Studia historyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia historyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia historyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Największy wybór studiów

historycznych w Trójmieście

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia historyczne Gdańsk | Gdynia | Sopot - Trójmiasto 2024

Studia historyczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Gdańskim. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia historyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia historyczne w Trójmieście w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, język polski, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, język obcy nowożytny, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, filozofia, geografia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia historyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Archeologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Etnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia sztuki stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Krajoznawstwo i turystyka historyczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Niemcoznawstwo stacjonarne I stopnia
Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo stacjonarne I stopnia
Religioznawstwo stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie są historyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Gdański

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki historyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

SORTOWANIE:

Studia historyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne 2024/2025

Aby dołączyć do grona studentów Wydziału Historycznego, Uniwersytetu Gdańskiego, należy wziąć udział w konkursie świadectw. Punktowane są przedmioty takie jak: język polski, język obcy, historia, historia sztuki, geografia, wiedza o społeczeństwie, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, język kaszubski, fizyka, fizyka z astronomią, biologia.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia historyczne w Trójmieście

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Gdańskim na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 53,85 punktu na historię, 81,3 punktu na historię sztuki oraz 77,7 punktu na archeologię. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia historyczne w Trójmieście?

Gdzie lepiej studiować historię niż w mieście, które stanowiło arenę dla wydarzeń, które miały wpływ na losy świata? To pytanie z gatunku retorycznych. Studia historyczne w Gdańsku to prawdziwa atrakcja dla każdego, kto interesuje się tą dziedziną. Stolica Pomorza przeszła bardzo wiele w swoich dziejach i zapisała się wytłuszczonymi literami w podręcznikach. Studenci historii mogą to poznać i zrozumieć, ale nie tylko czytając książki, ale spacerując i wręcz dotykając miejsc, które odcisnęły piętno na losach, nie tylko narodu Polskiego.

Studia historyczne to zajęcie dla ludzi ciekawych, cierpliwie dążących do wyników swoich badań. A w Gdańsku zdają się być wyjątkowe, bo dzięki nim można poznać życie grupy etnograficznej, zamieszkującej Pomorze gdańskie i wschodnią cześć Pomorza zachodniego, czyli Kaszub, zróżnicowanych kulturowo i językowo. Kształcenie z zakresu historii oferuje Uniwersytet Gdański, który corocznie urozmaica studentom naukę.

Na przykład, będąc studentem Archeologii możesz wyjeżdżać na praktyki wakacyjne na wyspę Bornholm, czy na tereny Macedonii, studenci Krajoznawstwa i turystyki historycznej zaliczają egzaminy biorąc udział w grach miejskich, studenci Historii sztuki organizują wydarzenia kulturalne, a studenci Etnologii wydają własne czasopismo, pod tytułem „Tam Tam”. Czy to mało? Jeśli tak, to przeczytaj i dowiedz się więcej o tym, co ciekawego mogą zaoferować ci studia historyczne w Gdańsku!

 

Studia historyczne w Trójmieście można podzielić na:

  • studia I stopnia (licencjackie);
  • studia II stopnia (magisterskie).

 

Każdy fan historii swoją przygodę z kształceniem na wybranym kierunku rozpocznie najprawdopodobniej od studiów I stopnia. To czas zdobywania najważniejszych kwalifikacji zawodowych, wiedzy oraz kompetencji. Studenci uczestniczą w szeregu wykładów oraz ćwiczeń praktycznych oraz przygotowują się do obrony pierwszej poważnej pracy dyplomowej. Jeśli wszystko powiedzie się pomyślnie, otrzymują tytuł licencjatów. Studia te trwają najczęściej trzy lata.

Taki bagaż doświadczenia pozwala na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych, warto zadbać jednak o poszerzenie wykształcenia. Na licencjatów czekają bowiem studia II stopnia. Można dzięki nim znacząco poszerzyć wiedzę oraz umiejętności. Nauka na II stopniu ma charakter uzupełniający – to również czas przygotowań do obrony najważniejszej pracy dyplomowej gwarantującej tytuł magistra. Nim jednak do tego dojdzie, studenci kształcą się przez 2 lata na studiach II stopnia.

 

Studia historyczne w Trójmieście możesz rozpocząć również w dwóch trybach. Masz do wyboru:

  • studia stacjonarne (dzienne);
  • studia niestacjonarne (zaoczne).

 

Zastanów się odpowiednio wcześnie, który z trybów będzie dla ciebie korzystniejszy. Jeśli chcesz w pełni poświęcić ci nauce, a dodatkowo odpowiada ci oferta przygotowana przez publiczne uczelnie, wybierz studia stacjonarne! Będą na ciebie czekać regularne zajęcia od poniedziałku do piątku oraz ominą cię opłaty za czesne.

Z kolei studia niestacjonarne są idealne dla osób, które chciałyby równolegle podejmować inne aktywności, np. pracę. Wykłady i ćwiczenia odbywają się w tym trybie podczas weekendowych zjazdów naukowych. Studenci jednak część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie oraz czeka ich uiszczanie czesnego.

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Kierunki studiów historycznych w Trójmieście:

Uczelnie w Trójmieście przygotowały ofertę aż siedmiu kierunków studiów historycznych. To dość hermetyczna grupa kształcenia, możesz mieć jednak pewność, że podczas nauki wyższej uda ci się odnaleźć taką propozycję, która spełni twoje oczekiwania. Zastanów się na początku, co właściwie znajduje się w kręgu twoich intelektualnych zainteresowań!

Studia historyczne w Trójmieście uwzględniają bardzo tradycyjne propozycje. Na liście znalazły się kierunki takie jak archeologia, historia czy historia sztuki. Oczywiście różnią się one diametralnie między sobą. Pomyśl odpowiednio wcześnie, którym obszarem historii chciałbyś się tak naprawdę zajmować. Pomoże ci w tym rozszyfrowanie poszczególnych programów kształcenia.

W ofercie trójmiejskich ośrodków akademickich znalazły się także inne, ciekawe propozycje, do których zaliczyć można chociażby religioznawstwo czy krajoznawstwo i turystykę historyczną. Możesz mieć pewność, że w Trójmieście uda ci się znaleźć taki kierunek, który pozwoli ci na zdobywanie wiedzy i jednoczesny rozwój pasji.

 

Kierunki historyczne w Trójmieście - rekrutacja 2024/2025

  • archeologia;
  • etnologia;
  • historia;
  • historia sztuki;
  • krajoznawstwo i turystyka historyczna;
  • niemcoznawstwo;
  • religioznawstwo.

czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście

 

Gdzie studiować studia historyczne w Trójmieście?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: antropologii, historii, historii sztuki, archeologii, filozofiiAbsolwenci studiów historycznych odnajdują się w pracy w szkolnictwie, mediach, archiwistyce, polityce, biurach bezpieczeństwa narodowego.

Studia historyczne w Trójmieście rozpoczniesz na jednej uczelni. Jest nią Uniwersytet Gdański. To szkoła wyższa, którą cechuje długa tradycja akademicka i najwyższe standardy kształcenia, nie powinieneś zatem obawiać się o wiedzę i umiejętności zdobywane podczas wszystkich semestrów nauki.

Studia historyczne w Trójmieście wyposażą cię w niezbędne kwalifikacje, które zdobywać będziesz pod okiem najlepszych wykładowców. Uniwersytet Gdański jest uczelnią publiczną, jednak nie zapomina on również o studentach, którym zależy na większej elastyczności podczas nauki. W ofercie tego ośrodka odnajdziesz także takie kierunki, które będziesz mógł studiować w trybie zaocznym! W praktyce oznacza to, że studia w Trójmieście staną się dla ciebie nie tylko gwarantem wiedzy, lecz także komfortowej organizacji nauki.

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

 

Jak wybrać studia historyczne w Trójmieście, aby mieć dobrą pracę?

Czy studia historyczne mogą zagwarantować dobrą pracę? To pytanie zapewne spędza sen z powiek każdego absolwenta szkoły średniej, który interesuje się dawnymi dziejami, kulturą, sztuką czy filozofią. Być może nawet przyszłym studentom towarzyszy mętlik w głowie i poczucie, że kierunki historyczne są całkowicie niepraktyczne i nigdy nie przydadzą się w życiu.

Przede wszystkim musisz na początku zastanowić się, co właściwie dla ciebie oznacza termin taki jak „dobra praca”. Pamiętaj, że jest to pojęcie bardzo względne i każdy może rozumieć je odrobinę inaczej. Oczywiście – dobra praca powinna przede wszystkim wiązać się z satysfakcjonującym wynagrodzeniem i jest to absolutny priorytet. Odpowiednia płaca odzwierciedla bowiem jakość twojej wiedzy i zawodowych kwalifikacji. Co liczy się oprócz tego? Możliwość rozwoju, atmosfera, propracownicze postawy. Podczas poszukiwań zatrudnienia weź pod uwagę wszystkie te czynniki.

Jeśli wybierasz studia historyczne, to zapewne towarzyszy ci pasja związana z tym obszarem poznania. Dzięki temu już jesteś na wygranej pozycji. Dlaczego? Towarzyszyć ci będzie duży zapał związany z poszerzaniem wiedzy oraz umiejętności. Być może szybko postanowisz podnosić jakość swoich kwalifikacji podczas staży – przykładowo w instytucjach kultury. To może znacząco wzmocnić twoją pozycję na aktualnym rynku zatrudnienia.

Aby cieszyć się w przyszłości dobrą pracą, również powinieneś wybrać taki kierunek, który w pełni będzie dostosowany do twoich zainteresowań. Pamiętaj, że same studia historyczne również są skrajnie różne! Pomyśl odpowiednio wcześnie jaki obszar zawodowego rozwoju najbardziej cię interesuje! Zupełnie inne cechy charakteru muszą towarzyszyć osobie, która zajmuje się archeologią.

Jeśli chcesz swoją karierę związać z muzealnictwem lub historią sztuki również powinieneś wykazywać inne predyspozycje. Osoby, które z kolei chcą zająć się przekazywaniem wiedzy innym, muszą czuć powołanie do wykonywania odpowiedzialnego zawodu nauczyciela.

 

Możliwe ścieżki rozwoju twojej kariery zawodowej:

  • historyk;
  • muzealnik;
  • historyk sztuki;
  • pracownik instytucji kultury;
  • konserwator zabytków;
  • konserwator wnętrz;
  • archeolog;
  • copywriter;
  • bloger.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Trójmieście?

Wybór uczelni wyższej to dla wielu przyszłych studentów nie lada problem! W głowach maturzystów kłębi się bowiem wiele pytań związanych z tym, jak będzie wyglądać ich akademicka przyszłość. Czym należy się zatem kierować, podczas poszukiwań idealnej szkoły wyższej?

Na początku należy odrzucić przekonanie, że istnieje coś takiego jak uczelnia bez skazy. Każdy student znajdzie bowiem powody do narzekań. Priorytetem podczas poszukiwań ośrodka akademickiego powinna być jakość wiedzy, którą otrzymasz. Jak jednak zdobyć te informacje przed rozpoczęciem nauki? Prezentujemy garść porad, które mogą ułatwić tę trudną i odpowiedzialną decyzję:

  • sprawdź, czy posiada on w ofercie kierunek, którym jesteś zainteresowany;
  • przeanalizuj, jakie treści znalazły się w programie kształcenia tego konkretnego kierunku;
  • prześledź stronę internetową tego ośrodka;
  • szukaj opinii w Internecie;
  • weź udział w dniach otwartych.

Pamiętaj, że to właśnie dni otwarte są doskonałą okazją, by poznać wybraną uczelnię z bliska – poznasz wykładowców, studentów, będziesz mógł zobaczyć, jak wyglądają sale wykładowe itd. Zanim wybierzesz uczelnię, odpowiedz sobie na pytania, które pozwolą określić twoje oczekiwania względem tego ośrodka. Zorientuj się między innymi, w jakich trybach odbywa się nauka! Takie z pozoru drobne i zbagatelizowane detale mogą stać się w przyszłości bardzo dużym problemem!

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia historyczne w Trójmieście?

Studia historyczne cieszą się całkiem sporą popularnością. Czy jest to jednak grupa kierunków, którą w istocie warto wybrać? Zastanów się przede wszystkim, jakie są twoje priorytety. Dopiero na tej podstawie będziesz mógł dość do wniosku, czy studia są ci w ogóle potrzebne! Dziś bowiem głos zabierają nie tylko zwolennicy studiowania!

Odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą podjąć ci decyzję, czy warto iść na studia. Na początku pomyśl o tym, czy jest jakiś zawód, który chciałbyś wykonywać w przyszłości. Jeśli widzisz się w roli archeologa, historyka sztuki, muzealnika czy nauczyciela, to możesz mieć pewność, że to wyłącznie nauka wyższa sprawi, że będziesz mógł osiągnąć swoje marzenia.

Uczelnie w Trójmieście przygotowały bardzo interesującą ofertę kształcenia na studiach historycznych. Kierunek wybierz zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Czeka na ciebie kształcenie pod okiem najlepszych specjalistów. Trójmiasto to również obszar przyjazny studentom, a tutejsze ośrodki akademickie cechują wysokie standardy nauczania. Oferta kierunkowa, która została przygotowana przez uczelnie, zadowoli zarówno tradycjonalistów, jak i tych, którzy chcą podjąć bardziej nowoczesne kierunki.

Studia historyczne warto wybrać przede wszystkim wtedy, jeśli na co dzień towarzyszy ci pasja związana właśnie z przeszłością, polityką, sztuką, filozofią czy naukami społecznymi. Pamiętaj, że czeka cię wiele godzin pracy z tekstami źródłowymi. Jeśli bierzesz pod uwagę ten typ kształcenia, to twoje zainteresowania muszą być wszechstronne.

Studia historyczne będą dobrym wyborem także dla tych osób, którym zależy na znaczącym wyspecjalizowaniu wiedzy właśnie z tego obszaru. Możesz mieć pewność, że nauka w Trójmieście spełni twoje oczekiwania!

Trójmiasto tętni życiem kulturalnym – znajdują się tu różnorodne muzea i instytucje kultury i sztuki, które pozwolą absolwentom studiów historycznych na szybki zawodowy rozwój. Uczelnie w Trójmieście umożliwią ci również odbycie inspirujących praktyk i staży, dzięki którym odpowiednio wcześnie zadbasz o uzupełnianie umiejętności praktycznych!

czytaj dalej czy warto iść na studia

Praca po studiach historycznych

Będąc absolwentem studiów historycznych możesz zostać badaczem przeszłości i odkrywać, nierzadko, zapomniane cząstki historii. Patrząc na paletę kierunków i specjalności dostępnych na gdańskich uczelniach, można zgłębiać obszary historii i kultury wyjątkowych w skali świata społeczeństw i opowiadać o nich innym. Specjaliści w każdej dziedzinie, historii także mogą wiązać swoją przyszłość z mediami.

Zawsze będzie produkować się telewizyjne programy edukacyjne, czy dokumentalne, a prawdziwy pasjonat dziejów może sprawdzić się jako najlepszy prezenter i prowadzący takie właśnie audycje. Jako archeolog możesz przeczesywać hektary ziemi, w poszukiwaniu znaków dawnych osad, kultur i obyczajów. Możesz organizować wycieczki i prowadzić wyprawy śladem żołnierzy, słynnych wynalazców, panujących królów.

Kolejną opcją kariery zawodowej jest nauczanie w szkole i przekazywanie w ciekawy i barwny sposób swojej pasji kolejnym pokoleniom. Historycy, choć nie jest to recepta, sprawdzają się także w roli polityków. Bycie historykiem, przede wszystkim, powinno być ogromną pasją, a dopiero potem wykonywanym zawodem.

WARTO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET GDAŃSKI STUDIA HISTORYCZNE 

Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na kierunki:

  • Etnologia- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym (I- stopień) i niestacjonarnym (II-stopień).
  • Archeologia- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
  • Historia- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Specjalności: Nauczycielska, Archiwistyczna, Współczesnego muzeum.
  • Historia sztuki- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
  • Niemcoznawstwo- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Specjalności: Medioznawstwo oraz Komunikacja międzykulturowa.
  • Krajoznawstwo i turystyka historyczna- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
  • Religioznawstwo- studia I- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi także studia podyplomowe, na następujących kierunkach: Wiedza o Oriencie, Historia, Gedanistyka, Historia i społeczeństwo- dziedzictwo epok, Zakon Krzyżacki i jego dziedzictwo kulturowe, Ochrona dziedzictwa kulturowego regionu Morza Bałtyckiego.

dowiedz się więcej 

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)