Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu - terminy rekrutacji

Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu - terminy rekrutacji

Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu - terminy rekrutacji


Terminy rekrutacji na uczelniach 2024/2025

Uczelnie

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Politechnika Poznańska Politechnika Poznańska Termin rekrutacji I stopnia: Termin rekrutacji II stopnia: Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Harmonogram rekrutacji +

Każdy, kto chce rozpocząć studia wyższe na kierunku mechanika i budowa maszyn, musi dokładnie zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Obejmuje on nie tylko terminy zakończenia naboru, lecz także daty składania dokumentów i wiele innych, przydatnych informacji. Szczegółowe informacje na temat harmonogramów rekrutacyjnych znajdziesz zawsze na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.

Przyszli studenci na wybrane kierunki mogą już rejestrować się w maju za pośrednictwem platform internetowych. Jedyne znaczenie ma jednak liczba punktów, jaką kandydaci otrzymają po przeliczeniu. To, kiedy została dokonana rejestracja na studia, nie ma żadnego znaczenia. Ważne jedynie jest to, by zarejestrować się terminowo. W tym pomoże właśnie prześledzenie harmonogramu rekrutacji. Pierwszy etap kwalifikacji zgłoszeń na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn kończy się na ogół w lipcu, niedługo po ogłoszeniu wyników matur. To także czas składania podstawowych dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego.

Na kierunki, na które nie został wypełniony limit miejsc, zostaje otwarty dodatkowy etap rekrutacji. Umożliwia on dostanie się na studia nowej puli osób. Ten etap rekrutacji odbywa się na ogół na początku sierpnia i kończy we wrześniu, wraz z ogłoszeniem ostatecznego naboru.

Dokumenty rekrutacyjne +

Składanie dokumentów rekrutacyjnych to jeden z najważniejszych kroków, jakie powinni wykonać zakwalifikowani kandydaci. Warto zatem odpowiednio wcześnie zorientować się, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu wybranej uczelni w pierwszej kolejności. Każdy ośrodek akademicki sam ustala ten podstawowy zestaw, powinny się w nim znaleźć jednak:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
  • jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
  • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju umowy itd.

Pamiętaj, by dokumenty dostarczyć terminowo, ponieważ w innym przypadku zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych lub nie będziesz brał udziału w dalszych etapach rekrutacji. Na ogół dokumenty powinny być dostarczone w papierowej teczce, która opisana będzie twoim imieniem i nazwiskiem.

Opłaty rekrutacyjne +

Terminowe uiszczenie opłaty rekrutacyjnej to najważniejszy krok w procesie rekrutacji. Jeżeli zostanie on przez ciebie zbagatelizowany, to w ogóle nie dostaniesz szansy na to, by wziąć udział w rekrutacji na studia. Opłaty rekrutacyjne wahają się w Polsce od 85 do mniej więcej 150 złotych. Wszystko zależy tak naprawdę od wybranej uczelni i kierunku. Niektóre ośrodki akademickie wymagają, by opłatę uiszczać za każdy wybrany kierunek, inne obejmują pulę kierunków. Opłaty możesz dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj, że liczy się czas księgowania wpłaty, więc wykonają ją odpowiednio wcześnie. Dodatkowo powinieneś potwierdzenie przelewu dostarczyć do dziekanatu uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn zadedykowane są tylko dla najlepszych umysłów ścisłych. W praktyce oznacza to, że rekrutacja na ten kierunek jest wyjątkowo zacięta i na studia dostają się wyłącznie najlepsi. W swoich przygotowaniach maturalnych szczególną uwagę musisz położyć na naukę przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, chemii, czy informatyki. Zastanów się, z których z nich czujesz się najlepiej.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Punkty, które dany kandydat uzyska podczas egzaminów maturalnych, odpowiednio są przeliczane przez dany ośrodek akademicki. I dopiero liczba punktów po przeliczeniu decyduje, czy maturzysta znalazł się na listach osób przyjętych. Przeliczniki ustalane są indywidualnie. Muszą one jednak uwzględniać, czy dany przedmiot znajduje się w wymogach rekrutacyjnych (np. w przypadku mechaniki i budowy maszyn punktowana będzie fizyka, a nie na przykład historia) oraz na jakim poziomie zdawany był dany przedmiot.

Olimpiady oraz konkursy +

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn zaliczane są do renomowanego grona kierunków inżynieryjnych. Wybierane są one na ogół przez osoby, które nie boją się intelektualnych wyzwań. Jeżeli jesteś jedną z nich, kochasz nowinki technologiczne, a skomplikowane zadania matematyczne są dla ciebie łatwizną, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Twoja wiedza musi być rozległa, jest jednak o co walczyć – laureaci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym dostają się na studia poza kolejnością. Nie zwalnia ich to jednak z obowiązku przystąpienia do obowiązkowych egzaminów maturalnych. W przypadku studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn rozważ:

  • Olimpiadę Wiedzy Technicznej;
  • Olimpiadę Matematyczną;
  • Olimpiadę Fizyczną;
  • czy nawet Olimpiadę Chemiczną.

Komentarze (0)