Trzeci dzień grudniowych matur próbnych. Czas na matematykę!

Trzeci dzień grudniowych matur próbnych. Czas na matematykę!

Trzeci dzień grudniowych matur próbnych. Czas na matematykę!

14.05.2023

Trzeci dzień grudniowych matur próbnych. Czas na matematykę!

Trzeci dzień próbnych matur zarezerwowany jest dla „królowej nauk”. Jakich zadań można spodziewać się na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym?

Punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie otworzą arkusze egzaminacyjne i rozpoczną próbny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Za prawidłowe rozwiązanie zadań będą mogli uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 punktów za zadania zamknięte oraz 17 punktów za zadania otwarte. A ile potrwa egzamin? 180 minut.

Wymagania egzaminacyjne

Matura 2023 z matematyki zostanie przeprowadzona w nowej formule, jednak – tak jak w przypadku pozostałych przedmiotów – zadania, które będą rozwiązywane przez maturzystów opracowane będą na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

W przypadku „królowej nauk” wymagania te mają sprawdzić przede wszystkim: sprawność rachunkową, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji, rozumowanie i argumentację.

Jakie działy mogły pojawić się na egzaminie? Między innymi: liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, funkcje. A jakich zagadnień na pewno nie będzie na egzaminie? Przede wszystkim zadań na dowód geometryczny oraz dotyczących brył obrotowych.

Sprawdź

matura z matematyki - arkusze

arkusze maturalne

Matematyka – trudna czy łatwa?

Matematyka jest przedmiotem, który budzi największe emocje wśród zdających. Podczas wrześniowej sesji próbnych egzaminów, uczniowie wyrażali odmienne, niekiedy skrajne opinie na temat rozwiązywanych zadań.

Do próbnych egzaminów warto podchodzić z przekonaniem, iż są to testy diagnostyczne, które mają zweryfikować zakres wiadomości i umiejętności.

Są także okazją do oswojenia się z egzaminami, które w maju w przyszłego roku zostaną przeprowadzone w głównej, oficjalnej formie. Ponadto, jak przypomina Centralna Komisja, testy diagnostyczne są dobrowolne i to szkoły decydują o ich przeprowadzeniu.

Dowiedz się więcej

 

Kiedy próbne matury na poziomie rozszerzonym?

Próbna matura z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w poniedziałek, 19 grudnia 2023. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00.

Zobacz więcej

matura próbna 2022/2023 - harmonogram

harmonogram matur 2023

Jak wyglądał egzamin próbny z matematyki na poziomie podstawowym?

Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie podstawowym zawierał 33 zadania, mające różne formy. Pojawiły się zadania dotyczące między innymi: wielomianów, nierówności kwadratowych, układów równań, czy ciągów. Do najwyżej punktowanych należało zadanie numer 20, za które można było uzyskać maksymalnie 4 punkty. Jego treść brzmiała:

Do wyznaczenia trzech boków pewnego kąpieliska w kształcie prostokąta należy użyć liny o długości 200 m. Czwarty bok tego kąpieliska będzie pokrywał się z brzegiem plaży, który w tym miejscu jest linią prostą. Oblicz wymiary 𝒂 i 𝒃 kąpieliska tak, aby jego powierzchnia była największa.

Zobacz jak wyglądał arkusz z matematyki

Arkusz egzaminacyjny

Opinie

Matematyka to przedmiot budzący największe emocje wśród zdających. Tym razem nie było inaczej, a uczniowie dzielący się swoimi przemyśleniami w mediach społecznościowych skrajnie wypowiadali się na temat rozwiązywanych zadań:

„Największa strzelanka w moim życiu”,

- „Nie sądziłam, że jest aż tak źle”,

- „Wyszłam z matematyki po +/- 40 minutach. Z racji iż matematyka nie jest moją dobrą stroną to strzelałam w większości. Gdy trzeba było obliczyć długości krawędzi czy odcinków liczyłam ile dany odcinek zajmuje krateczek i przyrównywałam do danych podanych powyżej.”,

- „Teraz wiem ile nauki jeszcze przede mną”.

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
  • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski
  • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu