Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Gdański Uniwersytet Medyczny

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne, niestacjonarne

14.02.2024

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia Trójmiasto 2024 | woj. pomorskie

Kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 5-letnie studia (jednolite magisterskie), które kończą się uzyskaniem dyplomu lekarza dentysty. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na GUMED wyniósł 183 punkty.

Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Kierunek lekarsko-dentystyczny daje nie tylko możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy, lecz przyczynia się przede wszystkim do znalezienia satysfakcjonującej pracy! Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego poznają tajniki współczesnej stomatologii. Nauczą się nie tylko jak leczyć, lecz również jak skutecznie zapobiegać różnorodnym chorobom zębów i jamy ustnej.

Stomatolodzy po zdaniu odpowiednich egzaminów będą mogli pracować nie tylko w publicznych placówkach. Część dentystów decyduje się na prowadzenie własnej, prywatnej praktyki. Jako absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego możesz rozpocząć karierę także jako ortodonta.
 

Uczelnie

Studia w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) 2024/2025 na kierunku lekarsko-dentystycznym możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście?

Jeżeli kiedykolwiek poszukiwałeś informacji na temat studiów najchętniej wybieranych i jednocześnie uznawanych za najbardziej prestiżowe, z pewnością trafiłeś na kierunek lekarsko-dentystyczny. Renoma tych studiów sprawia, że rozpocząć mogą je jedynie osoby, które uzyskały bardzo wysokie wyniki podczas egzaminu maturalnego.

Zazwyczaj przelicznik punktowy okazuje się korzystniejszy w przypadku zdawania przedmiotów branych pod uwagę w procesie rekrutacji na poziomie rozszerzonym.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie cechy powinny wyróżniać dobrego dentystę, potrafiącego poradzić sobie nawet z najbardziej skomplikowanym problemem stomatologicznym? Z pewnością umiejętności przydatne w tym zawodzie wiążą się z ogromną precyzją, znajomością aparatury dentystycznej oraz technik stomatologicznych.

Warto wspomnieć również o wrodzonych predyspozycjach, dzięki którym pacjenci z przyjemnością odwiedzą gabinet ponownie. Będzie to empatia, wyrozumiałość, a także dbałość o komfort każdego z pacjentów, niezależnie od ich wieku. Czujesz, że opis ten pasuje do twojej osoby? W takim razie aplikuj na kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście!

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym możemy podzielić na:

 

1. Typ

  • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Zdobycie wykształcenia pozwalającego w sposób odpowiedzialny działać w zawodzie medycznym wymaga czasu. Dlatego studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście składają się z dziesięciu semestrów. Po terminowym zaliczeniu wszystkich egzaminów i upływie pięciu lat, absolwenci mogą liczyć na zdobycie tytułu lekarza dentysty.

Studia realizowane są zarówno w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Nie bez powodu kierunek lekarsko-dentystyczny jest uznawany za jeden z najbardziej elitarnych. Studenci stają przed wyzwaniem opanowania wielu wszechstronnych umiejętności, uzupełnionych dobrze ugruntowaną wiedzą teoretyczną.

Wybierając ten kierunek, wybierasz naukę ludzkiej fizjologii i anatomii ze szczególnym uwzględnieniem obszarów głowy i układu nerwowego, poznajesz wpływ znieczulających substancji chemicznych na ośrodkowy układ nerwowy, uczysz się precyzyjnego działania w obrębie zębów.

Podczas warsztatowych zajęć praktycznych będziesz miał okazję do sprawdzenia się w rozmaitych zabiegach stomatologicznych, począwszy od zakładania plomby, przez leczenie kanałowe, na ekstrakcji skończywszy.

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia):

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Gdański Uniwersytet Medyczny (Wydział Lekarski) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście?

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat lekarz dentysta

Jaka praca po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście?

Po ukończeniu studiów lekarsko-dentystycznych, zrealizowaniu praktyk oraz odbyciu stażu prawdopodobnie będziesz gotowy do podjęcia pracy w publicznych i prywatnych zakładach opieki zdrowotnej, zaistnieje możliwość założenia własnego gabinetu stomatologicznego.

Chcąc szerzyć posiadaną wiedzę i zdobyte doświadczenie dalej, będziesz mógł podjąć pracę w instytucjach zajmujących się poradnictwem i profilaktyką zdrowotną lub wybrać karierę wykładowcy akademickiego na uczelniach wyższych. Ponadto możesz pracować w instytucjach naukowo-badawczych oraz gabinetach protetycznych, jeśli zdecydujesz się na studia podyplomowe.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym:

  • Publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,

  • Instytucje zajmujące się poradnictwem i profilaktyką zdrowotną,

  • Instytucje naukowo-badawcze,

  • Zakłady nauk podstawowych i kliniki wyższych uczelni medycznych,

  • Własny gabinet stomatologiczny.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Lekarsko-dentystycznego?

Po ukończeniu studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym mogą podjąć pierwszą pracę m.in. w publicznych u niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, gabinetach stomatologicznych lub instytucjach odpowiedzialnych za profilaktykę zdrowotną. Absolwenci najczęściej decydują się na zawód stomatologa lub ortodonty. Czym zajmują się na co dzień i ile średnio zarabiają miesięcznie?

 

Stomatolog

Stomatolog może podjąć pracę m.in. w szpitalach, poradniach stomatologicznych lub w prywatnych gabinetach. Może również otworzyć własną praktykę lekarską. Na co dzień zajmuje się przyjmowaniem pacjentów, diagnozowaniem, a także profilaktyką. Stomatolog leczy choroby zębów, a także jamy ustnej i wykonuje różne zabiegi w jej obrębie – mogą być to zabiegi lecznicze, a także estetyczne. Stomatolog może również zajmować się tworzeniem protez. Mediana zarobków stomatologa wynosi około 5150 zł brutto miesięcznie.

 

Ortodonta

Ortodonta może prowadzić m.in. własną praktykę lekarską oraz pracować w placówkach publicznych lub niepublicznych. Ortodonta zajmuje się chorobami, a także wadami zgryzu i uzębienia. Prowadzi konsultacje z pacjentami, bada ich, a następnie opracowuje plan działania, który ma na celu korekcję zgryzu. Zakłada również aparaty ortodontyczne i pilnuje, czy leczenie przebiega właściwie, a po ukończeniu leczenia przygotowuje aparaty retencyjne. Mediana zarobków ortodonty wynosi około 4790 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl/ praca.pl (wrzesień 2021)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Ile zarabia się po Kierunku lekarsko- dentystycznym?

Kierunek lekarsko- dentystyczny posiada wiele wspólnego z Kierunkiem lekarskim, a podobieństwa te nie wynikają wyłącznie z faktu, iż obie propozycje należą do obszaru medycznego kształcenia. Absolwenci Kierunku lekarsko- dentystycznego muszą być przygotowani na długą drogę pozwalającą osiągnąć wysokie zarobki, ponieważ są one uzależnione od co najmniej kilku czynników, w tym doświadczenia oraz miejsca i stażu pracy.

Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarsko- dentystycznego w 2023 roku:

  • ortodonta – 6000 złotych
  • lekarz dentysta – 4000 złotych – 8000 złotych (w zależności od doświadczenia)
  • stomatolog – 4000 złotych – 10000 złotych (w zależności od doświadczenia)

 

Czy warto iść na Kierunek lekarsko- dentystyczny?

Kierunek lekarsko- dentystyczny realizowany jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, a zatem każda osoba zainteresowana kształceniem musi być przygotowana na intensywny proces nauki. Naturalnie, warto być ambitnym i starać się osiągać jak najlepsze wyniki, bowiem zaprocentują one w przyszłości, po zakończeniu nauki. Warto też zaznaczyć, że Kierunek lekarsko- dentystyczny jest kierunkiem specyficznym, które nie da się wybrać bez namysłu, konkretnego planu na przyszłość, bądź drogą losową i z braku innych możliwości.

 

Gdzie warto studiować Kierunek lekarsko- dentystyczny?

Wspomnieliśmy o tym, że Kierunek lekarsko- dentystyczny jest kierunkiem specyficznym, a przekłada się to na ilość ofert dydaktycznych. Kandydaci na studia w Trójmieście mogą podjąć naukę wyłącznie w jednej uczelni. Jest to uczelnia publiczna i co oczywiste uczelnia o profilu medycznym.

Kierunek lekarsko-dentystyczny – uczelnie w Trójmieście:

  • Gdański Uniwersytet Medyczny

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Kierunku lekarsko- dentystycznego zdobywają podstawową wiedzę w zakresie medycyny oraz nauk przyrodniczych oraz wiedzę szczegółową w zakresie stomatologii. Przede wszystkim uczą się jak prowadzić profesjonalną opiekę dentystyczną w zakresie profilaktyki, leczenia, promocji zdrowia oraz edukacji prozdrowotnej, a także zaplanować leczenie w zakresie problemów stomatologicznych. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:

  • histologia z cytofizjologią
  • profilaktyka stomatologiczna
  • materiałoznawstwo i sprzęt stomatologiczny
  • biochemia z elementami chemii
  • fizjologia narządu żucia

 

Ile punktów na kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 183 punkty.

czytaj dalej progi na mechatronikę we Wrocławiu

 

Ile osób na miejsce na kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście

Kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście należy do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Trójmieście. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Gdański Uniwersytet Medyczny aplikowało 1365 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się 29 kandydatów.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek lekarsko-dentystyczny w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) Gdańsk | Gdynia | Sopot studia jednolite magisterskie


Kierunek lekarsko-dentystyczny w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Koszykowa 86 w Warszawie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Rzemieślnicza 5 , 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Akademia+Wychowania+Fizycznego+Józefa+Piłsudskiego+w+Warszawie+Filia+w+Białej+Podlaskiej.,+Akademicka,+Biała+Podlaska,+Polska https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/8e85c-awf-biala-podlaska.jpg Filia AWF w Białej Podlaskiej
  • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • ul. Bobrowiecka 9, , 00-728 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Bobrowiecka%209%2C%20Warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/1d234-wumed-warszawa.jpg Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
  • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-5Nyng4JqkcR4WMpp5S_mNE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/880b7-akademia-morska-szczecin.jpg Politechnika Morska w Szczecinie