Sukces naukowców z Politechniki Opolskiej

Sukces naukowców z Politechniki Opolskiej

Studia Opole - Politechnika Opolska

Studia Opole - Politechnika Opolska

Sukces naukowców z Politechniki Opolskiej

Naukowcy z Politechniki Opolskiej – dzięki wykorzystaniu technologii 3D – opracowali i wydrukowali model żyły z guzem w jej wnętrzu, co pozwoliło na jego dokładne zwizualizowanie, więc i jak najlepsze przygotowanie do wykonania zabiegu usunięcia guza.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu została przyjęta pacjentka z rozległym nowotworem, który rozpoczynał się od narządów rodnych i sięgał aż do serca – krew nie dopływała przez to do serca.

Do wykonania tak poważnej operacji potrzebna była współpraca wielu ekspertów – w tym specjalistów z Politechniki Opolskiej. Zespół naukowców został powołany przez prof. Andrzeja Cichonia, dziekana Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, a pod względem merytorycznym pracami zespołu kierowali: prof. Jarosław Zygarlicki i prof. Mirosław Szmajda.

Prace składały się z trzech zasadniczych faz: detekcji obrysów żyły i zmiany patologicznej, komputerowego modelowania żyły oraz ostatecznego wydruku 3D. W zespole, który przyczynił się do sukcesu, znalazło się także pięciu studentów kierunku inżynierii biomedycznej: Anna Wieczorek, Karolina Nowak, Wiktoria Krak, Aleksandra Kawiak, Szymon Nieckarz, dwóch doktorantów: mgr inż. Anna Froń, mgr inż. Mirosław Chyliński oraz dwóch naukowców PO dr inż. Łukasz Nagi, prof. Mirosław Szmajda.

Druk fizycznego modelu na podstawie modelu wirtualnego z doborem właściwych surowców do wydrukowania nieprzezroczystej zmiany patologicznej oraz przeźroczystych ścian żyły przeprowadził dr inż. Mariusz Sobol, specjalista w zakresie technologii druku 3D.

więcej: https://wu.po.opole.pl/przyszlosc-druku-3d/

 

Komentarze (0)