Wyciek tematów matury z polskiego. Czy egzamin będzie nieważny?

Wyciek tematów matury z polskiego. Czy egzamin będzie nieważny?

matura 2020 przeciek

Wyciek tematów matury z polskiego. Czy egzamin będzie nieważny?

Każdego roku maturzyści zastanawiają się, co będzie najważniejszym tematem egzaminu. W tym roku zachodzi podejrzenie, iż wiedzieli o tym jeszcze przed otrzymaniem arkuszy egzaminacyjnych.

 

W poniedziałek, 8 czerwca, rozpoczęły się „wyjątkowe” matury. W czasie pandemii, z wieloma obostrzeniami, zasadami higieny i bezpieczeństwa. Jak zawsze, na początku mierzono się z językiem polskim, ale po odłożeniu długopisów okazało się, że Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie musiała zmierzyć się z podejrzeniem wycieku tematów.

 

Wesele” popularniejsze niż zwykle.

Dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego zawsze cieszył się dużą popularnością, ale na dwie godziny przed rozpoczęciem egzaminu zainteresowanie nim wzrosło wielokrotnie. Okazało się, że internauci w województwie podlaskim niezwykle często wpisywali w popularną wyszukiwarkę hasła związane z „Weselem”, używając do tego haseł i fraz zawartych w zadaniu maturalnym. Niektórzy mówią, iż sprawdzano wszystkie lektury mogące pojawić się na maturze, a „Wesele” dlatego było najczęściej wyszukiwane, gdyż niejednokrotnie było tematem egzaminów. Natomiast inni patrzą na to inaczej, sugerując przecieki.

Analitycy badają sprawę, ponieważ rzeczywiście fraza „Wesele elementy fantastyczne”, w godzinach 6:30 – 8:30 zyskała większe zainteresowanie, zwłaszcza że wcześniej w ogóle nie była poszukiwana. Oprócz dzieła Wyspiańskiego, poszukiwano także informacji na temat „Lalki” Bolesława Prusa, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz „Dziadów” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W rankingu popularności zdecydowanie wygrało „Wesele”, ale na tym zwycięstwie maturzyści niekoniecznie muszą skorzystać.

 

Matura zostanie unieważniona?

Minister edukacji Dariusz Piontkowski odniósł się do tej sytuacji zaznaczając, że jeżeli dojdzie do unieważnienia matur, to tylko w tych miejscach, gdzie uczniowie mieli wcześniejszy dostęp do tematów. Dodał również, że powodem do unieważnienia egzaminów nie jest także majowa data, zamieszczona na arkuszach. Zostały one przygotowane w marcu, przed wybuchem epidemii i przed podjęciem decyzji o przesunięciu terminu matur.

Całe zamieszanie doprowadziło do tego, że tegoroczne matury będą sprawdzane nie tylko przez wyznaczoną do tego komisję, ale również przez organy policji. Szef MEN poinformował, iż przekazano sprawę policji, aby sprawdzono czy wzrost zainteresowania „Weselem” w Internecie to tylko dywagacje, czy rzeczywiście próba przemycenia tego, co było w arkuszach egzaminacyjnych.

 

 

Komentarze (0)