Próbna matura z języka angielskiego. Jak wyglądał egzamin na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym?

Próbna matura z języka angielskiego. Jak wyglądał egzamin na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym?

Próbna matura z języka angielskiego. Jak wyglądał egzamin na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym?

14.05.2023

Próbna matura z języka angielskiego. Jak wyglądał egzamin na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym?

Piątek, 16 grudnia, to kolejny dzień próbnych matur. W sesji porannej uczniowie podchodzili do egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Jakie polecenia znalazły się w arkuszach egzaminacyjnych?

Język angielski jest najchętniej wybieranym przez zdających językiem obcym. Punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie otworzyli otrzymane arkusze egzaminacyjne, na wypełnienie których mieli 150 minut na poziomie rozszerzonym oraz 180 minut na poziomie dwujęzycznym. Jakie treści się w nich znalazły?

sprawdź 

matura próbna 2022/2023 - harmonogram

harmonogram matur 2023

Arkusz egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym

Arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym składał się z dziesięciu zadań. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich poleceń można było uzyskać maksymalnie 60 punktów.

Zadania, opracowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, odpowiadały poziomowi B2 oraz B2+ w zakresie rozumienia wypowiedzi, a sprawdzały przede wszystkim: znajomość środków językowych, rozumienie wypowiedzi, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi oraz przetwarzanie wypowiedzi.

Z jakimi poleceniami mierzyli się zdający? Zadania polegały między innymi na tym, aby usłyszeć tekst i na jego podstawie wybrać właściwą odpowiedź, zgodną z treścią nagrania; usłyszeć wypowiedź i na jej podstawie uzupełnić luki w podanych zdaniach; przeczytać tekst i na jego podstawie wybrać właściwą odpowiedź w teście typu: A, B, C, D, czy przeczytać tekst i z podanych odpowiedzi wybrać właściwą, tak aby otrzymać logiczny i gramatycznie poprawny tekst.

Najwyżej punktowane było ostatnie zadanie, polegające na napisaniu dłuższej wypowiedzi, zawierającej od 200 do 250 wyrazów. Uczniowie wybierali jeden temat.

 

Temat numer 1:

Niektórzy twierdzą, że powinien zostać wprowadzony przepis pozwalający na uzyskanie prawa jazdy dopiero po ukończeniu dwudziestu jeden lat. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz dobre i złe strony wprowadzenia takiego rozwiązania.

 

Temat numer 2:

W Twojej miejscowości planowana jest akcja „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę”. Napisz artykuł do czasopisma młodzieżowego, w którym poinformujesz, na czym będzie polegała ta akcja, i zaproponujesz sposób jej promowania.

 

Zobacz jak wyglądał arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Arkusz egzaminacyjny

Transkrypcja nagrań

Nagrania

 

Dowiedz się więcej

Arkusz egzaminacyjny na poziomie dwujęzycznym

Arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym również zawierał dziesięć zadań, na rozwiązanie których przewidziano 180 minut. Za całość można było uzyskać maksymalnie 60 punktów. Zadania, podobnie jak w przypadku poziomu rozszerzonego, również zostały opracowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a odpowiadały poziomowi B2+ oraz C1 w zakresie rozumienia wypowiedzi i sprawdzały: znajomość środków językowych, rozumienie wypowiedzi, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi oraz przetwarzanie wypowiedzi.

Najistotniejszą różnicą między egzaminem na poziomie rozszerzonym a egzaminem na poziomie dwujęzycznym było to, iż polecenia w arkuszu egzaminacyjnym na poziomie dwujęzycznym były napisane w języku angielskim.

Najwyżej punktowane było ostatnie zadanie, które polegało na napisaniu dłuższej wypowiedzi, zawierającej od 300 do 350 wyrazów. Uczniowie wybierali jeden temat.

Sprawdź

matura z języka angielskiego - arkusze

arkusze maturalne

Temat 1:

Coraz więcej osób widzi potrzebę ochrony lasów i angażuje się w akcje, które mają zapobiegać ich wycinaniu. Czy takie protesty są potrzebne? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoją opinię na ten temat, odnosząc się do:

  • ekologii
  • walorów rekreacyjnych
  • rozwoju infrastruktury.

 

Temat 2:

Przeczytałeś (-aś) artykuł, którego autor twierdzi, że w życiu warto podejmować ryzyko. Napisz list do gazety, w którym wyrazisz swoją opinię na temat poruszony przez autora artykułu. W swoim liście napisz, co sprawia, że ryzykowne działania są atrakcyjne dla młodych ludzi, opisz sytuację, w której podjęte ryzyko wyszło Ci na dobre, oraz wyjaśnij, kiedy, Twoim zdaniem, ryzyko nie powinno być podejmowane.

 

 

czytaj dalej

jak przygotować się do matury

jak przygotować się do matury z matematyki

jak przygotować się do matury z angielskiego

co warto wiedzieć przed maturą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
  • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski
  • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu