Matura 2024. Geografia na poziomie rozszerzonym

Matura 2024. Geografia na poziomie rozszerzonym

Matura 2024. Geografia na poziomie rozszerzonym

17.05.2024

Matura 2024. Geografia na poziomie rozszerzonym

W piątek, 17 maja 2024 r., o godzinie 9:00 maturzyści zasiedli do arkuszy z geografii na poziomie rozszerzonym. Pierwsi zdający wyszli już z sali. Pojawiły się pierwsze opinie. Z kolei o godzinie 14:00 rozpocznie się egzamin z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. Arkusze maturalne z geografii dostępne są tutaj.

Matura 2024 z geografii

Do egzaminu dojrzałości z geografii na poziomie rozszerzonym podchodzą absolwenci szkół średnich pragnący iść na studia związane z naukami przyrodniczymi, społecznymi oraz ekonomicznymi. Często wybierają kierunki takie jak m.in.: geologia, ochrona środowiska, gospodarka przestrzenna, turystyka i rekreacja, stosunki międzynarodowe, logistyka czy ekonomia i zarządzanie. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.

W 2024 roku geografia zajęła trzecie miejsce wśród przedmiotów dodatkwych najchętniej wybieranych przez maturzystów. Przypominamy, że pierwsze miejsce na podium zajął język angielski, który zdecydowało się napisać 69,8% tegorocznych absolwentów. Na miejscu drugim uplasowała się matematyka z wynikiem 27,6% absolwentów 2024 r. Geografię zdecydowało się napisać około 62 000 osób, co stanowi 23,5% absolwentów 2024 r. 

Jak wygląda matura z geografii?

Matura z geografii w 2024 roku rozpoczęła się 17 maja o godzinie 9:00 rano, zarówno w nowej formule 2023, jak i starej formule 2015. Na ich rozwiązanie maturzyści maja 180 minut. Tegoroczny egzamin z geografii pozwala na zdobycie maksymalnie 60 punktów. Wyniki egzaminów zostaną opublikowane online we wtorek, 9 lipca 2024 roku, po godzinie 8:30 rano. Geografia znalazła się w gronie najczęściej wybieranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, co świadczy o jej popularności wśród uczniów.

W przeddzień egzaminu internet zapełnił się spekulacjami na temat tzw. pewniaków, czyli tematów, które mogą pojawić się w arkuszu egzaminacyjnym. Wśród najczęściej wyszukiwanych haseł przez maturzystów znalazły się takie zagadnienia, jak deflacja, prądy morskie, sydementacja, HDI, rewitalizacja, antyklina, relief oraz wzory na górowanie słońca.


 

Opinie zdających

W sieci pojawiły się już pierwsze opinie dotyczące tegorocznej matury z geografii - "Tak powalona, że wyszłam". Zwrócono również uwagę na fakt, że zdecydowana większość tegorocznych matur na poziomie rozszerzonym była na bardzo wysokim poziomie. Abiturienci liczą na obniżone progi na studiach.

Kilka osób zdradziło, że z sali wyszli już po niecałej godzinie. Arkusz wydał się im tak skomplikowany i stwierdzili, że dalsza walka nie ma sensu - "wyszłam z geo po 45 min". Całą maturę z geografii podsumowano następująco - "festiwal pisania głupotek", "myślałam, że się popłacze ze śmiechu przez moje odpowiedzi" oraz "może 20% będzie".

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia