Panika przed maturą 2023 z języka polskiego (na poziomie rozszerzonym)

Panika przed maturą 2023 z języka polskiego (na poziomie rozszerzonym)

Panika przed maturą 2023 z języka polskiego (na poziomie rozszerzonym)

16.05.2023

Panika przed maturą 2023 z języka polskiego (na poziomie rozszerzonym)

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się jutro o godzinie 9:00. Na egzaminie absolwenci liceów i techników będą musieli zmierzyć się z interpretacją porównawczą lub tworzeniem wypowiedzi argumentacyjnej. Na rozwiązanie zadania przewidziano odpowiednio 180 (formuła 2015) lub 210 minut (nowa matura). Do egzaminu przystąpi około 56 tysięcy uczniów, z czego 43 tys. napiszę formułę 2023, a 13 tys. formułę 2015.

Otwarta wypowiedź pisemna jest zmorą niejednego maturzysty. Nic więc dziwnego, że przedegzaminacyjna panika zaczęła się już w weekend, w dniu dzisiejszym osiągnęła swój szczyt. Absolwenci dzielą się swoimi obawami na portalach społecznościowych: "Boje się, co zafunduje nam CKE ". Użytkownicy udostępniają również swoje notatki, pomagając sobie nawzajem - pragną jak najlepiej przygotować się do egzaminu.

Pojawiły się również pytania o przecieki: "Hej, macie może jakieś przecieki dot. matury rozszerzonej z polskiego? Proszę, bo ja już się trzęsę na myśl o tej maturze". Podczas egzaminu na poziomie podstawowym zdający udostępnili tematy wypracowań w sieci, na Twitterze zdjęcia całego arkusza krążyły.

Podobnego obrotu akcji można spodziewać się również podczas rozszerzenia. W tym roku, pomimo starań dyrektora CKE, spora część maturzystów wnosi na salę egzaminacyjną telefony komórkowe. Dyrektorzy szkół zapowiadają, że wyciągną surowe konsekwencje jeżeli zdający zostanie złapany na korzystaniu z urządzenia mobilnego.

 

Co będzie na maturze rozszerzonej z języka polskiego

Maturzyści chwytają się ostatniej deski ratunku, powtarzają epoki literackie oraz wszystkie obowiązkowe lektury, do których należą m.in.: "Nie-Boska Komedia" Zygmunta Krasińskiego, "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa i "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza. Zdający przewidują, że na egzaminie może pojawić się motywy: tragizmu, oniryzmu, mitologizacji, konwencji fantastycznej, paraboli lub przestrzeni.

Arkusz maturalny CKE z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym składa się z wypracowania. Zdający będą mieli do wyboru dwa tematy, jeden wymagający napisania rozprawki (wypowiedzi argumentacyjnej), drugi – interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich w odniesieniu do tekstu historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego lub krytycznoliterackiego.

czytaj dalej wszystko o matura 2023 język polski rozszerzony

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia