Rozpoczęła się matura rozszerzona z języka polskiego 2023

Rozpoczęła się matura rozszerzona z języka polskiego 2023

Rozpoczęła się matura rozszerzona z języka polskiego 2023

17.05.2023

Rozpoczęła się matura rozszerzona z języka polskiego 2023

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godzinie 9:00. Do matury przystąpi ponad 59,3 tysiące absolwentów, 42 928 osoby napiszą formułę 2023 w czasie 210 minut, z kolei 15 385 zasiądą do arkusza w starej formule, na jego rozwiązanie będą miały 180 minut. Wraz ze wschodem słońca na portalach społecznościowych pojawiły się pierwsze wpisy dotyczące dzisiejszych egzaminów, wśród maturzystów króluje panika.

Arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym składa się z jednego zadania, jest nim napisanie dłuższej wypowiedzi pisemnej w oparciu o teksty teoretyczno-literackie, historyczno-literackie lub krytyczno-literackie. Zdający mają do wyboru dwa tematy: wypowiedź argumentacyjna oraz interpretacja porównawcza dwóch tekstów literackich.

Objętość wypracowania nie może być mniejsza niż 500 słów. Abiturient za bezbłędną pracę może otrzymać maksymalnie 35 punktów. Warto wspomnieć, że egzaminy na poziomie rozszerzonym nie mają progu zdawalności. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości maturzysta musi się tylko i wyłącznie zjawić na egzaminie. Należy jednak pamiętać, że końcowa punktacja może przesądzić o tym, czy absolwent dostanie się na wybrane studia.

"Ej rozszerzenie z polskiego, jak się czujecie z tym, że za kilka minut pogrzebiecie swoje humanistyczne marzenia o studiowaniu prawa na UJ?" - pisali uczniowie na Twitterze. Prawo to nie jedyny kierunek, do którego w procesie rekrutacyjnym przeliczany jest wynik egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po tej maturze możesz również aplikować na: psychologię, studia filologiczne np. filologia polska, skandynawska i słowiańska, dziennikarstwo i komunikację społeczną, pedagogikę czy pracę socjalną.

Od wczesnego poranka abiturienci dzielili się swoimi obawami dotyczącymi przebiegu egzaminu na portalach społecznościowych. Wielu kwestionowało zarówno swój poziom wiedzy, jak i podjęcie decyzji o przystąpieniu do tej matury:

  • "Nic nie umiem, nie wiem po co przyszłam"
  • "Tak, to prawda, nie przeczytałam żadnej lektury od podstawówki. Ale wiem co to metafora, więc raczej dam radę, przecież mówię po polsku"
  • "Po co ja wzięłam ten polski rozszerzony w ogóle".

Absolwenci narzekali również na kolejność egzaminów: "Polski rozszerzony powinien być zaraz po podstawię po nic nie pamiętam już". Od kilku dni zdający doszukiwali się przecieków, chwytając się ostatniej deski ratunku: "Nie wiem czy byłam kiedykolwiek czymś tak zawiedziona, jak w tym roku brakiem przecieków od Podlasia" oraz "Dajcie mi przecieki tematów, bo nie wytrzymam!".

Twitter, Facebook oraz YouTube zrzeszyły wczoraj tysiące maturzystów, którzy wspólnie pomagali sobie w repetycji materiału. Wśród najczęściej powtarzanych motywów znalazły się groteska, parabola, mitologizacja i folklor oraz utopia. Tworzono również listę pojęć przypisanych już do lektur obowiązkowych, do których można się odnieść przy opisywaniu zjawiska:

  • ONIRYZM — "Sklepy Cynamonowe" Brunon Schulz, "Proces" Franz Kafka, "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow oraz "Dziady" cz.3 Adam Mickiewicz
  • ANTYUTOPIA — "Rok 1984" George Orwell, "Mała apokalipsa" Tadeusz Konwicki , "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow, "Przedwiośnie" Stefan Żeromski.
  • SARMATYZM — "Potop" Henryk Sienkiewicz, "Pamiętniki" Jan Chryzostom Pasek, "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz.

czytaj dalej wszystko o matura 2023 język polski rozszerzony

Co znajdziesz w artykule

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia