Matura 2023 język polski rozszerzony znamy tematy wypracowań!

Matura 2023 język polski rozszerzony znamy tematy wypracowań!

Matura 2023 język polski rozszerzony znamy tematy wypracowań!

17.05.2023

Matura 2023 język polski rozszerzony znamy tematy wypracowań!

O 9 rozpoczął się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Abiturienci piszący maturę w formule 2015 mają 180 minut na napisanie rozprawki, z kolei osoby przystępujące do nowej formuły muszą zmieścić się w 210 minutach. Spora część zdających wyszła już z sali, duży odsetek skończył pisanie pracy już po godzinie! To właśnie oni zdali nam relację z przebiegu egzaminu.

Do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym podeszło 59,3 tysiące osób. Absolwenci liceów i techników musieli wykazać się umiejętnością pisania dłuższej wypowiedzi pisemnej w oparciu o teksty teoretyczno-literackie, historyczno-literackie lub krytyczno-literackie. Wypracowanie powinno liczyć nie mniej niż 500 słów. Za bezbłędną pracę uczeń może otrzymać maksymalnie 35 punktów.

Co roku w arkuszu pojawiają się dwa tematy do wyboru: wypowiedź argumentacyjna oraz interpretacja porównawcza dwóch tekstów literackich. Prognozy i przewidywania niektórych zdających sprawdziły się! Powtórki materiału i treści lektur nie poszły na marne.

 

Temat 1 - matura 2023 język polski poziom rozszerzony

Pierwszy temat na maturze brzmiał: "Realizm i fantastyka. Rozważ, jaką rolę pełni wykorzystanie konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze". Wybrała go zdecydowana większość absolwentów: "Ten pierwszy temat był taki prosty!!!", "Boski ten pierwszy temat" – pisali na Twitterze – "Podejrzanie łatwy był ten temat 1". Abiturienci odwoływali się m.in. do postaci Konrada z "Dziadów" cz. III Adama Mickiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

 

Temat 1 - matura 2023 język polski poziom rozszerzony

Drugi temat krążył wokół "Małej apokalipsy" Tadeusza Konwickiego. Zdający mieli omówić temat w nawiązaniu do dzieł i tradycji antycznych i biblijnych. "Wszystkiego się spodziewałam tylko nie "Małej apokalipsy", której oczywiście nie powtórzyłam" – absolwenci dzielą się swoimi opiniami na portalach społecznościowych.

 

Opinie maturzystów

Maturzyści są zadowoleni z przebiegu egzaminu: "Szczerze mega przyjemne oba tematy" oraz "Polski rozszerzenie takie powiem fajne nawet". Część zdających pozostaje podejrzliwa: "Te tematy były jakoś dziwnie proste jak na rozszerzenie". Emocje opadły, absolwenci najgorsze mają już za sobą.

Niektórzy spodziewali się najgorszego i są zadowoleni z takiego obrotu sprawy: "Myślałam, że będą gorsze tematy na tym polskim" oraz "Rozprawkę na rozszerzeniu lepiej mi się pisało niż na podstawie, super był ten temat".

 

czytaj dalej matura 2023 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym
 

Co znajdziesz w artykule

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia