Pielęgniarstwo studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – rekrutacja 2024/2025

Pielęgniarstwo studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – rekrutacja 2024/2025

Studia Kraków - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

05.02.2024

Pielęgniarstwo studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – rekrutacja 2024/2025

Studenci pielęgniarstwa przygotowują się do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie usług medyczno-pielęgniarskich, poradnictwa i edukacji medycznej lub świadczenia usług w domu chorego. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zdobywają cenne kompetencje w warunkach symulowanych oraz w profesjonalnie wyposażonych laboratoriach i pracowniach.

Studia na kierunku pielęgniarstwo w UJ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia na kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

 

Program studiów i przedmioty

Studia medyczne zapoznają studentów w szczególności z biologicznymi, chemicznymi, społecznymi i technicznymi aspektami medycyny. W programie pielęgniarstwa znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: anatomii i fizjologii człowieka, podstawom genetyki, sposobom promocji zdrowia, psychologii czy zdrowiu publicznemu.

W programie studiów na kierunku pielęgniarstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • prawo medyczne,
  • anatomia,
  • podstawy pielęgniarstwa,
  • radiologia,
  • biochemia i biofizyka,
  • anatomia,
  • fizjologia,
  • organizacja pracy pielęgniarskiej,
  • farmakologia,
  • pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne,
  • podstawy ratownictwa medycznego,
  • opieka paliatywna.
     

Sprawdź także:

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie kierunki studiów

Kraków kierunki studiów
 

Przykładowe specjalności

Studenci kierunku pielęgniarstwo zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej – w trakcie nauki uczestniczą w zajęciach praktycznych poświęconym różnym przypadkom klinicznym. Ponadto studenci mogą samodzielnie wybrać te przedmioty fakultatywne, które najbardziej odpowiadają ich zainteresowaniom i predyspozycjom.

Absolwenci pielęgniarstwa znają zasady prawidłowego funkcjonowania tkanek i narządów człowieka, a także poprawnie interpretują procesy fizjologiczne człowieka zdrowego i chorego oraz rozpoznają podstawowe zaburzenia fizjologiczne. Pielęgniarze wiedzą, w jaki sposób przechowywać leki, krew i środki krwiozastępcze i rozumieją psychologiczne uwarunkowania zdrowia i choroby.
 

Praca po studiach

Specjalistyczne kompetencje pozwalają absolwentom pielęgniarstwa rozpocząć pracę np.: w szpitalu, przychodni, domu pomocy społecznej czy w oświacie. Ponadto mogą oni rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie pełnienia opieki pielęgniarskiej nad osobami chorymi lub niepełnosprawnymi.

Absolwenci pielęgniarstwa mogą szukać zatrudnienia w takich miejscach jak:

  • przychodnie, szpitale
  • zakłady opiekuńczo-lecznicze
  • hospicja, domy pomocy społecznej
  • żłobki, szkoły
  • własna działalność gospodarcza
     

Zasady rekrutacji

Kandydaci na studia medyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przyjmowani są najczęściej na podstawie wyników konkursu świadectw – rekrutacja na kierunek pielęgniarstwo uwzględnia takie przedmioty, jak np.: biologia, chemia, język angielski czy matematyka.

Informacje na temat rekrutacji znajdziesz tutaj
 

Studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie to najstarsza uczelnia publiczna w Polsce, która oferuje kandydatom na studia w Krakowie ponad 160 kierunków, prowadzonych zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Studenci tej szkoły wyższej mogą rozwijać się w różnorodnych dziedzinach (m.in. społecznych, humanistycznych, ekonomicznych, technicznych, medycznych, przyrodniczych itp.), poznając ich tradycyjne założenia, a także nowoczesne rozwiązania stosowane we współczesnej nauce.

Komentarze (0)