Studia chemiczne Poznań

Studia chemiczne Poznań

Studia chemiczne Poznań

Największy wybór studiów

chemicznych w Poznaniu

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia chemiczne Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Studia chemiczne w Poznaniu możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia chemiczne Poznań
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia chemiczne w Poznaniu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, chemia, matematyka, biologia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia chemiczne w Poznaniu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Analityka produktów spożywczych stacjonarne II stopnia
Archeometria stacjonarne II stopnia
Chemia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia aplikacyjna stacjonarne I stopnia
Chemia materiałowa stacjonarne II stopnia
Chemical technology stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemistry stacjonarne II stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologie obiegu zamkniętego stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Poznańska

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki chemiczne w Poznaniu

SORTOWANIE:

Studia chemiczne w Poznaniu - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne 2024/2025

Jeśli już podejmiecie tę trudną decyzję o swojej przyszłości i zdecydujecie się, że studia chemiczne to dla Was wyzwanie, przyjemność, przygoda i cel w jednym, to zacznijcie uczyć się chemii już w momencie podjęcia decyzji! I nie zapomnijcie, by przy okazji wyspecjalizować się w matematyce i fizyce - to te przedmioty brane są pod uwagę podczas rekrutacji na studia chemiczne w Poznaniu.

To one są głównym czynnikiem decydującym o Waszym zaklasyfikowaniu się. Oczywiście matura z chemii również byłaby zadowalająca, jednak rzadko kiedy taki egzamin odbywa się. Polecamy również dobrze przygotować się do matury z języka obcego - dziś żadna nauka ścisła bez języka obcego nie ma racji bytu, dlatego wyniki z tej części matury są równie ważne dla komisji rekrutacyjnej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia chemiczne w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Poznańskiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 251,75 punktów na inżynierię chemiczną i procesową, 318,5 punktu na technologię chemiczną oraz 201,5 punktu na technologię obiegu zamkniętego. 

czytaj dalej progi punktowe na studia

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia chemiczne w Poznaniu?

“Poczuj chemię do chemii” to projekt poznańskiego uniwersytetu mający na celu zachęcenie licealistów do podjęcia studiów chemicznych - projekt ten promuje ciekawe zajęcia praktyczne realizowane na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chemia to taka dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem różnych substancji, ich przemian, oddziaływania między nimi.

Studia chemiczne są niejednokrotnie podwaliną dla różnych innych nauk, takich jak medycyna, technika wojskowa, zbrojeniowa, biologia, fizyka, a nawet i geografia. Chemia to niezbędna dziedzina, łącząca pozostałe nauki, uzupełniająca i pozwalająca zrozumieć najtrudniejsze zjawiska.

Studia chemiczne w Poznaniu przygotują Cię do podjęcia pracy w profesjonalnym laboratorium na różnych stanowiskach. Ilość oferowanych kierunków i specjalizacji studiów chemicznych w Poznaniu jest naprawdę spora - macie w czym wybierać. Czy czujecie pociąg do chemii? Chcielibyście zostać młodymi chemikami zmieniającymi świat? Niestety wiele szkół niezbyt zachęcająco prowadzi zajęcia z chemii, polegają one głównie na definiowaniu zjawisk i przeprowadzaniu różnorodnych obliczeń, bliższe są matematyce niż realnej chemii.

Wynika to ze złego stanu finansowego szkół, które nie posiadają wystarczającego zaplecza, by móc przeprowadzać doświadczenia chemiczne - a to one są esencją dla nauki chemii. Możecie w bardzo prosty sposób sprawdzić czy taka praktyczna strona chemii Was pociąga - dzięki zabawkowym zestawom ćwiczeniowym dostępnym w sklepach z zabawkami i hurtowniach, macie możliwość przeprowadzenia naprawdę skomplikowanych operacji chemicznych, jakie uzmysłowią Wam na czym polega praca chemika. Będziecie łączyć i dzielić różnego rodzaju substancje, niektóre wybuchowe, inne nie.

Oczywiście wszystkie te ćwiczenia są bardzo bezpieczne i nic Wam nie grozi podczas ich wykonywania! To dobry sposób na sprawdzenie czy gdzieś tam w głębi tkwi w Was ciekawość chemika i laboratoryjna cierpliwość, bez której nie wytrzymacie zbyt długo w pracy, będąc już absolwentem studiów chemicznych.

Czym się wyróżniają studia chemiczne w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak i Politechnice Poznańskiej? Przede wszystkim systemem organizacji studiów. W program nauki na specjalizacjach chemicznych wprowadzono liczne przedmioty i dodano sporo wiedzy z innych kierunków studiów, zadbano o możliwości wyjazdów naukowych do innych uczelni wyższych w obrębie Unii Europejskiej, a także zadbano o zaplecze dydaktyczne. Uniwersytet może się pochwalić jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w naszym kraju.

 

Studia chemiczne w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Zanim rozpoczniesz studia chemiczne w Poznaniu, powinieneś zastanowić się, jaki ich typ cię interesuje. Ukończenie wybranych kierunków chemicznych może zagwarantować ci uzyskanie tytułu licencjata lub inżyniera. Przyszli licencjaci będą kształcić się przez trzy lata, natomiast aspirujący inżynierowie poświęcą na naukę trzy i pół roku.

Następnym krokiem może być podjęcie magisterskich studiów drugiego stopnia. Są one czasowym uzupełnieniem trwania pierwszego stopnia kształcenia do pięciu lat. Dlatego licencjaci wzbogacają kompetencje przez dwa lata, a inżynierom zajmuje to półtora roku. Świetnym rozwiązaniem dla osób chcących zdobyć wiedzę i umiejętności z obszarów innych, niż dotychczas, będą chemiczne studia podyplomowe.

Odpowiedzią na różnorodne plany studentów, niektóre poznańskie uczelnie umożliwiły podjęcie studiów w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Wybór każdego z tych trybów determinuje organizację zajęć i wykładów. Studenci dzienni uczęszczają na uczelnię pięć dni w tygodniu, natomiast osoby wybierający kształcenie zaoczne biorą udział w weekendowych zjazdach, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z harmonogramem danej uczelni.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów chemicznych w Poznaniu

Poznańskie uczelnie mają w swojej ofercie wiele różnorodnych kierunków chemicznych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się aplikować na chemię materiałową, wybierzesz interdyscyplinarną technologię chemiczną, czy rozpoczniesz kształcenie na analityce kryminalistycznej i sądowej, przedmioty przyrodnicze, a w szczególności chemia, będzie nieodłącznym elementem składowym niemal każdego elementu siatki kształcenia.  Obecnie dużą popularnością cieszą się kierunki interdyscyplinarne, bowiem oferują kandydatom możliwość zgłębienia wielu przydatnych na współczesnym rynku pracy kompetencji. 

W ofercie programowej kilku poznańskich uczelni odnajdziesz na przykład technologię chemiczną, łączącą pragmatyczne zagadnienia inżynierskie z zagadnieniami chemicznymi lub zastanowisz się nad wyborem analityki żywności – kierunku przydatnego zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, ze względu na możliwość otrzymania wszechstronnej wiedzy na temat składników żywności.

 

Kierunki chemiczne w Poznaniu - rekrutacja 2024/2025

  • Inżynieria chemiczna i procesowa
  • Technologia chemiczna
  • Analityka żywności
  • Chemia aplikacyjna
  • Chemistry
  • Analityka kryminalistyczna i sądowa
  • Chemia
  • Chemia materiałowa

czytaj dalej kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Poznaniu?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analityki chemicznej, nanotechnologii, chemii materiałówAbsolwenci studiów chemicznych odnajdują się w pracy w laboratoriach badawczych, firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, branży medycznej, przemyśle spożywczym.

Trzy ośrodki akademickie w Poznaniu mają w swojej ofercie różne kierunki oparte na dziedzinach chemicznych. Jednym z częściej wybieranych jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, uznawany za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w kraju. Podejmiesz tam między innymi chemię aplikacyjną, analitykę żywności oraz chemię.

Politechnika Poznańska jest jedną z ciekawszych uczelni technicznych, a oferowane przez nią kierunki odpowiedzą na potrzeby nawet najbardziej wymagających, aspirujących inżynierów. Właśnie tutaj zdobędziesz cenne kompetencje z obszaru technologii chemicznej oraz inżynierii chemicznej i procesowej.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, jak sama nazwa wskazuje, szczególny nacisk stawia na wyposażenie przyszłych absolwentów w wszechstronną wiedzę medyczną. Znajdziesz tam wiele kierunków, których podstawą będą przedmioty chemiczne, jak na przykład analitykę kryminalistyczną i sądową. Jak sam widzisz, każda z trzech poznańskich uczelni posiada własny, wyjątkowy program kształcenia, a jego różnorodność pozwoli na znalezienie najodpowiedniejszej opcji.

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Poznaniu

  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu


Kierunki chemiczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu

  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie publiczne w Poznaniu

 

 

Jakie kierunki chemiczne w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?

Kierunki chemiczne należą do bardzo atrakcyjnych propozycji kształcenia, które każdego roku są wybierane przez wielu aspirujących naukowców, laborantów, nauczycieli, wykładowców akademickich oraz kryminalistyków.

Poznańskie ośrodki akademickie oferują wiele różnorodnych studiów chemicznych, których charakter jest dopasowany zarówno do aktualnych potrzeb współczesnego rynku pracy, jak i zainteresowań i planów samych przyszłych aplikantów. Zatem jak wybrać jeden z kierunków chemicznych w Poznaniu, aby mieć szansę na atrakcyjną pozycję zawodową? Odpowiedź nie jest prosta, a ponadto powinna być dopasowana do indywidualnych oczekiwań każdego z kandydatów.

Poszczególne kierunki chemiczne zostały stworzone celem przygotowania absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie o specyfice spójnej z charakterem ukończonego kształcenia. Zatem jeżeli myślisz o karierze naukowca, pracującego nad wykorzystywaniem chemii w naukach medycznych i farmaceutycznych, zdecyduj się na aplikację na analitykę chemiczną lub chemię biologiczną. Marząc o karierze nauczyciela w wybranych placówkach oświatowych, aplikuj na nauczanie chemii i fizyki, natomiast w przypadku zainteresowania żywnością, doskonałą propozycją okaże się analityka żywności.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

  • Nauczyciel chemii
  • Naukowiec
  • Laborant
  • Biochemik
  • Biotechnolog
  • Analityk chemiczny
  • Kontroler jakości
 

Absolwenci kierunków chemicznych w Poznaniu znajdują zatrudnienie w laboratoriach badawczych, jednostkach naukowych związanych z kryminologią i kryminalistyką, rozpoczynają karierę nauczycielską lub wiążą przyszłość z farmaceutyką, biotechnologią oraz innymi dziedzinami pokrewnymi. Zanim wybierzesz konkretny kierunek chemiczny, zastanów się nad posiadanymi predyspozycjami – aby nauka przynosiła ci wiele radości, a wykonywany w przyszłości zawód spełniał twoje oczekiwania.

Wysoka jakość kształcenia, jaką oferują poszczególne ośrodki akademickie w Poznaniu, pozwolą ci na zrealizowanie najbardziej ambitnych planów. Zatem niezależnie od tego, jaki kierunek wybierzesz, będziesz mógł liczyć na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie w wielu obszarach zawodowych.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Wybór uczelni wyższej jest niezwykle istotnym elementem planowania kształcenia wyższego zarówno dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze studiami, jak i chcących kontynuować zdobywanie wiedzy z określonego obszaru.

Niektórzy w procesie wyboru kierują się lokalizacją danego ośrodka akademickiego, inni w sposób szczegółowy zapoznają się z programem kształcenia, decydując się na ten oferujący najatrakcyjniejsze możliwości, jeszcze inni starają się poznać jak najwięcej opinii na temat wybranej placówki. Każde z wymienionych kryteriów jest właściwe, jeżeli skutkuje doborem najodpowiedniejszej uczelni.

Poznańskie ośrodki akademickie stawiają na najwyższą jakość kształcenia, dlatego każdego roku są wybierane przez szerokie grono świeżo upieczonych maturzystów. Trzy uczelnie, na których możesz podjąć kierunki chemiczne, cieszą się zaufaniem studentów, ponieważ oferują uzyskanie cennych kompetencji zawodowych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia chemiczne w Poznaniu?

Studia chemiczne w Poznaniu mogą być początkiem wspaniałej przygody, opartej na ciągłym poznawaniu fascynujących zjawisk zachodzących w sposób naturalny w otaczającym nas środowisku, wywoływania zamierzonych reakcji laboratoryjnych, a przede wszystkim – nauce praktycznego wykorzystywania naukowego dorobku chemików na przykład w kryminalistyce, medycynie, sądownictwie czy branżach związanych z testowaniem jakości pożywienia.

Ogromna różnorodność w obszarze kierunków chemicznych, jakie znajdziesz w programie trzech poznańskich uczelni wyższych, pozwoli na znalezienie subiektywnie najlepszej opcji. Właśnie tutaj poznasz tajniki najnowocześniejszej inżynierii chemicznej, nauczysz się wykorzystywania odczynników chemicznych podczas analizowania materiału dowodowego w kryminalistyce, a także zdobędziesz kompetencje pozwalające na nauczanie chemii w placówkach oświatowych i uczelniach wyższych.

Wybierając jeden z chemicznych kierunków w Poznaniu, zyskujesz szansę na naukę pod czujnym okiem wykwalifikowanych chemików, analityków, inżynierów chemicznych oraz osób związanych z pracą na rzecz kryminalistyki. Wysoka jakość kształcenia pozwoli ci na zdobycie takich kompetencji, które okażą się nieocenione zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku pracy.

Podczas studiów w Poznaniu nie zabraknie wszelkiego rodzaju imprez, jak popularne fuksówki, czy spotkania integracyjne dla osób rozpoczynających naukę na pierwszym roku studiów. Obecność wielu miejsc kultury i nauki, a także pubów, barów oraz klubów sprawi, że w każdej chwili wolnej od nauki będziesz mógł się odprężyć i zregenerować siły na kolejne wyzwania intelektualne.

W Poznaniu znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert stażowych, płatnych praktyk studenckich oraz miejsc pracy dla absolwentów chcących związać zawodową przyszłość właśnie z tym miastem. Poznań to miasto nauki i rozrywki. Tylko od ciebie zależy, czy rozpoczniesz kształcenie na tamtejszej uczelni wyższej, stwarzając sobie szansę na atrakcyjną przyszłość zawodową.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach chemicznych

Gdzie tak właściwie pracuje chemik po studiach? Dokąd zmierza? Po kilkuletniej nauce o różnorodnych substancjach, nabyciu szerokich umiejętności wykonywania zjawiskowych badań - tych wybuchających, syczących, jak i rozlewających się pian, chemicy najczęściej wchodzą w rolę fascynatów, wybierają swoją ścieżkę rozwiązywania zagadek i tajemnic świata - czy to z zakresu tworzenia perfum, czy materiałów wybuchowych, i specjalizują się w swoich dziedzinach.

I tak niektórzy zostają specjalistami laboratoriów kosmetycznych, a inni laboratoriów badań i analiz wojskowych. Inni podejmują pracę w laboratoriach przemysłu żywieniowego i chronią ludzi przed zatruciami chemicznymi, jak i opracowują nowe substancje chroniące żywność przed robactwem, jak i przed zepsuciem.

Część z absolwentów studiów chemicznych decyduje się na podjęcie ścieżki kariery naukowej - takie osoby zazwyczaj już od początku studiów wiedzą, że zostaną szalonymi naukowcami i ich kariera będzie się kręciła woków badań chemicznych i tworzenia nowych koncepcji.

W zakresie chemii istnieje szereg możliwości znalezienia dla siebie miejsca w świecie naukowym - liczne uczelnia zagraniczne tylko czekają na młodych i zdolnych, którzy fascynują się danymi zjawiskami chemicznymi i zamierzają je badać po sam kres i po samo rozwikłanie tajemnicy - chemicy wiedzą, że jeden sekret chemiczny skrywa kolejny… i tak w nieskończoność można badać zjawiska chemiczne, które w przyrodzie nie mają końca. Chemicy znajdują zatrudnienie również w branżach takich jak: petrochemiczna, biotechnologiczna, a także w zakładach produkcyjnych na bardzo różnych stanowiskach.

WARTO TO WIEDZIEĆ

Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prowadzi studia chemiczne na kierunkach i specjalnościach takich jak:

  • chemia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, specjalności: analityka chemiczna, chemia biologiczna, chemia kosmetyczna, chemia materiałowa, chemia ogólna, chemia środowiskowa, chemia z zastosowaniami informatyki
  • general chemistry - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne w języku angielskim
  • chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia - studia I i II stopnia, stacjonarne

Studiując na Uniwersytecie i kończąc studia licencjackie i magisterskie z zakresu chemii, otrzymujecie jednocześnie międzynarodowe dyplomy Chemistry Eurobachelor oraz Chemistry Euromaster.

Natomiast Politechnika Poznańska, szkoła techniczna, na Wydziale Technologii Chemicznej prowadzi studia z zakresu:

  • inżynieria chemiczna i procesowa - studia I i II stopnia, inżynierskie, magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
  • technologia chemiczna- studia I i II stopnia, inżynierskie, magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
  • technologie ochrony środowiska - studia I i II stopnia, inżynierskie, magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)