"Spośród 9 matur, które pisałam ta była najgorsza" – opinie maturzystów o maturze z historii

"Spośród 9 matur, które pisałam ta była najgorsza" – opinie maturzystów o maturze z historii

18.05.2023

"Spośród 9 matur, które pisałam ta była najgorsza" – opinie maturzystów o maturze z historii

"Odkładamy długopisy" – usłyszeli o godzinie 12:00 abiturienci piszący egzamin z historii na poziomie rozszerzonym. W arkuszu maturalnym miało znaleźć się od 29 do 36 zadań, w tym jedno rozszerzonej wypowiedzi pisemnej. Chęć przystąpienia do matury zadeklarowało ponad 19 tysięcy absolwentów. Niemalże połowa zdających przyznaje, że egzamin był zbyt wymagający i nie liczy na zbyt wysoki wynik.

 

Matura 2023 z historii opinie

Przed oficjalnym rozpoczęciem matury z historii na poziomie rozszerzonym uczniów opanowała panika. Swoimi obawami dzielili się na portalach społecznościowych: "Najbardziej boję się wypracowania, oby tematy były w miarę spoko", "Ale się stresuję historią" oraz "Ucieknę z tej historii tak jak Dariusz III z bitwy pod Issos i tyle mnie tam widzieli".

Rozprawka spędza sen z powiek niejednemu maturzyście. Przed rozpoczęciem egzaminu niemalże błagają o przecieki. Wiedza o tematach wypowiedzi pisemnej zdecydowanie ułatwiłaby im uzyskanie wysokiego wyniku. Jednak ich błagania nie zostały wysłuchane, zdjęcia poleceń pochodzących z arkusza nie zostały udostępnione.

 

Kto najczęściej zdaje maturę z historii

Do matury z historii na poziomie rozszerzonym podchodzą kandydaci studiów humanistycznych, takich jak prawo, filologia czy politologia. "Mogę pożegnać się z prawem" napisała jedna z użytkowniczek Twittera po wyjściu z sali egzaminacyjnej. Abiturienci byli załamani treścią zadań, jakie przyszło im rozwiązać: "Na tej historii było wszystko, na co byś spojrzał w podręczniku z historii i powiedział „tego na pewno nie będzie” – mówią.

Zarówno w nowej jak i starej formule absolwenci musieli napisać prace pisemną na jeden z wybranych tematów. Wypracowanie na maturze z historii znacząco różni się od tego, które muszą napisać podczas egzaminu z języka polskiego. Praca pisemna odnosi się do zagadnień historycznych i polega na problemowym omówieniu zagadnienia. Zdający w swojej pracy musi zawrzeć również wątek polityczny, kulturowy, społeczny lub religijny.

 

Co było na maturze z historii 2023

W formule 2015 potencjalni kandydaci na studia mieli do wyboru aż pięć tematów, które dotyczyły poszczególnych epok: starożytności, średniowiecza, dziejów nowożytnych, XIX i XX wieku. Natomiast w formule 2023 uczniowie mieli do wyboru zaledwie trzy tematy. Z relacji zdających wynika, że trafił im się temat Zimnej Wojny oraz porównania rewolucji nowożytnych – francuskiej i amerykańskiej.

Maturzyści nie kryją swojego zdziwienia wysokim poziomem trudności egzaminu:

  • "Spośród 9 matur, które pisałam ta była najgorsza"
  • "Grudniowe próbne były o wiele lepsze od tej oficjalnej"
  • "Beznadziejnie mi poszła historia"
  • "Jak zobaczyłam jakie są tematy w wypracowaniu, myślałam, że zawału dostanę".

czytaj dalej matura 2023 historia

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia