Egzamin ósmoklasisty 2024. Co każdy uczeń wiedzieć powinien

Egzamin ósmoklasisty 2024. Co każdy uczeń wiedzieć powinien

Egzamin ósmoklasisty 2024. Co każdy uczeń wiedzieć powinien

13.05.2024

Egzamin ósmoklasisty 2024. Co każdy uczeń wiedzieć powinien

Już za chwilę rozpoczną się tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie przystąpią do zdawania trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Jakie zasady obowiązują na egzaminach? Co wolno, a czego nie wolno? Sprawdź, jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasistów!

 

Ostatni taki egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2024 będzie ostatnim, przeprowadzonym w obecnej formule, czyli na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Przyszłoroczny opracowany będzie według nowych zasad, na podstawie przedmiotowych podstaw programowych, które zakładają między innymi znowelizowaną listę lektur.

Tegoroczne egzaminy rozpocznie język polski (wtorek, 14 maja), po którym odbędzie się egzamin z matematyki (środa, 15 maja) oraz z języka obcego nowożytnego (czwartek, 16 maja). Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli zasiąść do wypełniania arkuszy egzaminacyjnych, będą mogli skorzystać z terminu dodatkowego, w dniach 10 – 12 czerwca.

Sprawdź egzamin ósmoklasisty 2024 terminy

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbywa się według jasno określonego harmonogramu. Zacznijmy od tego, że każdy uczeń losuje swoje miejsce w sali egzaminacyjnej, a zatem nie można usiąść w dowolnym, najbardziej podobającym się nam punkcie. Przed wejściem do sali zdający losują numery stolików, przy których wypełniać będą egzaminacyjne arkusze. Wyjątek stanowią uczniowie o specjalnych potrzebach, na przykład korzystający z aplikacji do pomiaru insuliny – na nich czekać będą miejsca wskazane przez komisję.

Zanim zabierzemy się do rozwiązywania zadań, sprawdźmy czy otrzymaliśmy kompletny arkusz, a dane na nich naznaczone (numer PESEL) są prawidłowe. Wszelakie błędy i nieprawidłowości należy od razu zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego przeprowadzenie egzaminu.

Pilnujmy czasu! Oczywiście, nie chodzi o to, aby stresować się upływającymi minutami. Spokojnie, zdążymy rozwiązać wszystkie zadania, ale trzymajmy rękę na pulsie i spoglądajmy na zegar, który będzie dostępny w sali.

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty

Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty oparte jest na licznych zasadach oraz regulaminie, do którego musi przystosować się każdy uczeń. Oznacza to, że istnieje lista przedmiotów-rzeczy, które można wnieść na salę egzaminacyjną, jak również lista rzeczy zabronionych. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać:

  • na egzaminach ósmoklasisty używamy długopisów lub piór z czarnym tuszem bądź czarnym atramentem (korzystanie z długopisów zmazywalnych lub ścieralnych jest niedozwolone),
  • na egzamin nie wolno wnosić oraz korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń telekomunikacyjnych,
  • na egzaminie nie wolno korzystać ze słowników,
  • na egzamin z matematyki można (a nawet warto) zabrać linijkę,
  • niedozwolone jest korzystanie z kalkulatorów (kalkulator prosty mogą mieć przy sobie wyłącznie uczniowie z opinią PPP o dyskalkulii, spełniający określone kryteria),
  • można zabrać ze sobą butelkę wody (powinna stać na podłodze, przy nodze naszego stolika)
  • warto mieć dokument potwierdzający tożsamość, na przykład legitymację szkolnę

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2024

Uczniowie przystępują do egzaminów z trzech przedmiotów. Każdy z nich różni się nie tylko tematyką, ale i czasem wykonywania poleceń. Najdłuższym egzaminem jest ten z języka polskiego - 120 minut, na matematykę przeznaczono 100 minut, natomiast egzamin z języka obcego potrwa 90 minut.

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9:00. Jeśli punktualność nie jest naszą mocną stroną, to tym razem musi być inaczej. Po rozdaniu wszystkich arkuszy, spóźnieni uczniowie nie zostaną wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. Wyjątek mogą stanowić uzasadnione przypadki.

Sprawdź ile trwają egzaminy ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy wyniki

Wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasistów zostaną ogłoszone w środę, 3 lipca. Każdy zdający będzie mógł samodzielnie sprawdzić wyniki z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno rezultat ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) na stronie internetowej: https://ziu.gov.pl Login oraz hasło do logowania można otrzymać od dyrektora szkoły, w której zdaje się egzamin. Co ważne, każdy uczeń ma prawo do wglądu w swoją pracę.

Sprawdź wyniki egzamin ósmoklasisty 2024.

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia