Kierunek lekarski studia niestacjonarne Poznań

Kierunek lekarski studia niestacjonarne Poznań

Kierunek lekarski studia niestacjonarne Poznań

Studia niestacjonarne w Poznaniu

na kierunku lekarskim

Odkryj kierunek lekarski w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

19.03.2024

Kierunek lekarski - studia niestacjonarne Poznań | woj. wielkopolskie

Kierunek lekarski w Poznaniu w formie niestacjonarnej to 6-letnie studia (jednolite magisterskie). Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia w trybie niestacjonarnym można podjąć na 1 uczelni. Ceny na kierunku lekarskim w Poznaniu w 2024 r. zaczynają się od 35000 zł za pierwszy rok studiów.

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim, mimo że cieszą się ogromną popularnością wśród kandydatów, nie należą do najłatwiejszych. Studenci mają okazję zdobyć wiedzę medyczną z zakresu m.in. neurologii, psychiatrii, chirurgii, czy ortopedii. W trakcie praktycznych zajęć można nauczyć się, w jaki sposób diagnozować, badać i leczyć pacjentów. 

Osoby, które ukończyły kierunek lekarski i zdały Lekarski Egzamin Państwowy, najczęściej podejmują pracę w szpitalach, klinikach, przychodniach, sanatoriach czy hospicjach. To nie są jednak jedyne ścieżki kariery dla absolwentów – swoje umiejętności mogą rozwijać w instytucjach badawczych i naukowych. 

 

Uczelnie

W Poznaniu kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Lekarski UMP).

 

Ceny

Ceny za studia niestacjonarne na kierunku lekarskim w Poznaniu akademickim 2024 roku to koszt 35000 zł za pierwszy rok studiów.

Jakie są wymagania na studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku lekarskim w Poznaniu

W procesie rekrutacji na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

  • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
  • kolejność złożenia wymaganych dokumentów

 

Kandydatów do podjęcia studiów lekarskich właściwie nigdy nie brakuje. Z tego względu jako przyszły kandydat powinieneś wykazać się możliwie najlepszymi wynikami, osiągniętymi podczas egzaminu maturalnego. Na większości uczelni brane są pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów: matematyki, biologii, chemii, fizyki, języka angielskiego.

Pamiętaj, żeby przed aplikacją zapoznać się z regulaminem rekrutacji, który znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni. Procedury te mogą się różnić w zależności od wybranej placówki edukacyjnej, a także ulegać pewnym zmianom w czasie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Jak wyglądają studia wieczorowe na Kierunku lekarskim w Poznaniu

Powiedzieć, że Kierunek lekarski jest niesamowicie ważną dziedziną nauki, to jak nic nie powiedzieć. Codzienna praca większości lekarzy polega na wykonywaniu trafnych diagnoz, przyczyniających się do możliwości wdrożenia właściwego leczenia konkretnych jednostek chorobowych, przeprowadzanie skomplikowanych operacji chirurgicznych, które niejednokrotnie ratują życie pacjenta, udzielanie trafnych porad medycznych, aby zwiększyć świadomość pacjentów w kwestii własnego zdrowia, a także czuwanie nad bezpieczeństwem ludzi chorych na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

Specyfika pracy absolwentów medycyny jest z oczywistych względów uzależniona od obranej specjalizacji. Dermatolog stara się właściwie dobierać leczenie ludziom, borykającym się z problemami skórnymi, onkolog przeprowadza pacjentów z nowotworami przez niezwykle trudny czas leczenia, rekonwalescencji i borykania się z ewentualnymi trudnościami emocjonalnymi, a zadaniem lekarza pierwszego kontaktu jest wstępna diagnoza pacjenta i skierowanie go do specjalisty, zajmującego się określoną przypadłością. Każdego z tych medyków łączy jedno – ukończyli oni studia na Kierunku lekarskim.

Studia medyczne na Kierunku lekarskim możesz rozpocząć między innymi w Poznaniu. Możliwość kształcenia w ramach trybu wieczorowego przyciąga wielu kandydatów, którzy chcieliby zgłębiać treści programowe w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nie ulega wątpliwości, że zawód lekarza wiąże się zarówno z ogromną odpowiedzialnością, jak i satysfakcją.

 

Dla kogo są studia na kierunku lekarskim

Niektóre kierunki w Poznaniu z pewnością nie są dla każdego. Podobnie jest z Kierunkiem lekarskim. Zgłębianie rozległych wiadomości programowych wymaga dużego zaangażowania i ambicji, a także uzdolnienia w zakresie nauk przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii. Co więcej, przyszli lekarze powinni mieć w sobie dużo empatii, dzięki której będą w stanie zrozumieć problemy każdego z pacjentów. Jeżeli uważasz, że jesteś idealnym kandydatem na Kierunek lekarski w Poznaniu, już dzisiaj rozpocznij przygotowania do egzaminu maturalnego!

Niektóre uczelnie w Poznaniu decydują się na zaoferowanie studentom możliwości kształcenia wieczorowego. Jeżeli zdecydujesz się na ten rodzaj pobieranej nauki, przygotuj się na kształcenie podczas godzin popołudniowych i wieczornych, najczęściej codziennie od poniedziałku do piątku. Możesz w ten sposób podjąć na przykład Kierunek lekarski w Poznaniu.

 

Typ i tryb studiów


Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

Czego się nauczysz na studiach

Studia w Poznaniu na Kierunku lekarskim przygotowują przyszłych absolwentów do wypełniania niezwykle odpowiedzialnej i wymagającej roli zawodowej. Dlatego też prezentowane treści programowe mogą nosić miano interdyscyplinarnych. W trakcie nauki będziesz miał okazję poznać w szczegółowy sposób ludzką anatomię, fizjologię, zapoznać się z działaniem układu nerwowego, poznasz budowę każdej z kości, wchodzącej w skład układu szkieletowego, a nawet zgłębisz podstawy biotechnologii, dzięki której powstało wiele nowoczesnych substancji farmaceutycznych.

Studia na opisywanym kierunku to także poznanie podstaw psychologii oraz etyki lekarskiej, bez których prawidłowa praca z pacjentem nie byłaby możliwa. W trakcie nauki najprawdopodobniej spotkasz na swojej drodze następujące przedmioty:

  • fizjologia,
  • etyka w medycynie,
  • historia medycyny,
  • pierwsza pomoc,
  • anatomia z embriologią,
  • genetyka z biologią molekularną.

 

Program studiów

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że studia na Kierunku lekarskim w głównej mierze bazują na takich naukach, jak biologia, chemia oraz fizyka. W związku z tym, większość przedmiotów obecnych w siatce opisywanego kierunku, w jakimś stopniu bazuje na tych trzech podstawowych przedmiotach. Zadaniem każdego studenta opisywanego kierunku będzie zgłębienie szczegółowych informacji na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu na każdej możliwej płaszczyźnie, aby ich praca zawodowa wyróżniała się jak największym profesjonalizmem oraz możliwością wywiązania się z odpowiedzialności za ludzkie życie.

W programie studiów medycznych najprawdopodobniej spotkasz się z takimi zagadnieniami, dzięki którym w dogłębny sposób poznasz tajniki poprawnej komunikacji z każdym pacjentem, a dzięki etyce lekarskiej będziesz wiedział, jakich kwestii się wystrzegać. Po ukończeniu Kierunku lekarskiego każdy z absolwentów będzie mógł wybrać konkretną specjalizację, dzięki której stanie się kompetentnym chirurgiem, pediatrą, kardiologiem, onkologiem, ortopedą, ginekologiem, czy lekarzem każdej innej specjalności.

 

Jakie są ceny studiów na kierunku lekarskim w Poznaniu

Podjęcie dowolnego kierunku studiów w trybie niestacjonarnym jest płatne. Koszt studiowania Kierunku lekarskiego różni się w zależności od wybranej uczelni, a także nie jest czynnikiem stałym. Aby poznać szczegółowy cennik opłat za czesne, możliwość podzielenia ich na raty semestralne lub roczne, a także dowiedzieć się o ewentualnych promocjach, należy zajrzeć na stronę internetową wybranej wcześniej uczelni i rozwiać nurtujące kwestie.

 

Kierunek lekarski w Poznaniu - ceny:

  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – 35000 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Poznaniu

Uczelnie, na których można studiować kierunek lekarski niestacjonarnie w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Limity miejsc

Kandydaci na poszczególne kierunki studiów obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa. Liczba miejsc, na które przyjmowani są kandydaci, jest ograniczona.

Limity miejsc na kierunku lekarskim w Poznaniu:

  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: 140

*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji publikowane są w terminie, który został indywidualnie ustalony przez daną uczelnię. Szkoły wyższe umieszczają najważniejsze informacje dotyczące postępowania kwalifikacyjnego w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym. Dzięki temu użytkownicy mogą nie tylko poznać decyzję szkoły w sprawie przyjęcia lub odrzucenia ich aplikacji na wybrane kierunki studiów, ale również dowiedzieć się, co należy zrobić w kolejnych etapach rekrutacji.

*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty rekrutacyjne można składać osobiście w siedzibie wybranej uczelni. Osoby, które nie mogą samodzielnie dostarczyć wymaganej dokumentacji, mogą ją przekazać za pośrednictwem upoważnionych do tego osób trzecich (np. rodzic). Kandydaci na kierunek lekarski wśród dokumentów powinni zawrzeć także orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy, stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia studiów na wybranym kierunku.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Termin składania dokumentów rekrutacyjnych również jest indywidualnie ustalany przez poszczególne szkoły wyższe. Zazwyczaj etap ten rozpoczyna się niedługo po opublikowaniu wyników rekrutacji. Kandydaci najczęściej mają zaledwie kilka dni na dostarczenie kompletnej dokumentacji – niespełnienie któregokolwiek z wymogów określonych przez uczelnię może skutkować skreśleniem z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Ile trwają studia wieczorowe na Kierunku lekarskim w Poznaniu

Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu trwają 6 lat (studia jednolite magisterskie).

Czas trwania studiów lekarskich, niezależnie od tego, czy podejmiesz je stacjonarnie, czy też wieczorowo, będą składały się z dwunastu semestrów, czyli w praktyce sześciu lat nauki. Studia te są prezentowane w trybie jednolitym, dlatego do obrony pracy dyplomowej przystąpisz dopiero po sześciu latach, w przeciwieństwie do kierunków niejednolitych, w trakcie których możesz obronić aż dwie prace dyplomowe.

 

Jaka praca po studiach wieczorowych na Kierunku lekarskim w Poznaniu

Medyczne kierunki studiów w Poznaniu zazwyczaj generują szerokie spektrum wyboru, jeśli chodzi o kształtowanie swojej przyszłej ścieżki zawodowej. Nie inaczej jest z Kierunkiem lekarskim. Wielu świeżo upieczonych maturzystów decyduje się na ten kierunek, ponieważ wiąże się on ze stabilnym i dobrze płatnym zatrudnieniem w bardzo wielu placówkach medycznych.

Głównym wyborem większości absolwentów Kierunku lekarskiego w kwestii zatrudnienia są szpitale. Praca na oddziałach zgodnych ze specyfiką posiadanej specjalizacji pomaga w zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego oraz obycia w pracy z pacjentem. Lekarze są równie chętnie zatrudniani w specjalistycznych klinikach medycznych, przychodniach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, zakładach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach karnych i poprawczych, a także instytucjach, które zajmują się rozpowszechnianiem wiedzy na temat edukacji prozdrowotnej.

Marzący o karierze naukowej lekarze z pewnością odnajdą się w laboratoriach i centrach badawczych. Jeżeli będziesz chciał pójść nieco inną drogą, postarasz się o zatrudnienie na przykład w administracji państwowej i samorządowej. Wielu absolwentów opisywanego kierunku decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, współpracującej z marketingiem i mass mediami. Jak sam widzisz, wachlarz wyboru zawodowego jest ogromny. To, jaką decyzję podejmiesz, będzie zależało wyłącznie od ciebie.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na Kierunek lekarski w Poznaniu

Zanim aplikujesz na jakikolwiek kierunek studiów, powinieneś upewnić się, że sprosta on twoim oczekiwaniom, a posiadane przez ciebie predyspozycje pozwolą ci na wywiązanie się ze wszystkich edukacyjnych obowiązków. Zatem odpowiedz sobie na pytania, czy:

  • Jesteś empatyczny i lubisz pracę z ludźmi?
  • Interesujesz się dziedzinami przyrodniczymi i jesteś z nich dobry?
  • Chciałbyś połączyć swoją przyszłość z niezwykle prestiżową dziedziną nauki?

 

Jeżeli w twoich myślach trzykrotnie pojawiło się „tak”, to najprawdopodobniej Kierunek lekarski to dziedzina, na jaką powinieneś aplikować. W tym celu odpowiednio wcześnie rozpocznij przygotowania do egzaminu maturalnego, najlepiej na poziomie rozszerzonym, z: matematyki, biologii, chemii oraz fizyki, gdyż właśnie te przedmioty najprawdopodobniej zadecydują o tym, czy będziesz miał szansę na rozpoczęcie studiów już w październiku.

Aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia stacjonarne, warto wziąć udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Jeżeli uda ci się zdobyć tytuł finalisty lub laureata, najprawdopodobniej otrzymasz więcej punktów, przydatnych w procesie rekrutacji. Przemyśl udział w:

  • Olimpiadzie Biologicznej,
  • Olimpiadzie Chemicznej,
  • Olimpiadzie Fizycznej.

 

Zapisy na studia

Internetowa rejestracja kandydatów to jedyny sposób na zgłoszenie swojej aplikacji na wybrany kierunek studiów. Aby stworzyć profil kandydata na Kierunek lekarski w Poznaniu, odszukaj na stronie internetowej uczelni odpowiedniej zakładki, która przeprowadzi cię do formularza, za pośrednictwem którego pochwalisz się osiągniętymi na maturze wynikami.

Do zwieńczenia procesu rekrutacyjnego, jeżeli uda ci się odnaleźć swoje nazwisko na liście przyjętych ns Kierunek lekarski, najprawdopodobniej będziesz potrzebował:

  • świadectwa maturalnego wraz z jego kserokopią,
  • fotografii do legitymacji studenckiej,
  • zaświadczeń lekarskich, o ile są wymagane przez uczelnię,
  • wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

Jakie opinie mają studia wieczorowe na Kierunku lekarskim w Poznaniu

Aby móc rozpocząć jakikolwiek kierunek studiów z pełną świadomością na temat jego renomy, na pewno warto zapoznać się z opiniami studentów oraz absolwentów, na przykład Kierunku lekarskiego.

Dominika, studentka pierwszego roku Kierunku lekarskiego w Poznaniu, mówi:

„Dopiero niedawno rozpoczęłam Kierunek lekarski, jednak już teraz wiem, że był to najlepszy z możliwych wyborów. Nauka jest trudna i wymaga ogromnego zaangażowania, jednak pozytywnie zdane kolokwia i egzaminy, a przede wszystkim odpowiednie przygotowanie do pracy, wynagradzają wszystko.”

Komentarze (0)