Przecieki z matematyki egzamin ósmoklasisty 2023

Przecieki z matematyki egzamin ósmoklasisty 2023

Przecieki z matematyki egzamin ósmoklasisty 2023

24.05.2023

Przecieki z matematyki egzamin ósmoklasisty 2023. Jakich zadań można się spodziewać?

Zostało dosłownie kilka godzin do rozpoczęcia egzaminów ósmoklasisty 2023 z matematyki. Jako pierwszy odbył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, następnie z matematyki, później z języka obcego nowożytnego (najczęściej jest nim język angielski).

Rozpoczął się więc ten moment, kiedy uczniowie w pośpiechu próbują nadrobić ostatnie miesiące, powtarzając materiał. Część z nich szuka także "przecieków" w internecie. Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Jakie typy zadań będą na teście, ile będzie zadań otwartych, a ile zamkniętych? Jakie wzory trzeba pamiętać?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2023 – przecieki

Egzamin ósmoklasisty ze wszystkich przedmiotów ma na celu rzetelne sprawdzenie wiedzy uczniów po wszystkich latach nauki w szkole podstawowej. Jednak rok po roku uczniowie na kilka dni przed tym ważnym wydarzeniem szukają w internecie "przecieków", czyli informacji o tym, co może pojawić się na tym "najważniejszym sprawdzianie" po podstawówce.

Z uwagi na to, że matematyka uznawana jest za jeden z trudniejszych przedmiotów, część uczniów ma z nią problem i bardzo obawia się egzaminu, weryfikującego ich wiedzę oraz umiejętności. Liczby, wzory, obliczenia... Co warto powtórzyć? Czy są jakieś przecieki na ten temat?

Mamy jednak dla was złą wiadomość. W tym momencie warto zauważyć, że "przecieki" to nielegalna praktyka, która może mieć naprawdę bardzo poważne konsekwencje dla uczniów. Tego rodzaju działania są surowo karane przez system oświatowy. Szkoły i instytucje odpowiedzialne za przeprowadzanie egzaminów podejmują wszelkie możliwe środki w celu zapobiegania przeciekom i utrzymania uczciwości procesu egzaminacyjnego.

Przykładami takich środków mogą być ścisła kontrola nad dostępem do materiałów egzaminacyjnych, zwiększenie ochrony danych oraz ścisłe nadzorowanie procedur związanych z przygotowaniem i przeprowadzaniem egzaminu.

 

Zadania, które powtarzają się na egzaminie ósmoklasisty

Co roku na egzaminie ósmoklasisty powtarzają się konkretne typy zadań. Dotyczą one między innymi zadań z obliczaniem procentów, działań w układzie współrzędnych, zadań z geometrii (na przykład wyliczania kątów), działań na pierwiastkach i potęgach oraz wyliczania średniej arytmetycznej.

Uczeń powinien także prawidłowo odczytywać wzory i robić obliczenia na ułamkach zwykłych. Bardzo ważne są również umiejętności z zakresu geometrii, takie jak na przykład obliczanie długości odcinka danej figury na podstawie dostępnych danych i znanych wzorów.

Ósmoklasiści powinni pamiętać też o tym, że nie wszystkie zadania punktowane są tak samo. Za zadania otwarte można uzyskać więcej punktów, niż w przypadku zadań zamkniętych. Dodatkowo w zadaniach otwartych do zdobycia maksymalnej liczby punktów nie wystarczy jedynie poprawna odpowiedź, ale liczy się także sposób rozwiązania.

dowiedz się więcej egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki

 

Jakie wzory matematyczne są potrzebne na egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Znajomość wzorów matematycznych jest szalenie ważna podczas egzaminu ósmoklasisty. W wymaganiach dotyczących egzaminu Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że wymagane wzory obejmują między innymi:

 • obliczenia praktyczne (w sytuacji praktycznej uczeń oblicza: drogę przy danej prędkości i danym czasie, prędkość przy danej drodze i danym czasie, czas przy danej drodze i prędkości oraz stosuje jednostki prędkości km/h i m/s.),
 • wielokąty (uczeń stosuje wzory na pole trójkąta, prostokąta, kwadratu, równoległoboku, rombu, trapezu, przedstawionych na rysunku oraz w sytuacjach praktycznych, a także do wyznaczania długości odcinków).

dowiedz się więcej jakie wzory powtórzyć na egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki

 

Na czym polega różnica przecieków z matematyki od pewniaków?

Każdy uczeń musi pamiętać, że pewniaki nie są przeciekami. To, co może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty z matematyki można wywnioskować, bazując na arkuszach z lat poprzednich. I nie chodzi o konkretne zadanie lub konkretne liczby, a pewien powtarzający się typ zadań, które pojawiają się na tym teście.

Pewniaki, czyli rodzaje zagadnień, są po prostu przykładami zadań zgodnymi z wymaganiami podanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Z kolei przecieki to niezgodna z prawem metoda udostępniania zadań, które pojawią się na egzaminie ósmoklasisty.

Są one udostępniane przed jego rozpoczęciem. Często zawierają dokładne numery zadań, treść, a niekiedy również gotowe rozwiązania w przypadku zadań zamkniętych. Najważniejsze: rozpowszechnianie przecieków jest nielegalne. W przypadku wykrycia takiego zachowania podczas egzaminu ósmoklasisty – cały egzamin może zostać unieważniony, a uczniowie będą musieli pisać go po raz kolejny.

dowiedz się więcej pewniaki egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki

Przecieki na egzaminie ósmoklasisty — konsekwencje

Dla uczniów uczciwość jest ważna, ponieważ przecieki przed egzaminem nie tylko naruszają zasady uczciwej rywalizacji, ale także obniżają wartość samych egzaminów. Egzaminy mają za zadanie ocenić wiedzę i umiejętności uczniów, a przecieki sprawiają, że te wyniki tracą na wiarygodności i nie odzwierciedlają rzeczywistych osiągnięć.

Ważne jest, aby wszyscy uczniowie przystępowali do egzaminów w uczciwy sposób, opierając się na własnej pracy i przygotowaniu. Tylko w ten sposób można zapewnić sprawiedliwość i równość w ocenie i osiągnięciach edukacyjnych.

Wszystkie informacje i zadania, które pojawią się na egzaminie ósmoklasisty, objęte są tajemnicą, czuwa nad tym Centralna Komisja Egzaminacyjna. Mimo tego uczniowie przeszukują dziesiątki stron, forów, oraz przeglądają media społecznościowe w poszukiwaniu informacji, które pojawią się na egzaminie ósmoklasisty z matematyki.

Warto jednak pamiętać o tym, że w sieci działa wielu oszustów, sprzedających nieprawdziwe informacje. Dlatego jedyną odpowiednią drogą do osiągnięcia dobrego (lub zadowalającego) wyniku na egzaminie ósmoklasisty jest zdobyta wcześniej wiedza, umiejętności, a także zadbanie o powtórzenie jej przed egzaminem.

Ogłoszenia w sieci o wcześniejszym dostępie do arkuszy mogą być niebezpieczne i wiązać się z cyberprzestępczością. Przestępcy mogą w ten sposób uzyskać dostęp do waszych danych wrażliwych. Należy być więc ostrożnym i nie dać się wykorzystać.

WAŻNE: Zadania będą dostępne dopiero w momencie oficjalnego opublikowania arkuszy egzaminacyjnych. Gdyby wyciekły one wcześniej – test zostałby unieważniony i przełożony na inny termin. Warto jednak dodać, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać – być może ta informacja nieco uspokoi wszystkich zestresowanych uczniów.

Co powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki w 2023 roku?

W trakcie egzaminu ósmoklasisty z matematyki uczniowie będą musieli zmierzyć się z zadaniami, które wymagają wiedzy i umiejętności z następujących obszarów:

 • Równania z jedną niewiadomą,
 • Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
 • Działania na potęgach i pierwiastkach,
 • Wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia,
 • Równania z jedną niewiadomą,
 • Elementy rachunku prawdopodobieństwa,
 • Kąty, wielokąty i koła.

 

Z racji opublikowania przez Centralną Komisję Egzaminacyjną Informatora dotyczącego egzaminu ósmoklasisty z matematyki – wiemy również, jakie są konkretne wymagania (dostępne są tam wymagania ogólne oraz szczegółowe). Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki pojawią się następujące typy zadań:

 • zadania tekstowe dotyczące geometrii, w tym obliczanie pola powierzchni, obliczanie objętości, ale także procentów i ułamków.
 • zadania zamknięte: wartości wyrażeń ułamkowych, wartości pierwiastków, odczytywanie danych z osi.
 • zadania wyboru wymagające obliczeń lub uzasadnienia np. Oceń prawdziwość podanych zdań lub Uzasadnij, że ten trójkąt jest prostokątny, a także Podaj wszystkie możliwości i zapisz rozwiązanie.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty? Przeanalizuj arkusze z ubiegłych lat

Podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty warto wrócić do arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Dzięki temu dowiesz się, jakie rodzaje zadań pojawiały się na egzaminie. Będziesz mógł także zapoznać się z budową arkusza.

Co więcej, rozwiązywanie zadań i pytań z poprzednich egzaminów lub dodatkowych materiałów może pomóc w lepszym zrozumieniu tematu i przygotowaniu do różnych rodzajów pytań, które mogą pojawić się na egzaminie. Arkusze z egzaminu ósmoklasisty z lat ubiegłych można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

czytaj dalej

egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki

jakie wzory powtórzyć na egzamin ósmoklasisty 2023

jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty

co można wnieść na egzamin ósmoklasisty

arkusze CKE egzamin ósmoklasisty

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia