Matura 2024 z matematyki na poziomie rozszerzonym – opinie abiturientów

Matura 2024 z matematyki na poziomie rozszerzonym – opinie abiturientów

Matura 2024 z matematyki na poziomie rozszerzonym – opinie abiturientów

16.05.2024

Matura 2024 z matematyki na poziomie rozszerzonym – opinie abiturientów

W środę, 15 maja, abiturienci przystąpili do matury 2024 z matematyki na poziomie rozszerzonym. Od godziny 9 do 12 mierzyli się z arkuszem. Ten przedmiot znalazł się na liście najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych przez zdających. Do egzaminu przystąpiło około 76 tysięcy osób. Jak tegoroczny arkusz oceniają abiturienci?

 

„To jest najtrudniejsza matura od 15 lat”

Matematyka rozszerzona na maturze pozostaje jednym z najważniejszych przedmiotów dodatkowych, który decyduje o przyszłości wielu maturzystów. Przystępują do niego absolwenci szkół średnich pragnący iść na studia związane naukami ścisłymi czy technicznymi. Zdający, niemal jednogłośnie przyznali, że tegoroczny arkusz był zbyt wymagający, nie spodziewali się takiego poziomu trudności. Pojawiło się kilka nielicznych pozytywnych opinii, takich jak: „ale łatwo” oraz „czy tylko dla mnie ona była w miarę przyjemna oprócz pojedynczych zadań”, jednakże te negatywnie zdecydowanie przeważały.

„Boże co to była za masakra” - podsumowali abiturienci. Wiele z nich przyznało, że chciało im się płakać podczas rozwiązywania zadań, napisali: „dosłownie chce mi się płakać po tej matmie”, „popłaczę się zaraz przez tę matematykę”. Niektórzy podeszli do tematu nieco humorystycznie: „tę matmę to chyba pomylili z jakimś kangurem dla studentów po magisterce. Zauważyli również, że arkusz egzaminacyjny był jednym z najtrudniejszych na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Absolwenci szkół średnich wyrazili również swoje obawy związane z wynikami z matury i na tym, jak mogą one wpłynąć na ich akademicką przyszłość: „tak jak myślałam, matma mnie totalnie załamała, ktoś się chyba nie dostanie na studia pozdro”. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.

Ten egzamin staje się kluczowym narzędziem podczas procesu rekrutacji na studia, szczególnie na kierunki związane z naukami ścisłymi. Otwiera on drzwi do różnych ścieżek kariery, od informatyki i ekonomii po dziedziny techniczne, takie jak automatyka i robotyka. Wybierają go także ci, którzy planują wykonywać zawody, w których matematyka odgrywa istotną rolę, dając uczniom szansę na rozwinięcie swojego potencjału w tej dziedzinie. 

Tłumaczymy, jak będzie wyglądał egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2024 roku, kiedy się odbędzie, a także, kiedy uczniowie będą mogli poznać wyniki.

 

Jak wyglądała matura z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2024 roku?

O 9:00 abiturienci zasiedli do arkuszy egzaminacyjnych, na ich rozwiązanie mieli 180 minut. Znalazło się w nich od 10 do 14 zadań otwartych, za które można było zdobyć łącznie 50 punktów. Niektórzy absolwenci podkreślali, że choć niektóre zadania były wymagające, to ogólnie matematyka rozszerzona nie była aż tak przerażająca, jak się obawiali. Jednak zdecydowana większość uznała arkusz za niepoważny, a zadania na zdecydowanie za wysokim poziomie.

Przypominamy, że matura z matematyki nie ma progu zdawalności, co oznacza, że nawet 10% wyniku zalicza egzamin. Jednakże wynik końcowy będzie liczył się do rekrutacji na studia. W przypadku kierunków związanych z naukami ścisłymi matematyka jest istotnym elementem obliczania punktów na studia. Niektórzy spekulują, że tak skomplikowany arkusz może rzutować na obniżonych progach na poszczególnych uczelniach. Jak będzie w rzeczywistości, dowiemy się za kilka miesięcy.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia