Ochrona środowiska studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Ochrona środowiska studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Studia Poznań - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

02.02.2024

Ochrona środowiska studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Ochrona środowiska jest kierunkiem, który umożliwia pozyskanie obszernej wiedzy z zakresu ochrony i kształtowania środowiska. Wiedza ta złożona jest z wielu różnorodnych zagadnień, dotyczących między innymi organizacji ochrony przyrody i środowiska, waloryzacji przyrodniczej, czy rekultywacji terenów zdegradowanych.

Studia na kierunku ochrona środowiska w UP POZNAŃ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Program studiów i przedmioty

Ochrona środowiska należy do grona najchętniej wybieranych kierunków reprezentujących studia przyrodnicze. Program kształcenia złożony jest z wielu elementów, wśród których wyróżnić można między innymi: rolnictwo i ogrodnictwo, inżynierię środowiska, górnictwo i energetykę, nauki o Ziemi i środowisku, technologię żywności i żywienia oraz nauki leśne. W toku kształcenia studenci poznają podstawowe pojęcia i prawa chemiczne, biofizyczne podstawy procesów życiowych, termodynamikę atmosfery, funkcję i dynamikę ekosystemów, zasady gospodarki odpadami komunalnymi. Zaznajamiają się z klasyfikacją zagrożeń środowiska w ujęciu przestrzennym, zmianami klimatycznymi i ich konsekwencjami, mikrobiologicznymi metodami ochrony roślin, ochroną różnorodności biologicznej, geologią dynamiczną.

W programie studiów na kierunku Ochrona środowiska znajdziesz takie przedmioty jak:

  • biologia roślin i genetyka,
  • matematyka,
  • chemia ogólna,
  • wiedza społeczna,
  • fizyka środowiska,
  • chemia organiczna,
  • meteorologia i klimatologia,
  • zarządzanie środowiskiem,
  • hydrologia i gospodarka wodna,
  • geodezja i kartografia,
  • ekologia i ochrona przyrody.

 

Program nauczania opracowany jest w taki sposób, aby pozyskać złożoną wiedzę oraz liczne umiejętności praktyczne. Studenci uczą się jak posługiwać się współczesnymi metodami informatycznymi do oceny ryzyka zagrożeń środowiska, wykorzystywać System Informacji Geograficznej, stosować podstawowe techniki pomiarowe dla identyfikacji zagrożeń w sferze zasobów wodnych i stanu atmosfery, wykonywać eksperymenty naukowe, dokonywać obserwacji środowiska i oceniać skutki procesów i zjawisk naturalnych oraz antropogenicznych, interpretować zjawiska i procesy geologiczne, geomorfologiczne, klimatyczne i glebowe, identyfikować zagrożenia dla zasobów wodnych i atmosfery.

 

Sprawdź także:

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu kierunki studiów

Poznań kierunki studiów

 

Praca po studiach

Absolwenci studiów na kierunku Ochrona środowiska wyróżniają się obszerną wiedzą oraz licznymi umiejętnościami, na czele z umiejętnością analizowania procesów dokonujących się w przyrodzie oraz wpływu człowieka na środowisko. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach; od jednostek naukowo- badawczych, po instytucje finansujące działania związane z ochroną środowiska.

Absolwenci Ochrony środowiska mogą szukać zatrudnienia w takich miejscach jak:

  • przedsiębiorstwa zajmujące się ochroną środowiska,
  • instytucje administracji państwowej i samorządowej,
  • firmy doradcze i eksperckie,
  • jednostki naukowo- badawcze,
  • instytucje finansujące działania związane z ochroną środowiska

 

Zasady rekrutacji

Podstawę kwalifikacji na kierunek Ochrona środowiska w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu stanowi konkurs świadectw.

Informacje na temat rekrutacji znajdziesz tutaj

 

Studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Studia w Poznaniu to szerokie możliwości edukacyjne, między innymi w zakresie ochrony środowiska. Planując studia na tym kierunku warto zapoznać się bliżej z Uniwersytetem Przyrodniczym. Jest to uczelnia, w której studiuje ponad siedem tysięcy studentów, którzy kształcą się na 23 kierunkach, prowadzonych w ramach studiów licencjackich, inżynierskich, uzupełniających magisterskich oraz jednolitych magisterskich.

Komentarze (0)