Czy wszyscy nauczyciele dostaną bon na laptopa

Czy wszyscy nauczyciele dostaną bon na laptopa

Czy wszyscy nauczyciele dostaną bon na laptopa

14.02.2024

Czy wszyscy nauczyciele dostaną bon na laptopa

Bon na zakup laptopa to rządowa pomoc, wokół której narosło wiele pytań i wątpliwości. Kogo obejmuje bon na zakup laptopa i jakie parametry musi posiadać laptop, by zakwalifikować się do programu rządowego? Czy bonu mogą spodziewać się także nauczyciele w niepublicznych szkołach artystycznych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. 

 

Nauczyciele w niepublicznych szkołach podstawowych- czy mogą liczyć na bon na laptopa?

Nauczyciele publicznych i niepublicznych placówek oświatowych mogą liczyć na otrzymanie bonu na zakup laptopa w wysokości 2500 zł. Warto podkreślić, że bonu nie otrzymają nauczyciele przedszkolni ani nauczyciele przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie bezpłatnym czy urlopie na poratowanie zdrowia. Bon nie może zostać wymieniony na gotówkę, a jedynie na laptopa, który spełnia określone wymagania sprzętowe. 

 

Bon dla pracowników pedagogicznych uprawnionych do jego otrzymania- jakie laptopy obejmuje?

Laptop, który zostanie sfinansowany poprzez bon musi posiadać odpowiednie parametry. Dotyczą one przede wszystkim wydajności- konieczne jest osiagnięcie minimum 1000 punktów w teście CrossMark. Minimalna pamięć RAM wynosi 8GB, a ilość pamięci masowej to minimum 128 GB na dysku SSD. Laptop musi posiadać minimum 2 złącza komunikacyjne i klawiaturę w układzie QWERTY. Wymagań jest oczywiście więcej, a laptopy je spełniające dostępne są tutaj: https://www.mediaexpert.pl/lp,18641-bon-dla-nauczyciela-na-zakup-laptopa.

 

Co z nauczycielami w publicznych szkołach artystycznych?

Wbrew wątpliwościom, jakie narosły w sprawie określenia grup nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu na laptop, nauczyciele w niepublicznych i publicznych szkołach artystycznych również otrzymają możliwość skorzystania z bonu. W pierwszej kolejności bon otrzymać mają nauczyciele klas 4-8, jednak kolejne grupy nauczycieli także skorzystają z tego uprawnienia. W przypadku szkół artystycznych niepublicznych, bon przysługuje wówczas, gdy niepubliczna szkoła posiada uprawnienia szkoły publicznej. Wówczas nauczyciele także mogą liczyć na otrzymanie bonu o wysokości 2500 zł. 

 

Czy wszyscy nauczyciele dostaną bon na laptopa?

Tak, zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, z bonu dla nauczyciela skorzysta nawet 465 tysięcy nauczycieli. Pierwsi w kolejce są wychowawcy i nauczyciele wszystkich przedmiotów w klasach 4-8 publicznych szkół podstawowych, a następnie niepublicznych szkół podstawowych. Kolejną grupą będą wychowawcy i nauczyciele klas 4-6 w publicznych szkołach artystycznych oraz w niepublicznych szkołach artystycznych, które posiadają uprawnienia szkoły publicznej. Kolejno bon otrzymają inni niż nauczyciele i wychowawcy pracownicy pedagogiczni w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych i niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia szkoły publicznej. Pozostałe grupy nauczycieli również do połowy roku będą mogli skorzystać z bonu. Według zapowiedzi, w przyszłości grupa uprawnionych nauczycieli będzie rozszerzana o kolejne. 

Bon na zakup laptopa ma na celu umożliwienie wszystkim pracownikom korzystania z nowoczesnych technologii i sprawienia, by każdy z nich mógł sobie pozwolić na zakup nowoczesnego sprzętu. Kwota bonu to 2500 zł. Kwota ta nie może zostać zamieniona na gotówkę. Może jedynie zostać wykorzystana na zakup laptopa, który spełnia z góry określone oczekiwania. Bez wątpienia, łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii pozytywnie wpłynie na realizowane działania edukacyjne dzieci i młodzieży. 

Komentarze (0)