnego egzaminu?

Punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie przystąpili do zadań, zawartych w arkuszu dla poziomu podstawowego, na rozwiązanie których przewidziano 180 minut. W zestawie 26 poleceń znalazły się między innymi: równania z niewiadomymi, wyrażenia algebraiczne, czy logarytmy. Próbny egzamin został przeprowadzony według nowej formuły, która obejmuje absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

 

Zobacz arkusze - matura próbna 2022

arkusz odpowiedzi

matematyka arkusz próbny

odpowiedzi

 

Zobacz więcej arkusze maturalne

 

Arkusz egzaminacyjny

Arkusz egzaminacyjny składał się z zadań otwartych i zamkniętych. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich poleceń można było uzyskać 46 punktów. Które okazały się najtrudniejsze? Zazwyczaj ostatnie zadanie w arkuszu uznawane jest za najbardziej wymagające. Jego treść brzmiała:

Wykaż, że dla każdej liczby naturalnej 𝒏 liczba 𝟏𝟎𝒏𝟐 + 𝟑𝟎𝒏 + 𝟖 przy dzieleniu przez 𝟓 daje resztę 𝟑.

W rozmowach na temat próbnego egzaminu, uczniowie sporo uwagi poświęcili zadaniu nr 12, które wymagało wskazania największej głębokości basenu, jak również zadaniu nr 23, które dotyczyło rodzinnej firmy produkującej wiatraki ogrodowe:

Rodzinna firma stolarska produkuje małe wiatraki ogrodowe. Na podstawie analizy rzeczywistych wpływów i wydatków stwierdzono, że:

przychód 𝑃 (w złotych) z tygodniowej sprzedaży 𝑥 wiatraków można opisać funkcją

𝑃(𝑥) = 251𝑥

koszt 𝐾 (w złotych) produkcji 𝑥 wiatraków w ciągu jednego tygodnia można określić funkcją 𝐾(𝑥) = 𝑥2 + 21𝑥 + 170.

Tygodniowo w zakładzie można wyprodukować co najwyżej 150 wiatraków. Oblicz, ile tygodniowo wiatraków należy sprzedać, aby zysk zakładu w ciągu jednego tygodnia był największy. Oblicz ten największy zysk.

 

Próbna matura. Łatwa czy trudna?

Matematyka jest przedmiotem, który zazwyczaj wywołuje największe emocje. Podobnie było i tym razem, i aby się o tym przekonać, wystarczyło zajrzeć w dniu egzaminu na profile w popularnych mediach społecznościowych, które wypełniły się następującymi komentarzami:

- „Mam mieszane uczucia co do tej matematyki”,

- „Łatwy ten arkusz”,

- „W tym basenie to mnie nauczyciel utopi, jak będzie sprawdzał ten w większości pusty arkusz”,

- „Wyszłam z tej matmy i chyba jeszcze nigdy się tak nie zmęczyłam myśleniem”,

- „Będzie 0 procent jak nic”.

Na szczęście, próbna matura to test diagnostyczny, a zatem przeprowadzany jest wyłącznie w celu informacyjnym i diagnostycznym, a zatem nie podlega ocenie. Poza tym, arkusz obejmuje całość wymagań egzaminacyjnych, co oznacza, że może zawierać zadania dotyczące zagadnień, których uczniowie jeszcze nie omawiali na lekcjach.

 

Kiedy próbna matura na poziomie rozszerzonym?

W terminie 12 – 22 grudnia zostanie przeprowadzona próbna matura z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dokładne terminy zostaną opublikowane w przyszłym miesiącu.

 

Dowiedz się więcej

matura 2023

arkusze maturalne

wyniki matur

matura poprawkowa

kierunki studiów

rekrutacja na studia

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Marcinkowskiego 2-6, Wrocław Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiYIsI9x0_UYRxah2a6T5Asc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/cb81d-wsb-w-gdańsku.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
  • ul. Komandorska 118/120  53-345 Wrocław  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJA9Y2DELCD0cRMbXaXGADe8E Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
  • Dzień otwarty https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ7ajWFgpTEEcRrmc8imN_ct4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d4684-wsb-opole.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu