W poniedziałek maturzyści napiszą chemię oraz historię muzyki

W poniedziałek maturzyści napiszą chemię oraz historię muzyki

W poniedziałek maturzyści napiszą chemię oraz historię muzyki

15.05.2023

W poniedziałek maturzyści napiszą chemię oraz historię muzyki

15 maja o godzinie 9:00 rozpął się egzamin na poziomie rozszerzonym z chemii, z kolei o godzinie 14:00 potencjalni kandydaci szkół muzycznych zasiądą do arkuszy z historii muzyki. Należy pamiętać, że obydwa egzaminy zdawane są jako przedmioty dodatkowe, co oznacza, że wynik nie będzie miał wpływu na zdanie matury 2023.

Do matury 2023 z chemii przystąpiło 24,1 tys. osób (21,6 tys. absolwenci liceum oraz 2,5 tys. absolwenci techników i szkół branżowych). Zdecydowanie mniej abiturientów zdecydowało się zdawać maturę z historii muzyki bo tylko 313 osób (251absolwentów liceów ogólnokształcących i 62 z techników i szkół branżowych II stopnia).

Matura na poziomie rozszerzonym z chemii potrwa 180 minut, czyli 3 godziny. W arkuszu znajdziemy około 45 zadań. Absolwent będzie mógł uzyskać maksymalnie 60 punktów. Średni wynik ubiegłorocznej matury wyniósł 37%. W arkuszu znajdziemy zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Z danych, udostępnionych przez CKE możemy wnioskować, że do egzaminu z chemii na poziomie rozszerzonym podejdzie około 23 tysięcy absolwentów.

Pomimo braku progu zdawalności, procentowy rezultat matury z chemii będzie istotny przy procesie rekrutacji. Kandydaci planujący podjąć studia na kierunkach takich jak: medycyna, analityka chemiczna, chemia kryminalistyczna i sądowa, farmacja czy biotechnologia powinni jak najlepiej przygotować się do egzaminu, tak aby uzyskać wysoki wynik.

W arkuszu maturalnym 2023 z chemii znajdziemy zadania polegające m.in na:

  1. uzupełnieniu równań reakcji

  2. wpisaniu odpowiednich nazw związków chemicznych

  3. rozstrzygnięciu prawdziwości danych

  4. obliczeniach.

Przed egzaminem warto powtórzyć zagadnienia związane z atomami, cząsteczkami i stechiometrią chemiczną oraz budową atomu oraz układ okresowy pierwiastków. Na maturze na pewno nie zabraknie wiązań chemicznych, oddziaływań międzycząsteczkowych, kinetyki i statyki chemicznej oraz energetyki reakcji chemicznych. "Abiturienci, nie zapomnijcie o roztworach i reakcjach w nich zachodzących, systematyce związków nieorganicznych oraz reakcji utleniania i redukcji" - przypominają chemicy.

Informator CKE opublikował również listę zagadnień, znajdziemy w niej m.in.: estry i tłuszcze, węglowodory, cukry oraz kwasy karboksylowe.

czytaj dalej matura 2023 chemia

 

W poniedziałek równo o godzinie 14:00 rozpocznie się matura z historii muzyki. W ubiegłym roku do tego egzaminu podeszły 3 785 osoby, co stanowiło zaledwie 1,2% absolwentów 2022 roku. Historia muzyki to przedmiot łączący historię oraz muzykologię. Do tej matury podchodzą uczniowie, pragnący aplikować na akademie muzyczne.

Arkusz egzaminacyjny 2023 z historii sztuki będzie składał się z trzech części sprawdzających:

  • odbiór wypowiedzi i zawartych w nich informacji,

  • umiejętności analityczno- interpretacyjne

  • umiejętność tworzenia dłuższej wypowiedzi.

czytaj dalej matura 2023 historia sztuki

 

Co znajdziesz w artykule

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia