Weterynaria - Olsztyn

Weterynaria - Olsztyn

Studia na kierunku weterynaria w Olsztynie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Weterynaria stopień: (Jednolite), czas trwania: 5,5 roku
forma: stacjonarne

17.01.2024

Weterynaria studia Olsztyn 2024 | woj. warmińsko-mazurskie

Weterynaria w Olsztynie to 5,5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej), a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na UWM wyniósł 380 punktów. 

Studia na kierunku weterynaria w Olsztynie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Weterynaria to kierunek skierowany do osób, którym życie i zdrowie zwierząt nie jest obojętne. W programie kształcenia znajdziesz przedmioty poświęcone anatomii oraz fizjologii zwierząt różnego gatunku. Studia obfitują również w szereg laboratoriów i zajęć praktycznych. Studenci uczą się między innymi diagnozy chorób, leczenia, a także przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Podstawą wykształcenia jest zdobycie umiejętności dostosowywania leczenia zwierząt do ich indywidualnych potrzeb.

Po zakończeniu nauki na absolwentów czeka praca w klinikach weterynaryjnych, inspekcjach sanitarnych i farmaceutycznych, fermach czy jednostkach przemysłu żywieniowego. Ukończenie tego kierunku daje kompetencję do zajmowania się np. diagnostyką kliniczną, profilaktyką chorób czy higieną zwierząti i środowiska.

 

Uczelnie

W Olsztynie weterynarię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Olsztynie na kierunku weterynaria w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, fizyka, chemia, język obcy, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku weterynaria w uczelniach publicznych są bezpłatne. 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek weterynaria w Olsztynie?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku weterynaria najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia
  • chemia
  • fizyka
  • język obcy
  • matematyka

 

Studia w Olsztynie na kierunku weterynaria wzbudzają zainteresowanie bardzo wielu kandydatów, ponieważ weterynarię wciąż można studiować w niewielu polskich miastach. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego musisz zadbać o najwyższy poziom kształcenia. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe: biologię, chemię, język obcy nowożytny, matematykę, fizykę i astronomię. Studenci decydują o trzech przedmiotach, które zostaną uwzględnione w rekrutacji. Pamiętaj o tym, że w przypadku kierunku weterynaria bardzo często potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku weterynaria w Olsztynie?

Studia w Olsztynie na kierunku weterynaria możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Studia dzienne odbywają się w ramach regularnych spotkań w tygodniu i wiążą się z systematyczną nauką, a także zapewniają wielogodzinne praktyki zawodowe.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Mark Twain pytał: „Czy dom bez kota – najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego – zasługuje w ogóle na miano domu?” Pisarz pragnął podkreślić jak ważny jest szacunek dla zwierząt, a należy się on nie tylko kotom, ale każdemu gatunkowi. Weterynaria to nauka medyczna, która skupia w sobie wiedzę i umiejętności niezbędne do służenia nie tylko zwierzęciu, ale i człowiekowi. Weterynarze i specjaliści do spraw weterynaryjnych skupiają się na higienie produktów pochodzenia zwierzęcego, higienie zwierząt, zwalczaniu chorób zwierzęcych.

Idealni kandydaci na tego typu studia weterynaryjne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne jest także to, by w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się kwestie odnoszące się nie tylko do samym zwierząt, ale i ich bezpieczeństwa oraz zagrożeń dla człowieka. Jeśli te zagadnienia nie są Ci obce, kierunek weterynaria w Olsztynie jest właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku weterynaria możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

Studia na kierunku weterynaria w Olsztynie realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają pięć i pół roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątkuStudia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Olsztynie takie jak weterynaria możesz realizować na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie starają się zapewnić jak najwięcej możliwości rozwoju w różnorodnych dziedzinach kształcenia.

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: biostatystyka i metody dokumentacji, historia weterynarii i deontologia, etologia, dobrostan i ochrona zwierząt, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, weterynaria sądowa, chirurgia ogólna i anestezjologia, ochrona i wykorzystanie zwierząt doświadczalnych, administracja i ustawodawstwo weterynaryjne, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, rozród i położnictwo psów i kotów, rozród i położnictwo zwierząt gospodarskich i wiele innych.

 

4. Praca po studiach

Kierunek weterynaria w Olsztynie daje absolwentom odpowiednie uprawnienia, które umożliwiają prowadzenie prywatnej praktyki weterynaryjnej. Absolwenci są także zatrudniani w prywatnych laboratoriach diagnostycznych, w państwowej służbie weterynaryjnej, w zakładach produkcji zwierzęcej, w przemyśle farmaceutycznym, w instytucjach naukowo-badawczych i naukowo dydaktycznych, w produkcji pasz i dodatków paszowych.

Absolwenci pracują w marketingu farmaceutycznym, w ośrodkach doradztwa i doskonalenia zawodowego, w ubojniach i zakładach przemysłu przetwórczego, w ośrodkach biotechnologii i biotechniki zwierząt, w organach Państwowej Inspekcji Sanitarnej i jej zakładach diagnostycznych, w rzeźniach. Studenci są przygotowywani do zajmowania się diagnostyką kliniczną, sekcyjną i laboratoryjną, profilaktyką chorób, higieną środowiska, zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

5. Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku weterynaria znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • genetyka ogólna i weterynaryjna,
  • żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
  • ochrona i wykorzystanie zwierząt doświadczalnych,
  • higiena środków żywienia zwierząt,
  • rozród i położnictwo psów i kotów,
  • administracja i ustawodawstwo weterynaryjne,
  • diagnostyka kliniczna i laboratoryjna,
  • rozród i położnictwo zwierząt gospodarskich,
  • choroby ptaków,
  • higiena produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • ochrona zdrowia publicznego w stanach zagrożeń,
  • prewencja weterynaryjna,
  • andrologia i unasienianie,
  • choroby zakaźne koni,
  • epidemiologia weterynaryjna,
  • diagnostyka obrazowa,
  • higiena zwierząt rzeźnych i mięsa
  • i wiele innych.

Zajęcia odbywają się w ramach tradycyjnych i interaktywnych wykładów, ćwiczeń audytoryjnych, laboratoryjnych, klinicznych, sekcyjnych, terenowych, seminariów, kuratoriów klinicznych, praktyk hodowlanych, klinicznych i sanitarnych. Studia nie przewidują specjalizacji, ale studenci mogą realizować je zarówno w języku polski, jak i w języku angielskim wykładowym. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej uczelni w Olsztynie.

Studenci zdobywają wykształcenie w wymiarze ogólnym, jak i kierunkowym, a także odbywają wielogodzinne praktyki i staże kliniczne. Podstawowa wiedza sięga nauk biologicznych i medycznych. Studenci zyskują także umiejętności odnoszące się do rozpoznawania, leczenia i zwalczania chorób zwierzęcych, dowiadują się jak wykonywać podstawowe zabiegi chirurgiczne u poszczególnych zwierząt, kształcą zdolności komunikacyjne, a także empatię i cierpliwość.

Uczelnie w Olsztynie - kierunek weterynaria:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM) stacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku weterynaria w Olsztynie?

Studia na kierunku weterynaria w Olsztynie trwają 5,5 roku (studia jednolite).

Studia weterynaryjne w Olsztynie w ramach weterynarii realizowane są w formie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć i pół roku, czyli jedenaście semestrów. W trakcie wieloletniej edukacji studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie i niezbędne umiejętności do pracy w charakterze weterynarza. Uczelnie w Olsztynie nie dzielą weterynarii na dwa komplementarne cykle kształcenia przez wzgląd na obszerność materiału, który muszą przyswoić studenci.

W trakcie jednolitych studiów magisterskich studenci realizują staże kliniczne i praktyki zawodowe. Ukończenie edukacji zwieńczone jest tytułem magistra oraz zapewnia uzyskanie tytułu lekarza weterynarii, a także umożliwia podjęcie studiów trzeciego stopnia.

Weterynaria w Olsztynie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5,5 roku lekarz weterynarii

Jaka praca po kierunku weterynaria w Olsztynie?

Studia weterynaryjne w Olsztynie zapewniają swoim absolwentom tytuł zawodowy lekarza weterynarii, który daje odpowiednie uprawnienia do prowadzenia prywatnej praktyki weterynaryjnej, do zatrudnienia w prywatnych laboratoriach diagnostycznych, w zakładach produkcji zwierzęcej, w państwowej służbie weterynaryjnej, w zakładach produkcji pasz i dodatków paszowych, w instytucjach naukowo-badawczych i naukowo dydaktycznych, w przemyśle farmaceutycznym.

Studenci są przygotowywani do wykonywania zabiegów chirurgicznych, do wykonywania badań i weterynaryjnej oceny środków żywienia zwierząt oraz warunków ich wytwarzania, do wydawania opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych, do upowszechniania wiedzy weterynaryjnej, do zarządzania w zakresie spraw weterynaryjnych, do ochrony zdrowia publicznego i środowiska, do badania zwierząt rzeźnych, mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, do nadzoru sanitarno-weterynaryjego nad produktami pochodzenia zwierzęcego, do wykonywania badań laboratoryjnych dla celów diagnostycznych, profilaktycznych, leczniczych lub sanitarno-weterynaryjnych, do rozpoznawania, zapobiegania, zwalczania i leczenia chorób zwierząt, do badania stanu zwierząt.

Absolwenci bardzo chętnie są zatrudniani w organach Państwowej Inspekcji Sanitarnej i jej zakładach diagnostycznych, w ubojniach i zakładach przemysłu przetwórczego, w ośrodkach biotechnologii i biotechniki zwierząt, w ośrodkach doradztwa i doskonalenia zawodowego, w marketingu farmaceutycznym, w rzeźniach. Studia w Olsztynie na kierunku weterynaria przygotowują studentów do pracy klinicznej oraz do pracy laboratoryjnej, która odnosi się do analityki weterynaryjnej i sanitarnej. Absolwenci zajmują się patologią zakaźną i niezakaźną, diagnostyką kliniczną, sekcyjną i laboratoryjną, profilaktyką chorób, higieną środowiska, zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, leczeniem zachowawczym i chirurgicznym.

Ile punktów na weterynarię w Olsztynie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 380 punktów.

czytaj dalej progi na weterynarię w Olsztynie

 

Ile osób na miejsce na weterynarię w Olsztynie

Weterynaria w Olsztynie należy do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Olsztynie. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski aplikowało 1385 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się ponad 6 kandydatów.

 

Gdzie studiować na kierunku weterynaria w Olsztynie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku weterynaria, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje 216 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Kierunek weterynaria - uczelnie w Olsztynie

 

czytaj dalej uczelnie w Olsztynie

 

Weterynaria studia stacjonarne - uczelnie w Olsztynie

 
Weterynaria studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Olsztynie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek weterynaria w Olsztynie?

Studia weterynaryjne są niezwykle popularne wśród miłośników zwierząt i osób, które myślą o rozwoju w zakresie medycznym. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
  • Czy w przyszłości pragniesz dbać o zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt?
  • Czy poprzez pomoc zwierzętom chcesz także pomagać ludziom?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że kandydatów jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe: biologię, chemię, język obcy nowożytny, matematykę, fizykę i astronomię. Maksymalnej ilości punktów może dostarczyć Ci także udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i zapewniają sobie najwyższe pozycje na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Biologicznej lub w Olimpiadzie Chemicznej.

Pamiętaj o tym, że w przypadku kierunku weterynaria i innych pokrewnych studiów medycznych lub weterynaryjnych bardzo często potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje z reguły podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń lekarskich, zaświadczeń o istotnych wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Olsztynie.

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

kierunki studiów w Olsztynie

studia w Olsztynie

 

WETERYNARIA - ważne informacje

weterynaria studia

studia weterynaryjne Olsztynie

studia weterynaryjne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Weterynaria Olsztyn studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Weterynaria Olsztyn studia stacjonarne

w Olsztynie

Popularne kierunki weterynaryjne w Olsztynie

Jakie opinie mają studia na kierunku weterynaria w Olsztynie?

Kierunek weterynaria w Olsztynie uchodzi za jeden z najbardziej zajmujących propozycji wśród kierunków weterynaryjnych i medycznych.

Anna, studentka czwartego roku studiów magisterskich, stwierdziła:

Pomoc zwierzętom jest niemal tak samo ważna, jak pomoc niesiona człowiekowi. Nie można nikogo umniejszać, ponieważ wszyscy żyjemy na tej samej planecie i służymy sobie jak najlepiej możemy. Weterynaria skupia się na wiedzy biologicznej i medycznej. Nauki jest bardzo dużo, ale warto.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Rzemieślnicza 5 , 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Akademia+Wychowania+Fizycznego+Józefa+Piłsudskiego+w+Warszawie+Filia+w+Białej+Podlaskiej.,+Akademicka,+Biała+Podlaska,+Polska https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/8e85c-awf-biala-podlaska.jpg Filia AWF w Białej Podlaskiej
  • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • ul. Bobrowiecka 9, , 00-728 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Bobrowiecka%209%2C%20Warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/1d234-wumed-warszawa.jpg Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
  • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-5Nyng4JqkcR4WMpp5S_mNE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/880b7-akademia-morska-szczecin.jpg Politechnika Morska w Szczecinie
  • bud. C-13 PWr https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJmyg2eCroD0cRD9fIxQQ_-bg https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a1f1f-pwr.jpg Politechnika Wrocławska