Jak walczyć z przemocą rówieśniczą? Konferencja w WSBiNoZ w Łodzi

Jak walczyć z przemocą rówieśniczą? Konferencja w WSBiNoZ w Łodzi

Studia Łódź - Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

27.01.2022

Jak walczyć z przemocą rówieśniczą? Konferencja w WSBiNoZ w Łodzi

16 listopada w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo- Szkoleniowa „Przemoc rówieśnicza w zglobalizowanym świecie”. W wydarzeniu wzięli udział pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele oraz studenci, którzy dyskutowali o sposobach przeciwdziałania przemocy wśród dzieci i młodzieży.

W roli prelegentów wystąpili wybitni specjaliści: Sędzia Anna Maria Wesołowska i profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr hab. Jacek Pyżalski, jak również przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi: podinspektor Violetta Gawron i starszy aspirant Jarosław Ziemba.

Podczas spotkania omawiano nie tylko zjawiska i skalę przemocy rówieśniczej, lecz również metody jej zapobiegania. Poruszano zagadnienia dotyczące między innymi nowych form przemocy, uwarunkowań przemocy, czy polityki społecznej wobec przemocy rówieśniczej. Według Sędzi Anny Marii Wesołowskiej najważniejszym elementem walki z przemocą jest edukacja prawna, którą powinno realizować się już w wieku przedszkolnym:

- Dzieci muszą wiedzieć, że jeśli kogoś nękasz, izolujesz, naruszasz prywatność, dręczysz, upokarzasz, nie jesteś zabawny, nie jesteś bohaterem klasowym, ale jesteś przestępcą, bo za to grozi do 8 lat pozbawienia wolności. - mówiła Sędzia Anna Maria Wesołowska.

Zdaniem Jacka Pyżalskiego podstawą sukcesu powinno być budowanie trwałych relacji:

- Takie działanie, które czyni z zespołu klasowego wspólnotę sprawia, że motywacja do tego, aby robić komuś przykre rzeczy, maleje. Po prostu nie ma klimatu do przemocy. - mówił prof. Pyżalski.

Uczestnicy konferencji realizowanej w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu wzięli również udział w części szkoleniowej, poświęconej budowaniu dobrych relacji w grupie oraz roli profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i rodziny.

 

Komentarze (0)