Studia Poznań - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

07.11.2022

UAM. Dołącz do najlepszych!

Do matury pozostało sporo czasu, jednak o wyborze drogi po jej zakończeniu należy pomyśleć wcześniej. Propozycje dla maturzystów ma jeden z najlepszych uniwersytetów w kraju.

 

Matura i…co dalej?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie maturzyści jest: „co dalej”? Nawet jeśli większość osób zainteresowanych podjęciem dalszej nauki posiada sprecyzowane plany odnośnie kierunku kształcenia, to i tak nie rozwiewa to wszystkich wątpliwości. Którą uczelnię wybrać? Przenieść się do innego miasta na czas studiów? Czy wybrany kierunek sprosta naszym oczekiwaniom?

Bycie maturzystą może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli sama matura oznaczać ma początek czegoś nowego. Bycie maturzystą może być skomplikowane. Ale nie musi.

Z edukacją jest jak ze sportem. Warto mierzyć wysoko. Będąc piłkarzem warto być częścią profesjonalnego, zgranego i dobrze prowadzonego zespołu. Będąc studentem warto być częścią uczelni, która tak jak dobra drużyna, plasuje się na najwyższych pozycjach w tabeli i zbiera punkty za osiągnięcia. Warto być studentem uczelni dającej wybór oraz umożliwiającej pozyskanie praktycznego wykształcenia, dostosowanego do potrzeb współczesnego rynku.

 

Liczby nie kłamią

Pozostając jeszcze w sportowych odniesieniach, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu można porównać do klubu wielosekcyjnego. Bogaty wybór kierunków, specjalności, stopni kształcenia, możliwości rozwijania zainteresowań dzięki uczestnictwu w prężnie działających kołach naukowych, czy organizacjach studenckich, a przy tym wysokie pozycje w rankingach oraz ważne miejsce w zestawieniu 1000 najlepszych uczelni na świecie. Oczywiście, o uczelni świadczą oferty dydaktyczne, kadra naukowa, czy infrastruktura, ale dużą uwagę przyciągają też liczby.

W tegorocznej rekrutacji na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakwalifikowano do przyjęcia blisko 7,5 tysiąca osób, na ponad 30 tysięcy biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym. Co warto odnotować, 6,5 % stanowili cudzoziemcy.

Najwięcej chętnych na studia w poznańskiej uczelni zgłosiło się na: Psychologię – 2117, Prawo – 1584, Filologię angielską – 1389, Zarządzanie i prawo w biznesie – 968, Dziennikarstwo i komunikację społeczną – 830. W zestawieniu kierunków, na które najtrudniej było się dostać znalazły się między innymi: Psychologia, Filologia koreańska, Zarządzanie i prawo w biznesie, Filologia norweska oraz Japonistyka.

 

Oferta dydaktyczna

Wymienione wyżej kierunki to tylko część oferty dydaktycznej. Kandydaci na studia stają przed olbrzymią układanką, złożoną z licznych elementów, reprezentujących wiele dziedzin i dyscyplin naukowych. Jaki jest wybór? Mówiąc krótko – od A do Z. Od Administracji, do Zintegrowanego planowania rozwoju.

Studia to zagadnienie, do którego każdy podchodzi inaczej, jednak decyzję o wyborze drogi kształcenia warto podjąć po dokładnym zapoznaniu się z katalogiem dydaktycznym i pozyskaniu jak największej ilości informacji. Wybierając kierunek warto być przekonanym o swojej decyzji.

Dlatego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przygotował dla osób zainteresowanych zdobyciem wyższego wykształcenia szczegółowy katalog, w którym odnaleźć można spis kierunków studiów, ich opisy oraz wymagania związane z procesem rekrutacji - przedmioty maturalne do wyboru oraz zasady przeliczania wyników egzaminu. W gronie oferowanych kierunków można odnaleźć m.in.: Archeologię, Administrację, Filologię angielską, Gospodarkę przestrzenną, Pedagogikę, Turystykę i rekreację. Czym charakteryzują się te kierunki, że zasługują na wyróżnienie?

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych i najlepszych uczelni w kraju, a potwierdzają to najwyższe pozycje w prestiżowych rankingach. UAM należy do trójki najlepszych uniwersytetów w Polsce, a wspomniane kierunki zostały uznane za najlepiej prowadzone w kraju. Ponadto, jak już zdążyliśmy nadmienić, poznańska uczelnia znajduje się w gronie 1000 najlepszych uczelni na świecie, co potwierdzają wyniki czołowych rankingów instytucjonalnych: rankingu szanghajskiego, QS, Times Higher Education (1001-1200) i US News.

Szczegółowa oferta dydaktyczna i zasady rekrutacji na studia dostępne są na stronie internetowej uczelni: https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/kandydaci/poznaj-oferte-studiow-na-rekrutacje-2023

Komentarze (0)