Uczelnie pedagogiczne w Polsce

Uczelnie pedagogiczne w Polsce

Pedagogiczne

Filtrowanie
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Więcej filtrów
Forma studiów
Grupa kierunku
Czas trwania

Znaleziono: 5

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Kierunki studiów: 75 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 37 Studia: stacjonarne, niestacjonarne Domy studenckie: 5

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Kierunki studiów: 59 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 42 Studia: stacjonarne, niestacjonarne Domy studenckie: 1

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

Kierunki studiów: 11 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 25 Studia: stacjonarne, niestacjonarne

Uniwersytet w Siedlcach

Kierunki studiów: 45 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 30 Studia: stacjonarne, niestacjonarne

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Kierunki studiów: 37 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 21 Studia: stacjonarne, niestacjonarne

wsaib

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

 

Uczelnie pedagogiczne w Polsce

Studia pedagogiczne podejmują osoby, które czują powołanie do wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu. Współczesna pedagogika daje absolwentom takich studiów możliwość rozwoju, a co za tym idzie – pracy zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi.

Absolwent uczelni pedagogicznej może znaleźć pracę w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych, ośrodkach wychowawczo-opiekuńczych, domach dziecka, internatach, ośrodkach resocjalizacyjnych, a także poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Być może praca po skończeniu uczelni pedagogicznej nie należy do najprostszej, jednak z pewnością przynosi ogrom satysfakcji.

Sprawdź, ile jest uczelni pedagogicznych w Polsce, w jakich miejscach się znajdują i która z nich jest najlepsza.

sprawdź

studia pedagogiczne

kierunki pedagogiczne

matura

 

Ile jest w Polsce uczelni pedagogicznych?

W Polsce jest 5 publicznych uczelni pedagogicznych oraz 5 niepublicznych uczelni pedagogicznych.

 

Publiczne uczelnie pedagogiczne w Polsce:

  1. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (Warszawa)
  2. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
  3. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  4. Akademia Pomorska w Słupsku
  5. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

 

Prywatne uczelnie pedagogiczne:

  • Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku
  • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Pedagogiczno-Techniczna w Koninie
  • Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu

 

Gdzie najlepiej studiować na uczelni pedagogicznej w Polsce?

Według zestawienia popularnego rankingu z 2022 roku Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie uchodzi na najlepszą polską uczelnię pedagogiczną. Oznacza to, że właśnie na tej uczelni pedagogicznej w Polsce najlepiej jest studiować.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

 

Gdzie są uczelnie pedagogiczne w Polsce?

Publiczne uczelnie pedagogiczne znajdują się w następujących miastach: Warszawa, Częstochowa, Kraków, Słupsk, Siedlce. Natomiast prywatne uczelnie pedagogiczne działają w Takich miastach jak: Białystok, Warszawa, Konin, Poznań. Oznacza to, że uczelnię pedagogiczną znajdziemy w kilku większych polskich miastach.

sprawdź wyszukiwarka uczelni

 

Gdzie najłatwiej dostać się na uczelnię pedagogicznej w Polsce?

Z pewnością najłatwiej będzie się dostać na prywatną uczelnię pedagogiczną w mniejszym mieście. Taką uczelnią jest Wyższa Szkoła Pedagogiczno-Techniczna w Koninie. Będzie ona mniej oblegana, niż na przykład uczelnie w większych miastach: Warszawie, Poznaniu, Częstochowie. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli matura nie poszła nam zbyt dobrze – możemy spróbować swoich sił również na innych uczelniach. Kierunki pedagogiczne można bowiem studiować nie tylko na uczelniach pedagogicznych.

 

Jak dostać się na uczelnię pedagogiczną bez matury?

Niezdana matura wcale nie jest końcem świata. Okazuje się, że i bez niej maturzysta może rozpocząć swoje wymarzone studia. Na jakich zasadach? Jako "wolny słuchacz". Uczeń normalnie uczestniczy wtedy w prowadzonych zajęciach, jego prawa są prawie takie same jak normalnego studenta.

Nie może jednak korzystać z różnego rodzaju zniżek, ponieważ nie posiada legitymacji studenckiej. Gdy po roku taka osoba zda już maturę – może normalnie kontynuować studia już jako pełnoprawny student. Jest to świetna opcja dla tych, którzy nie chcą tracić całego roku na czekanie, by znowu przystąpić do matury. Dzięki takiemu rozwiązaniu ten czas można wykorzystać w sposób bardzo wartościowy. Dzięki temu uczeń nie będzie też "rok do tyłu" w porównaniu ze swoimi rówieśnikami.

 

Ile kosztują studia w uczelni pedagogicznej?

Koszt studiów na uczelni pedagogicznej zależy od tego, jaką uczelnie wybierzemy. Warto pamiętać o tym, że studia stacjonarne na uczelni państwowej są darmowe. Student musi jednak płacić czesne, jeżeli zdecyduje się na studia niestacjonarne. W przypadku uczelni prywatnej – trzeba opłacać czesne zarówno podczas studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Przykładowy koszt: Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie: 2200 za jeden semestr studiów.

Zobacz także

ile kosztują studia

jakie studia wybrać

opłacalne kierunki studiów

przyszłościowe studia

najłatwiejsze studia

po których studiach najławtwiej znaleźć pracę

 

Co lepsze: uczelnia pedagogiczna publiczna czy niepubliczna?

Wielu maturzystów, podejmujących decyzję o rozpoczęciu studiów na uczelni pedagogicznej zastanawia się, czy lepiej wybrać tę prywatną, czy państwową. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona i nie należy do najprostszych, ponieważ zarówno uczelnie prywatne, jak i państwowe mają wady i zalety.

Z pewnością największą zaletą uczelni państwowych jest to, że są one darmowe (studia stacjonarne). Studiując na uczelni niepublicznej, student musi płacić czesne zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych – dla wielu osób będzie to więc dużą przeszkodą. W przypadku studiów niestacjonarnych koszty bywają podobne na publicznych oraz prywatnych uczelniach.

Z kolei uczelnie państwowe mają długoletnią tradycję, co z dużym prawdopodobieństwem daje gwarancje pewności i solidności. Są rozpoznawane, w większości stoi za nimi również prestiż. Niepubliczne uczelnie mogą się z kolei pochwalić lepiej rozbudowanymi i wyposażonymi pracowniami. Mitem jednak jest, że na niepubliczne uczelnie dostają się wszyscy. Na wielu kierunkach obowiązuje podobny proces rekrutacji, jak na uczelniach publicznych.

Poziom nauczania również nie zależy od tego, czy jest to państwowa, czy prywatna uczelnia, a od indywidualnych czynników każdej uczelni pedagogicznej.

Decydując, czy chce się studiować na uczelni publicznej, czy prywatnej warto wziąć pod uwagę ranking uczelni, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, na którym miejscu uplasowała się ta, którą jesteśmy zainteresowani.

 

czytaj dalej

wszystkie uczelnie

jak wybrać uczelnię

uczelnie publiczne (państwowe)

uczelnie niepubliczne (niepaństwowe)

uczelnie techniczne

uniwersytety

uczelnie ekonomiczne

uczelnie wojskowe

uczelnie rolnicze/przyrodnicze

uczelnie wychowania fizycznego

uczelnie pedagogiczne

uczelnia teologiczna

uczelnie zawodowe