Ekonomia w Poznaniu - terminy rekrutacji

Ekonomia w Poznaniu - terminy rekrutacji

Ekonomia w Poznaniu - terminy rekrutacji


Terminy rekrutacji na uczelniach 2024/2025

Uczelnie

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:od 01.06.2024
do 15.07.2024
Termin rekrutacji II stopnia:od 01.06.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 01.06.2024
do 30.09.2024
Termin rekrutacji II stopnia:od 01.06.2024
do 30.09.2024
Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 01.06.2024
do 30.09.2024
Termin rekrutacji II stopnia:od 01.06.2024
do 30.09.2024
Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:do 18.07.2024 Termin rekrutacji II stopnia:do 29.07.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:do 19.08.2024 Termin rekrutacji II stopnia:do 19.08.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Harmonogram rekrutacji +

Jeżeli chcesz rozpocząć studia, to na samym początku powinieneś szczegółowo zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Dzięki temu żaden termin nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Każda uczelnia daty poszczególnych etapów rekrutacji ustala indywidualnie, więc informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych poznańskich ośrodków akademickich. Kandydaci najpierw rejestrują się na elektronicznych platformach rekrutacyjnych. Mogą tego dokonać już na przełomie kwietnia oraz maja.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji ogłaszane są mniej więcej w połowie lipca. Wtedy też zakwalifikowani kandydaci mogą składać w dziekanatach uczelni zestawy podstawowych dokumentów. Studia na kierunku ekonomia są wyjątkowo popularne, więc liczba osób chętnych bardzo często przewyższa liczbę miejsc przygotowanych podczas pierwszego terminu rekrutacji.

Uczelnie w Poznaniu wychodzą naprzeciw temu problemowi i przygotowują dodatkowe terminy rekrutacji dla osób, które na studia ekonomiczne nie zakwalifikowały się w lipcu. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, to swoich sił możesz także spróbować w sierpniu, a nawet we wrześniu.

Dokumenty rekrutacyjne +

Jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunek ekonomia, musisz bardzo dobrze zapoznać się z zestawem podstawowych dokumentów. Ich terminowe dostarczenie, to bardzo ważny etap. Jego zaniedbanie sprawi, że nawet jeżeli dostałeś się na studia, to i tak zostaniesz skreślony z list osób przyjętych. Zorientuj się, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności i zrób to odpowiednio wcześnie. Wymogi poszczególnych uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, wszelkie konkretne informacje znajdziesz już na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Na pewno wśród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się znaleźć:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
  • aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji, musi wykonać odpowiednią opłatę rekrutacyjną. Jeżeli ten etap rekrutacji zostanie przez ciebie zaniedbany, to twoja kandydatura w ogóle nie zostanie wzięta pod uwagę. Uczelnie w Poznaniu ustalają indywidualne opłaty rekrutacyjne, więc odpowiednio wcześnie zapoznaj się z tymi wytycznymi. Na ogół koszt takiej opłaty waha się od 85 do 150 zł w zależności od kierunku. Możesz jej dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania, więc zrób go wcześnie, a jego potwierdzenie okaż w dziekanacie wybranej przez siebie uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku ekonomia mają interdyscyplinarny profil kształcenia. Uczelnie mają bardzo rozbudowane wymogi, co jest dużym plusem, ponieważ przyszli studenci mogą wybierać spośród wielu możliwości. Jeżeli poważnie myślisz o studiach ekonomicznych, to przedmioty, które możesz zdawać na maturze to chociażby: matematyka, WOS, historia, filozofia, język polski. Bardzo ważne jest również zdawanie dowolnie wybranego języka  obcego nowożytnego.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Każda uczelnia samodzielnie ustala swój przelicznik punktów kwalifikacyjnych, znajdziesz go na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. W przypadku studiów ekonomicznych liczy się poziom, na jakim zdawałeś wybrane przedmioty (podstawowy albo rozszerzony) oraz to, czy znajduje się on na liście przedmiotów zgodnych z wymogami rekrutacyjnymi.

Olimpiady oraz konkursy +

Prawdziwi pasjonaci zagadnień społeczno-ekonomicznych, którym nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia żadnego problemu, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Na start w tym prestiżowym konkursie powinni zdecydować się jedynie najbardziej ambitni uczniowie, ich wiedza musi bowiem znacznie wykraczać poza ramy szkół średnich. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Jeżeli chcesz rozpocząć studia na kierunku ekonomia, pomyśl przykładowo o olimpiadach takich jak:

  • Olimpiada Matematyczna;
  • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
  • Olimpiada Statystyczna;
  • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.

Komentarze (0)