Nowy kierunek na Uniwersytecie Warszawskim

Nowy kierunek na Uniwersytecie Warszawskim

kierunki studiów uw

Nowy kierunek na Uniwersytecie Warszawskim

Uniwersytet Warszawski startuje z nowym kierunkiem studiów. To architektura przestrzeni informacji na wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii.

 

NIE TYLKO DOMY, KRAJOBRAZ I WNĘTRZA, CZYLI KILKA SŁÓW O NOWYM KIERUNKU STDIÓW UW – ARCHITEKTURZE PRZESTRZENI INFORMACJI

 

Chcesz być na bieżąco ze zmianami, którym podlega współczesna rzeczywistość i wiedzieć, wokół jakich innowacyjnych rozwiązań będziemy organizować swoją codzienność za kilkadziesiąt lat? Rzuć okiem na nowe kierunki studiów! To właśnie one bywają wizjerem, który pozwala nam zajrzeć w przyszłość, przewidzieć zapotrzebowanie na nowe zawody, umiejętności i kompetencje. Jeden z nich startuje właśnie na Uniwersytecie Warszawskim. Architektura przestrzeni informacji jest propozycją dla osób świadomych tego, jak wiele zależy od właściwego zarządzania informacją w świecie podporządkowanym technologiom cyfrowym.

Co właściwie kryje się za nazwą tego kierunku i jakich wyzwań może spodziewać się przyszły student architektury przestrzeni informacji? Jakie kompetencje i umiejętności jest w stanie rozwinąć w toku studiów przyszły specjalista w zakresie gromadzenia i przetwarzania informacji oraz zarządzania nimi za pomocą złożonych systemów? Wreszcie: jakiego startu na rynku pracy mogą spodziewać się adepci tego interdyscyplinarnego i innowacyjnego kierunku? Udzielanie odpowiedzi na powyższe pytania najlepiej rozpocząć od obrazowego zapoznania się z ideą architektury przestrzeni informacji.

 

Chaos informacyjny – którędy w nowoczesność?

Spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, w której z map znika znaczna część dróg, którymi do tej pory przemieszczaliśmy się swobodnie i w dowolnym kierunku. Nadmiar aut w połączeniu z pośpiechem, do którego przywykliśmy i koniecznością dotarcia do celu spowodowałby paraliż komunikacyjny, a kierowców przyprawił co najmniej o nerwicę. Chaos, wynikający z braku zaplecza organizacyjnego, umożliwiającego nam funkcjonowanie we współczesnej, na dobre rozpędzonej rzeczywistości, może dotyczyć każdej dziedziny naszego życia. Tym, czym sieć krajowych dróg jest dla użytkowników czterech kółek, odpowiednio zaprojektowany system informacyjny będzie dla odbiorcy informacji, postawionego przed koniecznością odnajdywania się w świecie przeładowanym nadmiarem nieuporządkowanych komunikatów. W dobie technologii cyfrowych, które zrewolucjonizowały sposób przekazywania i odbierania informacji, sprawa usystematyzowania przepływu komunikatów – nadania im rangi, pogrupowania w systemy,

Jeśli interesują Cię przemiany zachodzące w świecie podporządkowanym technologiom cyfrowym, chcesz być z nimi na bieżąco i mieć wpływ na kierunek rozwoju społeczeństwa informacyjnego, masz analityczny umysł, chcesz przyłożyć rękę do projektowania i usprawniania systemów informacyjnych oraz poznać każdy aspekt ich funkcjonowania – od kwestii technologicznych, przez perspektywę użytkowników po kontekst humanistyczny i społeczny, w którym funkcjonuje informacja, architektura przestrzeni informacji ma szansę, by idealnie wpisać się w Twoje oczekiwania.

 

Wgląd w plan zajęć

Zawsze twierdziłeś, że studia powinny być bliskie praktyce? Będziesz więc zadowolony z możliwości zmierzenia się z projektowaniem systemów i usług informacyjnych. Adepci architektury przestrzeni informacji będą mogli uczestniczyć w zajęciach, które sprawdzą i dopracują ich umiejętności związane z myśleniem analitycznym: przygotują się do diagnozy i oceny funkcjonalności systemów informacyjnych, poznają metody badania potrzeb, kompetencji i zachowań informacyjnych użytkowników, uzyskają kompetencje potrzebne do wdrażania systemów informacyjnych w firmach, organizacjach i instytucjach. Studia na warszawskim Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii to szansa, by zyskać orientację we współczesnych przemianach gospodarczych i społecznych, kształtujących nowoczesną rzeczywistość. Nauczysz się dzięki nim gromadzić, przetwarzać i interpretować dane oraz wizualizować je w atrakcyjny i czytelny sposób. Wiedzę z zakresu zarządzania informacją umieścisz w szerszym kontekście interpretacyjnym, sięgając do wiedzy z zakresu językoznawstwa, socjologii, kulturoznawstwa i filozofii. Opanujesz redakcję tekstu, poznasz branżę medialną oraz sposoby przekazywania informacji charakterystyczne dla każdego medium. Dowiesz się czym są bibliologia i informatologia oraz jakie jest ich znaczenie dla badań nad informacją i działalnością informacyjną.

 

Co po studiach? Kilka zawodowych perspektyw

Nowy kierunek zawsze oferuje nowe ścieżki rozwoju a w konsekwencji – wachlarz nowych możliwości kształtowania swojej drogi zawodowej. Twoja kariera może rozwinąć się wszędzie tam, gdzie będziesz mógł wykazać się przetwarzaniem, prezentacją i zarządzaniem obiegiem informacji, a więc w instytucjach kultury, instytucjach, stowarzyszeniach i organizacjach publicznych, takich jak urzędy, samorządy i fundacje czy też w organizacjach sektora biznesowego. Z powodzeniem sprawdzisz się także jako pracownik wydawnictw, bibliotek, księgarni oraz różnorodnych placówek informacyjnych. Absolwenci architektury przestrzeni informacji to unikatowi specjaliści w interdyscyplinarnej dziedzinie, gotowi, by podjąć zatrudnienie w kulturze, gospodarce, biznesie lub rozpocząć karierę naukową jako członkowie zespołów badawczych.

 

Studia na kierunku architektura przestrzeni informacji będą realizowane w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

WIĘCEJ >

 

Ewelina Krupska

Komentarze (0)