Uczelnie wojskowe w Polsce

Uczelnie wojskowe w Polsce

Wojskowe

Filtrowanie
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Więcej filtrów
Forma studiów
Grupa kierunku
Czas trwania

Znaleziono: 5

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Kierunki studiów: 11 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 16 Studia: stacjonarne, niestacjonarne

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Kierunki studiów: 39 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 15 Studia: stacjonarne, niestacjonarne

Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Kierunki studiów: 10 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 1 Studia: stacjonarne Domy studenckie: 1

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

Kierunki studiów: 21 (I stopnia, II stopnia, jednolite magisterkie) Studia podyplomowe: 15 Studia: stacjonarne, niestacjonarne Domy studenckie: 3

wsaib

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

 

Uczelnie wojskowe w Polsce

Ile jest uczelni wojskowych w Polsce, w jakich miastach się znajdują? Gdzie najlepiej studiować na uczelni wojskowej, a także, na którą najłatwiej się dostać? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej. Te informacje mogą być bardzo przydatne dla absolwenta szkoły średniej, który właśnie zdał maturę i wybiera się na studia, jednak nie wie, jaką uczelnię wojskową wybrać.

Studia wojskowej w Polsce to studia jednolite magisterskie. Ich program kształcenia trwa od 5 do 6 lat. Po tym czasie student otrzymuje dyplom magistra inżyniera lub patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika. Student może zdobyć także wykształcenie licencjackie w ramach studiów cywilnych. Dzięki studiom na uczelni wojskowej student zdobędzie wiedzię i umiejętności, co przyda mu się w przyszłej pracy zawodowej. Oferowane kierunki zależą od profilu uczelni.

zobacz także

czym różnią się studia wojskowe od cywilnych

 

Ile jest w Polsce uczelni wojskowych?

Uczelni wojskowych w Polsce nie ma zbyt wiele. Według wykazu uczelni publicznych szkolnictwo wojskowe obejmuje jedynie pięć akademii wojskowych.

 

Uczelnie wojskowe w Polsce:

 

W naszym kraju funkcjonują także szkoły podoficerskie:

  • Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu,
  • Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
  • Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce.
  • Poza tym są również liczne centra szkoleniowe.

 

Gdzie najlepiej studiować na uczelni wojskowej w Polsce

Każdy przyszły student z pewnością przed podjęciem ostatecznej decyzji ma wiele wątpliwości, jaką uczelnie wybrać. W końcu to właśnie od tego będzie zależeć jego przyszłość i droga zawodowa. W takich sytuacjach bardzo przydatne są rankingi uczelni. Na ich podstawie można ocenić, która z uczelni jest najbardziej doceniana. Takie rankingi są właśnie adresowane do kandydatów na studia, którym mają pomóc przy podjęciu decyzji poprzez dostarczenie odpowiednich informacji.

W Rankingu Uczelni Akademickich 2022 przeprowadzonym przez popularny portal na najwyższym miejscu wśród uczelni wojskowych znalazła się Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. W tym rankingu pojawiła się także Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Dowiedz się więcej

studia wojskowe

kierunki wojskowe

 

Gdzie są uczelnie wojskowe w Polsce?

Podczas wyboru uczelni szalenie ważne jest również miasto, w których znajdują się dane uczelnie. Dla niektórych kandydatów na studia istotne jest, by były one jak najdalej od domu rodzinnego, by poznać nowe miasto, znaleźć się w nowym środowisku, zdobyć nowych przyjaciół. Dla innych z kolei odwrotnie – chcą oni mieć możliwość szybkiego dojechania do domu lub wręcz nie chcą wyprowadzać się ze swojego rodzinnego miasta.

Uczelnie wojskowe w Polsce znajdują się w dużych polskich miastach:

 

Gdzie najłatwiej dostać się na uczelnię wojskową w Polsce?

Swego czasu (na przykład w 2020 roku) najłatwiej było dostać się na Wojskową Akademię Techniczną z uwagi na dużą ilość miejsc. Zasady rekrutacji na każdej uczelni są inne i zmieniają się w zależności od danego roku i liczby kandydatów. Wiele zależy również od tego, jaki kierunek wybierze przyszły student i czy będzie on bardzo oblegany.

Na jednym z forów można przeczytać opinię, że dość łatwo jest się dostać także na Akademię Marynarki Wojennej, ponieważ przeważnie jest dużo mniej chętnych w procesie rekrutacji, niż na inne uczelnie wojskowe.

 

Jak dostać się na uczelnię wojskową bez matury?

Żeby dostać się na uczelnię wojskową – w procesie rekrutacji na większość tych uczelni trzeba posiadać zdany egzamin maturalny.

Na niektórych uczelniach w Polsce można studiować jako "wolny słuchacz", bez posiadania zdanego egzaminu maturalnego. W takiej sytuacji taka osoba ma prawie takie same prawa jak student, jednak nie posiada legitymacji studenckiej. Po roku uczeń ponownie przystępuje do matury. Gdy ją zda – może kontynuować naukę na drugim roku studiów już jako pełnoprawny student.

 

Ile kosztują studia w uczelni wojskowej?

Na państwowej uczelni wojskowej studia stacjonarne są bezpłatne. Student musi płacić czesne jedynie w sytuacji, gdy zdecydował się na studia niestacjonarne (zaoczne). Wysokość czesnego zależy od konkretnej uczelni, a także kierunku, jaki wybrał student. Taka płatność zazwyczaj może być rozłożona na raty, co jest wielkim ułatwieniem dla wielu osób.

Przykład:

Na Wojskowej Akademii Technicznej koszt studiów za jeden semestr waha się od 2700 zł do 4900 zł. Wysokość czesnego zależna jest od wybranego kierunku (najdroższa jest informatyka).

Zobacz także

ile kosztują studia

jakie studia wybrać

opłacalne kierunki studiów

przyszłościowe studia

najłatwiejsze studia

po których studiach najławtwiej znaleźć pracę

 

Czy są uczelnie wojskowe niepubliczne?

Z dostępnych danych wynika, że nie ma w naszym kraju prywatnych uczelni wojskowych. Nie dziwi to jednak, ponieważ liczba publicznych uczelni wojskowych jest bardzo mała w Polsce. Oznacza to, że jeżeli marzeniem maturzysty jest studiowanie na uczelni wojskowej – musi on wybrać tę publiczną, czyli uczelnię państwową.

czytaj dalej

wszystkie uczelnie

jak wybrać uczelnię

uczelnie publiczne (państwowe)

uczelnie niepubliczne (niepaństwowe)

uczelnie medyczne

uczelnie techniczne

uniwersytety

uczelnie ekonomiczne

uczelnie rolnicze/przyrodnicze

uczelnie wychowania fizycznego

uczelnie pedagogiczne

uczelnia teologiczna

uczelnie zawodowe