Ratownictwo medyczne studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Ratownictwo medyczne studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Studia Poznań - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

01.02.2024

Ratownictwo medyczne studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Ratownictwo medyczne jest kierunkiem, który nastawiony jest na pozyskanie wiedzy obejmującej podstawowe nauki medyczne, dyscypliny kliniczne oraz specjalistyczne przedmioty z zakresu ratownictwa. Wszystko po to, aby móc profesjonalnie udzielać pierwszej pomocy oraz pomagać poszkodowanym w wypadkach i katastrofach.

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w UMED POZNAŃ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Program studiów i przedmioty

Ratownictwo medyczne jest jednym z najpopularniejszych kierunków reprezentujących studia medyczne. Program nauczania złożony jest z zagadnień skupionych przede wszystkim wokół nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk o kulturze fizycznej, jak również nauk społecznych. Studenci poznają historię medycyny ratunkowej, podstawy prawne i zasady funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, zasady funkcjonowania zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego. Zaznajamiają się z podstawowymi mechanizmami regulacji poszczególnych narządów i układów w organizmie człowieka, budową ciała ludzkiego w ujęciu topograficznym i opisowym, procesami patofizjologicznymi zachodzącymi w organizmie człowieka, skutkami działania substancji toksycznych.

W programie studiów na kierunku Ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak:

  • anatomia,
  • biofizyka,
  • podstawy chirurgii w ratownictwie medycznym,
  • etyka pracy ratownika medycznego,
  • komunikacja w zespole ratownictwa medycznego,
  • farmakologia z farmakoterapią w ratownictwie medycznym,
  • procedury ratunkowe przedszpitalne,
  • podstawowe zabiegi medyczne,
  • techniki zabiegów medycznych,
  • medyczne czynności ratunkowe,
  • ortopedia i traumatologia narządu ruchu

 

Podczas zajęć studenci nabywają umiejętności w zakresie rozpoznawania stanu nagłego zagrożenia życia, rozpoznawania stanu utraty przytomności, zabezpieczania funkcji życiowych, ustalania kolejności udzielania pomocy poszkodowanym w katastrofie, wykonywania medycznych czynności ratunkowych, przeprowadzania resuscytacji krążeniowo- oddechowej, wykonywania defibrylacji ręcznej i automatycznej.

Oprócz tego, studenci Ratownictwa medycznego zaznajamiają się między innymi z epidemiologią chorób zakaźnych, metodami promocji zdrowia, mechanizmami działania podstawowych grup leków i leków podawanych samodzielnie przez ratownika medycznego, metodami ograniczania bólu.

 

Sprawdź także:

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu kierunki studiów

Poznań kierunki studiów

 

Praca po studiach

Program kształcenia na kierunku Ratownictwo medyczne opracowany jest w taki sposób, aby pozyskać wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, które razem tworzą fundament do wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego i zindywidualizowanego podejścia do pacjenta. Absolwenci studiów będą mogli wykonywać obowiązki między innymi w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, czy też w zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości.

Absolwenci kierunku Ratownictwo medyczne mogą szukać zatrudnienia w takich miejscach jak:

  • szpitalne oddziały ratunkowe,
  • zespoły ratownictwa medycznego,
  • jednostki straży pożarnej,
  • specjalistyczne służby ratownicze

 

Zasady rekrutacji

Podstawę kwalifikacji na kierunek Ratownictwo medyczne w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu stanowi konkurs świadectw.

Informacje na temat rekrutacji znajdziesz tutaj

 

Studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Studia w Poznaniu to obszerne i złożone zagadnienie, bowiem stolica Wielkopolski należy do najprężniej działających ośrodków akademickich. Jego istotną częścią jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, który kształci ponad siedem tysięcy studentów na 19 kierunkach.

 

Komentarze (0)