Sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej w międzynarodowych zawodach IPAS Challenge!

Sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej w międzynarodowych zawodach IPAS Challenge!

Studia Rzeszów - Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Studia Rzeszów - Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej w międzynarodowych zawodach IPAS Challenge!

Zespół Legendary Rover Team, tworzony przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, zajął pierwsze miejsce w International Planetary Aerial Systems Challenge. Ich projekt marsjańskiego drona pokonał międzynarodową konkurencję ze znaczącą przewagą.

 

Czym jest IPAS Challenge?

International Planetary Aerial Systems Challenge to konkurs organizowany przez Mars Society South Asia, którego celem jest zaprojektowanie bezzałogowego statku powietrznego z pełnym wyposażeniem i gotowego do działań na Marsie. Zadaniem zawodników jest zaplanowanie każdego podsystemu, biorąc pod uwagę różne parametry pozaziemskie oraz narzucone przez organizatorów zadania, które statek musi wykonać.

Konkursowych zadań podjęła się drużyna Legendary Rover Team, złożona ze studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, w składzie której znaleźli się: Hubert Gross, Yurii Kravets, Marcin Solarski, Adam Szelec, Rafał Żytniak, Konrad Wąsacz, Nikodem Drąg, Konrad Kij, Michał Słomiany, Kamil Ziółkowski, Aleksandra Wanat, Dominik Pyjor.

Rzeszowski zespół pozostawił w tyle konkurencję, spełniając wszystkie warunki organizatorów konkursu, na czele z wykonaniem rekonesansu wraz ze zdjęciem z wykorzystaniem metod fotogrametrycznych, przeprowadzeniem misji logistycznej, polegającej na transporcie paczki oraz przeprowadzeniem analizy atmosfery marsjańskiej wraz z pomiarami obecności gazów, wilgotności i temperatury we wskazanym miejscu. Zwycięzcy podkreślili, że najtrudniejszym zadaniem podczas projektowania była optymalizacja masowa zaproponowanych przez siebie rozwiązań.

 

Legendary Rover Team

Pierwsze miejsce w konkursie International Planetary Aerial Systems Challenge to nie jedyny sukces na koncie drużyny studentów Politechniki Rzeszowskiej. Zespół zajmujący się konstruowaniem łazików marsjańskich ma na swoim koncie dwukrotne zdobycie pierwszego miejsca podczas prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge, odbywających się w amerykańskim stanie Utah. LRT planuje wziąć udział w kolejnych edycjach konkursu IPAS Challenge oraz w wyzwaniach związanych z branżą kosmiczną.

Nagrodę pieniężną w konkursie IPAS Challenge zespół przekazał na walkę z pandemią COVID- 19 w Indiach.

 

Komentarze (0)