PSYCHOLOGIA KRYMINALISTYCZNO - ŚLEDCZA

PSYCHOLOGIA KRYMINALISTYCZNO - ŚLEDCZA

Psychologia kryminalistyczno – śledcza studia - specjalność / ścieżka kształcenia

Psychologia kryminalistyczno- śledcza to propozycja kształcenia, dzięki której można pozyskać dogłębną wiedzę na temat metod i teorii psychologicznych wykorzystywanych w procesie śledztwa i dochodzenia. Studenci zaznajamiają się z licznymi zagadnieniami dotyczącymi przede wszystkim analizy zachowania sprawców przestępstw i ich ofiar, które mają przygotować do pracy na różnych etapach śledztwa i dochodzenia i wspomóc działania policji, prokuratury, sądów, a także pomóc w ocenie ryzyka sprawców przestępstw oraz w ich resocjalizacji. Oczywiście, to nie jedyne obszary działalności, bowiem psychologowie kryminalistyczno- śledczy pracują również nad profilowaniem i identyfikacją sprawców.

Osoby wybierające Psychologię kryminalistyczno- śledczą nabywają umiejętności w zakresie interpretacji zachowania ofiar i świadków, tworzenia oceny zeznań i zeznań z przesłuchań, udzielania pomocy w negocjowaniu z napastnikami w sytuacjach zagrożenia życia, jak również tworzenia ocen skłonności do popełnienia przestępstwa przez osoby, które były już skazane.

Absolwenci Psychologii kryminalistyczno- śledczej wyróżniają się specjalistyczną wiedzą oraz jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach pomocy i interwencji psychologicznej w sytuacji kryzysu, technik manipulacji psychologicznej, metod kryminalistycznych i socjotechnik w pracy wywiadowczej, analizy działań dochodzeniowo-śledczych czy też zjawisk patologii społecznych. Pozyskane wykształcenie mogą wykorzystać przede wszystkim w: wymiarze sprawiedliwości, służbach mundurowych, organizacjach rządowych i pozarządowych zajmujących się pomocą ofiarom przestępstw, zakładach wychowawczych i poprawczych czy ośrodkach resocjalizacyjnych i socjalizacyjnych.

 

Komentarze (0)