Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie stopnia - Gdańsk

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie stopnia - Gdańsk

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie stopnia - Gdańsk

Studia jednolite w Gdańsku

kierunek lekarski

Odkryj kierunek lekarski w Gdańsku i sprawdź, gdzie możesz studiować 

04.08.2023

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie stopnia Gdańsk | woj. pomorskie

Kierunek lekarski w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 6-letnie studia jednolite magisterskie. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim mają charakter dyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z genetyką, chorobami wewnętrznymi. czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.

Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.

 

Uczelnie

W Trójmieście kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarski w Gdańsku?

Kandydaci na studia medyczne w Gdańsku muszą spełnić określone wymagania rekrutacyjne. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym musisz zdawać rozszerzoną biologię oraz wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym: chemię, fizykę, matematykę.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim w Trójmieście najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • matematyka.

 

Kandydaci będą musieli także zrobić wymagania badanie lekarskie, które poświadczą brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Zawód lekarza jest jednym z najtrudniejszych wśród wszystkich zawodów wykonywanych przez człowieka. Wymaga ogromnej pracy i wiedzy, ale także silnej psychiki. Kierunek lekarski i kariera zawodowa wiążąca się stricte z medycyną wymaga uodpornienia na sytuacje stresowe i racjonalne działanie w sytuacjach ekstremalnych.

Studia medyczne dają bardzo wiele satysfakcji, ale wiążą się również z rozczarowaniami. Kierunek lekarski jest idealny dla ludzi z poczuciem misji, którzy chcą ratować życie człowieka i nieustannie dbają o jego zdrowie. Kandydaci muszą być bardzo dobrzy z biologii i chemii, a w życiu zawodowym muszą liczyć się z nieustannym dokształcaniem. W tym zawodzie ciągle się uczysz, ponieważ absolwenci dążą także do odkrycia rozwiązań naukowych i technologicznych, które mogą zmienić oblicza współczesnej medycyny.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Trójmieście realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia medyczne w ramach kierunku lekarskiego są jednymi z najbardziej wymagających. Medycyna i nauki jej pokrewne wymagają od kandydatów elastyczności i nieustannego dokształcania się. Uczelnie w Gdańsku stawiają na wysoki poziom kształcenia, dlatego program studiów konsultowany jest ze specjalistami najlepszymi w swojej dziedzinie. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:

  • biologia molekularna
  • elementy patofizjologii
  • farmakologia z toksykologią
  • psychologia lekarska
  • choroby zakaźne
  • zdrowie publiczne
  • medycyna sądowa

 

Interdyscyplinarny program kształcenia łączy nauki morfologiczne, medyczne, przedkliniczne i kliniczne, a nawet zabiegowe lub prawne i organizacyjne. Zajęcia odbywają się w nowocześnie urządzonych salach i laboratoriach, a także w szpitalach i klinikach. Po każdym roku kształcenia studenci muszą odbyć obowiązkowe praktyki lekarskie.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku lekarskim w Trójmieście trwają 6 lat (studia jednoltie magisterskie).

Kierunki studiów w Gdańsku takie jak kierunek lekarski możesz realizować w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają sześć lat. Absolwenci studiów medycznych w tym zakresie szczycą się tytułem lekarza. Po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego możesz kontynuować kształcenie w ramach specjalizacji, która może trwać nawet do pięciu lat.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Absolwenci kierunku lekarskiego zdają Lekarski Egzamin Końcowy, a tym samym zyskują możliwość wykonywania zawodu lekarza w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach naukowo-badawczych i szkolnictwie.

Mogą także kontynuować kształcenie w ramach specjalizacji lekarskich, chociażby chirurgii, pediatrii czy kardiologii, a tym samym pracować w specjalistycznych klinikach i ośrodkach, gdzie będą wykonywać zawody odpowiadające specjalnościom.

Studia w Gdańsku umożliwiają zatrudnienie w:

  • przychodniach
  • szpitalach
  • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej
  • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej
  • klinikach prywatnych i publicznych
  • administracji państwowej i samorządowej

 

Kierunek lekarski gwarantuje zdobycie kompleksowego wykształcenia, otwierającego drogę do wielu miejsc pracy.

Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Trójmieście?

 

Kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Trójmieście:

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Komentarze (0)