Pedagogika studia w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Pedagogika studia w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Studia Poznań - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

01.02.2024

Pedagogika studia w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Pedagogika jest kierunkiem, który łączy w sobie zagadnienia z obszaru nauk humanistycznych i nauk społecznych. Oznacza to, że koncentruje się na istocie wychowania, nauczania oraz uczenia się, a także na kwestiach dotyczących środowisk wychowawczych, systemów instytucji oświatowych i opiekuńczych.

Studia na kierunku pedagogika w UAM
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia na kierunku pedagogika na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

 

Program studiów i przedmioty

Pedagogika jest fundamentalnym i jednym z najważniejszych kierunków reprezentujących studia pedagogiczne. W związku z tym, w toku kształcenia studenci zdobywają złożoną wiedzę, przede wszystkim na temat wychowania i kształcenia, jego filozoficznych, społeczno- kulturowych, historycznych, biologicznych, psychologicznych i medycznych podstaw. Poznają koncepcje człowieka, rodzaje więzi społecznych i rządzące nimi prawidłowości, różne rodzaje struktur społecznych i instytucji życia społecznego, jak również zaznajamiają się z tematem rozwoju człowieka w cyklu życia, zarówno w aspekcie biologicznym, jak i psychologicznym oraz społecznym.

W programie studiów na kierunku Pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak:

  • psychologia ogólna,
  • socjologia,
  • psychologia ogólna,
  • warsztat komunikacji interpersonalnej,
  • pedagogika ogólna,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • dydaktyka ogólna,
  • podstawy biologicznego rozwoju człowieka,
  • socjologia edukacji,
  • pedagogika społeczna,
  • metody badań pedagogicznych.

 

Program nauczania skonstruowany jest w taki sposób, aby pozyskać szeroką wiedzę, liczne umiejętności oraz kompetencje społeczne. Studenci rozwijają się w zakresie dokonywania obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych, analizowania problemów edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych i pomocowych, jak również w zakresie komunikacji interpersonalnej, czyli porozumiewania się z różnymi ludźmi.

Studia mają przygotować do jasno określonego działania. Mają przygotować do działania w grupach, organizacjach i instytucjach realizujących działania pedagogiczne, a także do współpracy zarówno ze specjalistami, jak i osobami niezwiązanymi z pedagogiką.

 

Sprawdź także:

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza kierunki studiów

Poznań kierunki studiów

 

Przykładowe specjalności:

Specjalność resocjalizacyjna – specjalność, dzięki której można dokładnie poznać współczesne systemy resocjalizacji oraz zagadnienia pedagogiki penitencjarnej, a także nauczyć się jak diagnozować i rozwiązywać problemy z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki i resocjalizacji, tak w środowisku lokalnym, jak i instytucjach zamkniętych.

Zarządzanie oświatą – specjalność nastawiona na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do zarządzania wszelkiego rodzaju instytucjami oświatowymi. Specjalność, która pozwali przyszłym absolwentom na właściwą organizację nadzoru, czy zarządzanie zespołem.

Pedagogika wspierająca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – specjalność skupiona na zagadnieniach diagnozy i wspierania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym również pracy z uczniem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

 

Praca po studiach

Studia pedagogiczne na kierunku Pedagogika to bogata i złożona przestrzeń kształcenia, poruszająca różne problemy i przygotowująca do realizacji różnych działań. To możliwość pozyskania wiedzy i umiejętności, które razem tworzą podstawę do pracy na rzecz ludzi w różnym wieku i znajdujących się w różnego rodzaju sytuacjach, a zatem dzieci, młodzieży, osób dorosłych, w tym osób będących w trudnej sytuacji życiowej lub pochodzących ze środowisk dysfunkcyjnych.

Absolwenci Pedagogiki mogą szukać zatrudnienia w takich miejscach jak:

  • świetlice środowiskowe,
  • młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
  • zakłady poprawcze,
  • placówki oświatowo- wychowawcze,
  • poradnie psychologiczno- pedagogiczne,
  • świetlice socjoterapeutyczne

 

Zasady rekrutacji

Podstawę kwalifikacji na kierunek Pedagogika w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stanowi konkurs świadectw.

Informacje na temat rekrutacji znajdziesz tutaj

 

Studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Studia w Poznaniu to bogata edukacyjna przestrzeń, w którą bardzo wyraźnie wpisuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. To uczelnia oferująca 80 kierunków kształcenia, prowadzonych w ramach studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.

Komentarze (0)