Matura 2024. Dzisiaj chemia oraz historia muzyki

Matura 2024. Dzisiaj chemia oraz historia muzyki

Matura 2024. Dzisiaj chemia oraz historia muzyki

16.05.2024

Matura 2024. Dzisiaj chemia oraz historia muzyki

O godzinie 9:00, 16 maja 2024 r., rozpoczął się egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym. Przedmiot ten jest najczęściej wybierany przez absolwentów szkół średnich, pragnących dostać się na studia medyczne. Przed rozpoczęciem matury, wśród zdających panował ogromny stres. Kolejny egzamin rozpocznie się dziś o godzinie 14:00. Około 400 osób zasiądzie do arkuszy z historii muzyki.

 

Matura z chemii 2024

Wśród absolwentów szkół średnich, zdających dziś egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym, od rana panowała ponura atmosfera, wypełniona stresem i niepewnością. „Jestem przerażona matura z chemii” - pisali na swoich profilach społecznościowych - „Chyba nigdy niczym nie stresowałam się tak bardzo, jak maturą z chemii...”. Ich prognozy dotyczące wyników również nie były zbyt pozytywne: „Przysięgam nie ma opcji że ja coś na tej chemii napiszę” czy „Poniosę dzisiaj największą klęskę w moim całym życiu”.

O 9:00 ponad 30 tysięcy tegorocznych maturzystów rozpoczęło swoje zmagania z maturą z chemii na poziomie rozszerzonym. Przedmiot ten na liście najchętniej wybieranych przedmiotów znalazł się na szóstym miejscu. Spora część osób piszących maturę z chemii to przyszli kandydaci na studia medyczne, w tym m.in.: na kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny czy farmację. Przedmiot też decydują się zdawać osoby pragnące dostać się na weterynarię, analitykę medyczną, dietetykę, kryminalistykę oraz kierunki inżynieryjne.  Sprawdź, czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.

W czwartek (16 maja) o 9:00 ponad 30 tys. maturzystów przystąpi do #matura2024 z chemii na poziomie rozszerzonym. Wśród tegorocznych absolwentów to szósty najczęściej wybierany przedmiot egzaminacyjny. Sprawdź wyniki matur 2024.

 

 

Opinie abiturientów po egzaminie

Po zakończeniu egzaminu spora część maturzystów podzieliła się swoją opinią w sieci. Nie ma co ukrywać, większość z nich była załamana poziomem trudności arkusza: „Czuję się najgorszym debilem po tych rozszerzeniach”, „ta chemia mnie zmiotła” czy „dzisiaj to był cyrk na kółkach”. Wypomniano, że tegoroczne rozszerzenia są wyjątkowo na wysokim poziomie. Wiele abiturientów liczy na obniżone progi na studia.

Wiele osób obawia się o swoją akademicką przyszłość. „Dzisiejsza matura z chemii to jakiś nieśmieszny żart…przez 4 lata liceum chemii poświęciłam najwięcej czasu i kasy, a teraz jak będę miała z tej matury 20%, to będę się cieszyć” - pisali na X - „Poświęciłam tyle czasu na chemię po to, żeby dostać 40% jakieś pozdro”. Jedyne co pozostaje im teraz to czekać na wyniki, które zostaną ogłoszone 9 lipca 2024 r. Matury poprawkowe odbędą się w terminie od 20 do 21 sierpnia 2024 r.  Sprawdź, czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.

 

Jak wygląda matura z chemii 2024?

Egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym potrwa 180 minut. W arkuszu znajdzie się około 45 zadań. Za poprawne rozwiązanie zadań abiturient może otrzymać maksymalnie 60 punktów. Średni wynik matury z chemii w zeszłym roku wyniósł 47% w Formule 2023 oraz 14% w Formule 2015. Arkusze maturalne zostaną opublikowane na naszej stronie po godzinie 14:00. Matura z chemii w terminie dodatkowym odbędzie się 10 czerwca 2024 o godzinie 9:00. 9 lipca 2024 r. - ogłoszenie wyników. Od 20 do 21 sierpnia 2024 r. - egzaminy w terminie poprawkowym.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zadania, w których maturzysta będzie musiał wykazać się znajomością zagadnień z zakresu m.in.: związków karbonylowych − aldehydy i ketony, zastosowania wybranych związków nieorganicznych, kinetyki i statyki chemicznej, reakcji w roztworach wodnych czy cukrów. Opinie zeszłorocznych zdających na temat poziomu trudności egzaminu nie były zbyt pozytywne: „totalna porażka”, „pa pa studia na politechnice” czy „nową chemię stworzyłam”.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia