14.05.2023
Matura jest najważniejszym egzaminem dla każdego ucznia. To właśnie od jej wyniku zależy, czy dana osoba dostanie się na wymarzone studia lub upragnioną uczelnię. Przygotowania do matury warto zacząć już wiele miesięcy przed samym egzaminem dojrzałości – tylko wtedy będzie można zrobić to rzetelnie, powtarzając wszystkie niezbędne wiadomości.
Dotyczy to zwłaszcza języka polskiego, na lekcjach którego omawiana była długa lista lektur. Nawet jeśli uczeń przeczytał je wszystkie dokładnie (a zakładamy, że tak było) – konieczne jest odświeżenie tych informacji. Pomóc w tym mogą różnego rodzaju opracowania, dzięki którym zdobyta wiedza się usystematyzuje, a wątki oraz bohaterowie z różnych lektur nie będą się ze sobą mylić.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacja na temat lektury "Chłopi" Władysława Reymonta. Znajdziecie tam również pytania jawne dotyczące tego dzieła, które będą obowiązywać na egzaminie maturalnym z języka polskiego w 2023 roku.
Co znajdziesz w artykule
Lista pytań jawnych z lektury "Chłopi", które mogą pojawić się na maturze ustnej w 2023 roku. Zapoznanie się z nimi jest nieodłącznym elementem dobrego przygotowania się do egzaminu dojrzałości z języka polskiego w 2023 roku:
Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (tom I – Jesień)
1. Rola przyrody w życiu jednostki i zbiorowości. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
2. Obyczaj i tradycja w życiu społeczeństwa. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
3. Literacka kreacja chłopskiego bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
4. Konflikt pokoleń. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
5. Zasady moralne mieszkańców wsi. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
6. Ład świata i przyczyny jego destrukcji. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
7. Motyw kobiety fatalnej. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w 2023 roku z "Chłopów" Władysława Reymona to:
Chłopi - główni bohaterowie
Czas historyczny obejmuje dziewięć miesięcy powieści – od końca września do końca lipca na początku lat 80 XlX wieku (prawdopodobnie był to przełom 1833/1834 roku). Autor nie podaje jednak precyzyjnych dat.
Czas mityczny obejmuje porządek natury, czyli następstwa pór roku. Są to święta kościelne, kalendarz prac na wsi, a także porządek narodzin i śmierci.
Akcja powieści "Chłopi" rozgrywa się we wsi Lipce, a za jej pierwowzór uznaje się wieś leżącą koło Skierniewic. W powieści wieś otoczona jest pagórkami i położona nad stawem.
Lektura "Chłopi" pojawiła się na egzaminie maturalnym w 2006 roku. Był to jeden z tematów wypracowania, a polecenie brzmiało następująco: "Kłótnia u Borynów Zanalizuj podany fragment Chłopów Władysława Reymonta i scharakteryzuj występujące w nim postacie. Na podstawie fragmentu i I tomu powieści określ przyczyny kłótni i źródła dramatyczności sceny".
W internecie trudno trafić na opinie uczniów o lekturze "Chłopi" i wrażeniach, jakie mieli, gdy pojawiła się na maturze. Na Twitterze jeden z uczniów jeszcze przed swoją maturą zamieścił jednak następujący komentarz: "Proszę CKE o Pana Tadka! :D jak nie to mogą być Lalka, Dziady, Ferdydurke, Chłopi na polskim". Świadczy on o tym, że niektórzy chcieliby pisać egzamin, bazując właśnie na tej lekturze.
Jednak dla większości uczniów nie jest to wymarzone dzieło, na podstawie którego układane byłyby zadania na egzamin dojrzałości. W dużej mierze wynika to z tego, że książka ta jest po prostu długo, co zniechęca wielu maturzystów do jej przeczytania.
Zobacz także
matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia