Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Wrocław

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Wrocław

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Wrocław

Studia jednolite we Wrocławiu

kierunek lekarski

Odkryj kierunek lekarski we Wrocławiu i i sprawdź, gdzie możesz studiować 

02.08.2023

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie Wrocław | woj. dolnośląskie

Kierunek lekarski we Wrocławiu to 6-letnie studia jednolite magisterskie. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim mają charakter dyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z genetyką, chorobami wewnętrznymi. czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.

Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.
 

Uczelnie

We Wrocławiu kierunek lekarski możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarski we Wrocławiu?

Każdego roku rekrutacja na kierunek lekarski we Wrocławiu jest bardzo wymagająca. Z pewnością nie są to studia, na które łatwo się dostać.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia,
  • chemia
  • fizyka,
  • fizyka i astronomia,
  • matematyka.

Oczywiście musisz zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, ale najważniejsze są egzaminy rozszerzone z biologii i chemii oraz egzaminy z przedmiotów dodatkowych, które możesz zdawać na poziomie rozszerzonym lub podstawowym. Do wyboru masz matematykę, fizykę, fizykę i astronomię. Brak wymaganych przedmiotów może skutkować zdyskwalifikowaniem kandydata.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Kierunek lekarski to z pewnością wybór dla ambitnych i zmotywowanych, którzy dzięki zdobywanej wiedzy i umiejętnościom chcą służyć pacjentom i ich rodzinom. Studia medyczne wiążą się z ciągłym byciem na bieżąco, dlatego Twoja nauka na dobrą sprawę nigdy się nie skończy. To wieloletni proces dochodzenia do perfekcji.

Kierunek jest stresujący, jednak wymaga szybkiego działania nawet w ekstremalnych sytuacjach. Medycyna szuka pasjonatów, którzy interesują się ludzkim ciałem, a także zawodowo chcą dążyć do wyleczenia wszelkich chorób i schorzeń lub pragną towarzyszyć pacjentom w najtrudniejszych dla nich drogach. Studia wymagają uodpornienia psychicznego. Bycie lekarzem wiąże się z dryfowaniem między życiem a śmiercią. Kierunek lekarski daje bardzo wiele satysfakcji, ale trzeba pamiętać, że nie każda droga leczenia okazuje się wystarczająca.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia medyczne na kierunku lekarskim są jednymi z najbardziej prestiżowych, ale zarazem najtrudniejszych. Pierwsze lata kształcenia opierają się na zdobywaniu teorii, która obejmuje nauki:

  • medyczne
  • biologiczne
  • chemiczne

 

Na dalszych etapach kształcenia studenci rozpoczynają zajęcia kliniczne, dzięki którym mogą przekonać się, jak wygląda praca z pacjentem. Studenci uczęszczają na główne zajęcia medyczne, skupiające się zwłaszcza na funkcjonowaniu człowieka i doskwierających mu chorobach. Realizowane przedmioty niejako naprowadzają studentów na możliwości, wiążące się ze specjalizacją, którą absolwenci kierunku wybierają po ukończeniu studiów. Kierunek lekarski we Wrocławiu zapewnia także edukację w zakresie prawa medycznego. Studia przewidują wiele zajęć praktycznych, które w późniejszych latach odbywają się głównie w szpitalu.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu trwają 6 lat (studia jednolite magisterskie.

Studia medyczne we Wrocławiu na kierunku lekarskim są jednymi z najdłuższych. Trwają one sześć lat, czyli dwanaście semestrów, i umożliwiają zdobycie tytułu lekarza. Następnie po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci mogą ubiegać się o miejsca na rezydenturze, która jest główną formą realizacji wybranej specjalności. Kształcenie w ramach specjalizacji trwa nawet do pięciu lat.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Proces kształcenia przyszłych lekarzy jest długotrwały. Realizowane specjalizacje pozwalają określić, czym dany student będzie się zajmował i gdzie znajdzie pracę. Przyszli lekarze zajmują się między innymi dermatologią, medycyną rodzinną i anestezjologią z intensywną terapią, chirurgią, pediatrią, ortopedią.

Absolwenci kierunku oczywiście najczęściej zatrudniani są w:

  • szpitalach
  • przychodniach
  • prywatnych klinikach
  • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej
  • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej
  • klinikach prywatnych i publicznych
  • administracji państwowej i samorządowej

Gdzie studiować na kierunku lekarskim we Wrocławiu?

 

Kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) - uczelnie we Wrocławiu:

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

Komentarze (0)