Zakażona matura 2020

Zakażona matura 2020

matura 2020

Zakażona matura 2020

Pandemia koronawirusa wpływa na życie wszystkich. W gronie tych, którym rozprzestrzeniający się wirus wywraca wszystko do góry nogami są tegoroczni maturzyści. Pozostawieni bez konkretnych informacji nie wiedzą czy matury odbędą się w planowanym terminie, czy zostaną przesunięte w czasie, czy też…No, właśnie; czy istnieje jeszcze inne wyjście z tej sytuacji?

 

Koronawirus to temat z pierwszych stron gazet i główny bohater nie tylko sfery medycznej, ale także politycznej, sportowej i artystycznej. O rok przesunął rozegranie Mistrzostw Europy w piłce nożnej, wykreślił z kalendarza konkurs Eurowizji i wywołał pytania i wątpliwości co do organizacji igrzysk olimpijskich. Być może wymienione wydarzenia nie wydają się niezwykle istotne, ale należy zwrócić uwagę na fakt, iż miały się one odbyć późną wiosną i latem, zatem co będzie z ważniejszymi wydarzeniami, mającymi odbyć się wcześniej, czyli maturami? Na tę chwilę pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

W natłoku planów, pomysłów, a niekiedy także zupełnej ciszy nie wiadomo jak przeprowadzić tegoroczne egzaminy maturalne i rekrutację na studia. Czy nie byłaby zasadna maturalna amnestia. Mówiąc wprost, matura miałaby zostać przeprowadzona na zasadzie: przyszedłeś- zdałeś. Oznaczałoby to, że aby zdać egzamin, wystarczyłoby tylko w nim uczestniczyć, a uzyskane wyniki nie miałyby żadnego znaczenia.

Zapewne część maturzystów poparłaby taki pomysł, ale jednak jest w nim sporo niedociągnięć. Skoro wyniki nie mają znaczenia, to po co ryzykować zdrowie i pojawiać się w szkolnej sali? Skoro wyniki nie mają znaczenia, to po co się uczyć? Prawdą jest, że tegoroczni maturzyści znaleźli się w położeniu nie do pozazdroszczenia. Nie wiedzą kiedy odbędą się egzaminy, w jakiej formie, nie mówiąc już o tym, jak zostanie przeprowadzone postępowanie kwalifikacyjne na uczelnie? Czy tak jak zawsze? A może rzeczywiście nie brać pod uwagę matur, tylko na wszystkie kierunki przeprowadzić egzaminy wstępne? Na razie wszystko to jeden, wielki znak zapytania.

Panująca na świecie sytuacja zmusza nie tylko do konkretnego działania w zakresie ochrony zdrowia, ale także przyszłego rozwoju i edukacji. W okresie nieporządku, lekkiego bałaganu, skrajnie różnych informacji warto już teraz zastanowić się nad wyborem dalszego kształcenia. Przymusowa kwarantanna i przerwa od siedzenia w ławce daje świetną okazję do przeanalizowania edukacyjnego rynku i podjęcia dobrej decyzji. Skoro mamy już więcej czasu, warto wykorzystać go na przemyślenia i zaplanowanie tego, co będziemy robić w niedalekiej przyszłości. Dlaczego warto wybrać studia już teraz? Aby uniknąć potem stresującego zamieszania, nerwów, albo być może ewentualne skutki krótszego okresu rekrutacyjnego. Lepiej dmuchać na zimne i wcześniej zabezpieczyć swoją edukacyjną przyszłość. Na przekór wirusowi.

 

czytaj dalej jakie studia 2020

 

 

 

Komentarze (0)